Liga Mistrzów: Legia Warszawa - Sporting Lizbona. Mistrz Polski w Lidze Europy. Wyrwał ją Portugalczykom

2016-12-07, 22:57

Zawodnik Legii Warszawa Guilherme cieszy się z bramki strzelonej drużynie Sportingu Lizbona . Foto: PAP/Leszek Szymański

Legia Warszawa pokonała Sporting Lizbona 1:0 na zakończenie zmagań w Lidze Mistrzów. To pierwsza wygrana polskiego zespołu w tych elitarnych rozgrywkach, o tyle cenna, że dała legionistom awans do Ligi Europy.

Gol Guilherme z meczu Legia Warszawa - Sporting Lizbona, komentują Andrzej Janisz i Tomasz Kowalczyk (PR1)
+

W połowie września nic nie wskazywało na to, że w ostatnim meczu Legia zagra o coś więcej niż honor. Mistrz Polski - trenowany wtedy jeszcze przez Albańczyka Besnika Hasiego - wrócił do LM po 20-letniej przerwie, ale zaczął od blamażu - 0:6 w Warszawie z Borussią Dortmund.

Wtedy ekipę z Łazienkowskiej przejął były piłkarz Legii, Jacek Magiera. Poprawa przyszła już w pierwszym spotkaniu, bo w Lizbonie wszyscy spodziewali się pogromu. Skończyło się 2:0 dla drużyny z Portugalii, ale gołym okiem było widać poprawę. Potem była klęska z Realem w Madrycie 1:5, ale właśnie wtedy - po golu Miro Radovicia - u stołecznych coś drgnęło.

W spotkaniu z "Królewskimi", którzy bronią trofeum LM w Warszawie Legia zdobyła historyczny punkt, a remis 3:3 kibice w całej Polsce zapamiętają na długo. Następnie przyszła "strzelanina" w Dortmundzie, gdzie po szalonym meczu BVB wygrało aż 8:4.

Przed ostatnią kolejką układ był prosty - wygrana ze Sportingiem dawała Legii trzecie miejsce i awans do 1/16 Ligi Europy. Remis i porażka premiowały gości z Portugalii.

Sporting od początku grał swoje, utrzymywał się przy piłce, długo rozciągał akcje. Niewiele z tego jednak wynikało - Legia wyszła skoncentrowana, czekała na kontratak. Z przodu klasę potwierdził Prijović, który w kolejnym meczu udowodnił, że w obecnej formie daje drużynie dużo więcej niż król strzelców Ekstraklasy Nemanja Nikolić.

Długowłosy Szwajcar ściągał na siebie rywali, wychodził do prostopadłych podań, które rozdzielali Ofoe z Moulinem. Już na początku trafił do bramki Rui Patricio, ale był na spalonym. To on jednak przeprowadził akcję na wagę Ligi Europy, dogrywając dokładnie do drugiego bohatera tego wieczoru Guilherme.

Końcówka była dramatyczna. Sporting zamknął Legię niczym w hokejowym zamku, ale z drugiej strony kompletnie się odsłonił. Kucharczyk, a potem Radović powinni dobić rywali.

Wynik już się nie zmienił i po wygranej 1:0 Legia zajęła trzecie miejsce w grupie. Sporting może skupić się na rywalizacji na portugalskim podwórku, a mistrz Polski zagra w 1/16 LE. To pierwsze zwycięstwo polskiej drużyny w LM od października 1996 roku, gdy Widzew w Łodzi pokonał Steauę Bukareszt. Magiera i jego odrodzona ekipa napisali historię polskiego futbolu.

LEGIA WARSZAWA - SPORTING LIZBONA 1:0 (1:0)
Gol: Guilherme 30. min.

Legia Warszawa: 1-Arkadiusz Malarz – 19-Bartosz Bereszyński, 25-Jakub Rzeźniczak, 2-Michał Pazdan, 14-Adam Hlousek – 6-Guilherme (18-Michał Kucharczyk 61'), 15-Michał Kopczyński, 75-Thibault Moulin, 8-Vadis Odjidja-Ofoe, 32-Miroslav Radovic (5-Maciej Dąbrowski) 91' – 99-Aleksandar Prijovic (22-Kasper Hamalainen 85')

Sporting Lizbona: 1-Rui Patricio – 15-Paolo Oliveira (47-Ricardo Esgaio 57'), 13-Sebastian Coates, 35-Ruben Semedo, 31-Marvin Zeegelaar (16-Andre 67') – 77-Gelson Martins, 23-Adrien Silva, 14-William Carvalho, 3-Lazar Markovic (10-Bryan Ruiz 57'), 11-Bruno Cesar – 28-Bas Dost

Relację z meczu Legia Warszawa - Sporting Lizbona przeprowadziła radiowa Jedynka. Ze stadionu mistrza Polski spotkanie komentowali Andrzej Janisz i Tomasz Kowalczyk.

Tak relacjonowaliśmy mecz Legia - Sporting:

94. min. - KONIEC MECZU. LEGIA WYGRYWA ZE SPORTINGIEM I ZAJMUJE TRZECIE MIEJSCE W GRUPIE LIGI MISTRZÓW, DZIĘKI CZEMU ZAGRA W 1/16 FINAŁU LIGI EUROPY. TO PIERWSZA WYGRANA POLSKIEGO ZESPOŁU W LM OD 1996 ROKU.

93. min. - Groźnie pod bramka Malarza, ale spokojnie - spalony. Na boisku jeszcze Dąbrowski, za Radovicia.

89. min. - Cztery minuty doliczone.

86. min. - Co za seria. Radović z dwóch metrów w Patricio! Co za końcówka!

