X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Sport

K2 dla Polaków. Artur Małek podczas wyprawy najbardziej obawia się obecności kamer

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 14:52
 - W bazie pod K2 najbardziej obawiam się obecności kamer (...), bo to niesie za sobą niebezpieczeństwo igrzysk - wyjaśnia swoje obawy przed zimową wyprawą na K2 Artur Małek i dodaje, że marzy o współpracy z Januszem Gołębiem. - Po wspinaniu się z Januszem można doznać spełnienia.  
Artur Małek (z lewej) i Janusz Gołąb podczas przygotowań przed wyprawą na K2
Artur Małek (z lewej) i Janusz Gołąb podczas przygotowań przed wyprawą na K2Foto: screen/Facebook/ Forma na szczyt

K2, najwyższy szczyt Karakorum, góra, o której mówi się najtrudniejszy "przeciwnik" z jakim przyszło się mierzyć wspinaczom w warunkach zimowych. W 2018 roku Polacy podejmą - trzecią w historii himalaizmu - próbę pokonania K2 zimą.

Ekipa na wyprawę wyrusza 29 grudnia 2017 roku, w składzie są Krzysztof Wielicki - kierownik wyprawy, Janusz Gołąb - kierownik sportowy, Jarosław Botor - ratownik medyczny, Dariusz Załuski - filmowiec oraz Adam Bielecki, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Piotr Tomala, Denis Urubko, Maciek Bedrejczuk i Piotr Snopczyński.

Artur Małek Himalaizm to nie jest sport stadionowy. Nie ma możliwości wychwytywania błędów. Tu kamera nie uchwyci, że ktoś postawił źle stopę i to powoduje, że jest wolniejszy o ułamek sekundy 

Dla Artura Małka będzie to już kolejna zimowa próba pokonania ośmiotysięcznika. Himalaista wie, że wygrać z K2 nie będzie łatwo. - Ta góra kolekcjonuje wspinaczy, tak jak wspinacze kolekcjonują góry. Jestem tego świadomy, bo prawie sam byłem skolekcjonowany. Ta góra rozdaje sytuacje i karty - mówi himalaista, który zimą 2013 roku w duecie z Adamem Bieleckim, zdobył Broad Peak, a w 2014 roku był także o krok od szczytu K2, zawrócił z kopuły szczytowej i ten właśnie wyczyn w swojej karierze ceni sobie najbardziej. 

Małek podkreśla, że polscy himalaiści są jednymi z najbardziej doświadczonych na świecie. - Mamy bagaż doświadczeń, ale niestety także ten zły - dodaje wspinacz. - Kiedyś, w latach 80. Polacy zdobywali szczyty, ale mieli styl jechania "po bandzie". - Himalaiści jechali w góry, nie było z nimi kontaktu, żony tutaj czekały i nie wiedziały, który nie wróci - wyjaśnia. - Teraz na wyprawę jedzie tyle osób rozsądnych, z różnym doświadczeniem wyprawowym i wspinaczkowym, dlatego wierzę, że będzie to szczęśliwa wyprawa - dodaje. 

Krzysztof Wielicki 1200.jpg
K2 dla Polaków. Krzysztof Wielicki będzie chciał "powstrzymać indywidualne zapędy niektórych kolegów"

Małek zapytany o idealnego partnera do ataku szczytowego na K2 wskazuje na Janusza Gołębia. - Po wspinaniu się z Januszem można doznać spełnienia, krótko mówiąc można po prostu umrzeć. To jest najlepszy alpinista świata, w dodatku na najtrudniejszej górze. Wspinać się z Januszem to jak kochać się z własną żoną, po prostu idealne połączenie - stwierdza Małek.

Himalaiście przed wyjazdem w Karakorum towarzyszą też pewne obawy. - Najbardziej obawiam się obecności kamer w bazie, bycia on line, bo to niesie za sobą niebezpieczeństwo igrzysk - wyjaśnia Małek. 

Artur Małek o ekipie ruszającej na K2, celach na wyprawę i własnych doświadczeniach i obserwacjach dotyczących wspinania 

PolskieRadio.pl        

K2 było atakowane w 1987/1988 roku przez międzynarodową wyprawę Andrzeja Zawady, w 2003 przez wyprawę Krzysztofa Wielickiego i w 2012 roku przez himalaistów rosyjskich. 

Jeżeli polscy himalaiści odniosą na K2 sukces, zakończą erę zimowej eksploracji ośmiotysięczników, której początek miał miejsce 37 lat temu - 17 lutego 1980 roku Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki stanęli na szczycie najwyższej góry Ziemi Mount Everestu (8848 m n.p.m.), jak się później okazało wyprawa pod wodzą Andrzeja Zawady była początkiem złotej ery polskiego himalaizmu.

Zimowa próba zdobycia K2 będzie jedną z największych ekspedycji wysokogórskich w historii Polski, dającą szansę Polakom na największe, globalne osiągnięcie w dziejach światowego himalaizmu. Polski Związek Alpinizmu od Ministerstwa Sportu i Turystyki pozyskał na wyprawę wsparcie w wysokości 1 000 000 zł.

Z Arturem Małkiem rozmawiała Aneta Hołówek, PolskieRadio.pl  

Zobacz więcej na temat: Himalaje góry NASZ WYWIAD

Czytaj także

Gdzie ci himalaiści z tamtych lat? "Ja w życiu i w górach wysokich chodziłem na skróty"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 11:54
– Wchodzenie na ośmiotysięczniki przestało być jakimś wyczynem, to są sukcesy pojedynczych osób, że weszła będąc w ciąży, że weszło dziecko, ślepy – mówi w rozmowie z PolskimRadiem.pl Bogumił Słama. - Każdy głupi to zrobi, jeżeli nie złapie go załamanie pogody - dodaje doświadczony wspinacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

K2 dla Polaków zimą: Amerykanie z "New York Times" podglądają, jak to robią polscy himalaiści

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 12:49
"Rozpoczęli tę zabawę i powinni ją zakończyć zdobywając K2 zimą" - to opinia, którą podziela amerykański "New York Times" i szykuje o polskich himalaistach reportaż.
rozwiń zwiń