85. min. - Ofoe  idzie na przebój i wymusza faul Carvalho. Druga żółta i w efekcie czerwona kartka dla Portugalczyka.

84. min. - Kucharczyk miał piłkę meczową. Miał przed sobą tylko Patricio i pięć metrów do bramki. Trafił prosto w bramkarza.

80. min. - Oblężenie bramki Legii trwa w najlepsze. Bas Dost główkuje nad poprzeczką.

76. min. - Andre próbował wrzucić piłkę "za kołnierz" Malarza. Bramkarz Legii broni w niezwykle trudnej sytuacji. Emocje rosną.

75. min. - Kucharczyk sam na sam. Pada popychany, dobitka Prijovicia obok bramki. Czy sędzia podjął dobrą decyzję puszczając grę?

74. min. - Żółta kartka dla Ofoe za brzydkie wejście od tyłu w nogi rywala.

72. min. - Legia ma teraz mnóstwo szczęścia. Andre jest wyraźnie nierozgrzany, źle trafił, a miał pustą bramkę po głębokim podaniu kolegi. Hlousek nie radzi sobie na skrzydle.

69. min. - Świetna okazja gości. Zamieszanie pod bramką i wprowadzony przed chwilę Andre minął się z piłką. Było bardzo gorąco, przed sobą miał tylko Malarza.

67. min - Ostatnia zmiana w szeregach Sportingu - Andre za Marvina Zeegelaara.

63. min. - Fantastyczne rozegranie rzutu rożnego przez Legię. Ofoe przed pole karne, strzela Moulin, ale obok słupka.

61. min. - Pierwsza zmiana w Legii. Kucharczyk za Guilherme.

60. min. - Informacja z Madrytu - Borussia przegrywa 1:2 po kontaktowej bramce Aubameyanga.

57. min. - Podwójna zmiana w ekipie Sportingu. Trener Jesus wpuścił na boisko Esgaio i Ruiza.

55. min - Wielkie szczęście Legii - po zagraniu ręką Hlouska powinien być rzut karny dla gości. Gwizdek sędziego jednak milczy.

54. min. - Bardzo groźnie pod bramką Legii. Pazdan w ekwilibrystyczny sposób strącił piłkę prosto na nogę Silvy, ale ten na szczęście nieczysto w nią trafił.

52. min. - Legia blisko trzeciego miejsca w grupie, a Real blisko pierwszego. Benzema właśnie podwyższył na 2:0 z BVB.

51. min. - Waleczny Adam Hlousek. Czech faulowany przez naciskającego go Martinsa.

46. min. - Druga połowa rozpoczęta. Obie ekipy bez zmian.

45. min. +1 - PIERWSZA POŁOWA ZAKOŃCZONA. PRZEWAGĘ MIAŁ SPORTING, ALE DLA NAS NAJWAŻNIEJSZY JEST WYNIK. LEGIA ZAGRAŁA MĄDRZE, WCIĄGNĘŁA RYWALA NA SWOJĄ POŁOWĘ I GROŹNIE KONTRATAKOWAŁA. WYRÓŻNILI SIĘ PRIJOVIĆ I STRZELEC GOLA GUILHERME.

44. min. - Jedna minuta doliczona.

42. min. - Prijović, jak z Borussią, próbował technicznego uderzenia. Za lekko, Rui Patrico pewnie łapie piłkę.

38. min. - Bramka Guilherme była golem nr 800 zdobytym przez piłkarza z Brazylii w historii LM.

36. min. - Bruno Cesar wysoko nad poprzeczką z rzutu wolnego.

35. min. - Kopczyński fauluje Markovicia tuż przed polem karnym i ogląda żółtą kartkę.

33. min. - Fani z Warszawy szaleją. Jeśli takim wynikiem zakończy się to spotkanie, Legia zagra w 1/16 finału Ligi Europy.

32. min. - Tak Guilherme strzelił gola dla mistrza Polski.

30. min. - 1:0 DLA LEGII! PRIJOVIĆ DO GUILHERME, A TEN Z BLISKA OTWIERA WYNIK.

28. min. - W równolegle rozgrywanym meczu w Madrycie Real prowadzi z Borussią 1:0 po golu Karima Benzemy.

26. min. - Świetna okazja Prijovicia. Wyszedł sam na sam z Patricio, ale z bliska huknął w boczną siatkę.

24. min. - Sportingowi się dzisiaj nie śpieszy. Remis, nawet bezbramkowy, daje awans do LE drużynie z Portugalii.

20. min. - Za lekki strzał Silvy, bramkarz Legii pewnie łapie piłkę.

19. min. - Groźny rzut wolny dla Sportingu, 27 metrów od bramki Malarza...

17. min. - Gra Legii na razie nie rzuca na kolana, ale doping stoi na najwyższym poziomie.

15. min. - Ostry pressing gości. Ładna sztuczka techniczna Miroslava Radovicia, Serb był faulowany.

13. min. - Legia odzyskała piłkę i spokojnie konstruowała akcję. Kluczowe podanie Pazdana z głębi pola "do nikogo". Prijović nie ruszył.

10. min. - Dziesięć minut za nami. Goście dyktują warunki gry.

7. min. - Cesar walczy z Guilherme. Kluczowy pojedynek na skrzydle, Brazylijczyk z Legii fauluje w narożniku boiska.

6. min. - Odjidja podaje do Prijovicia, ten z bliska pokonuje Rui Patricio. Niestety, spalony!

3. min. - Bardzo groźnie pod bramką Legii. Malarz wybił przed siebie dośrodkowanie, Carvalho dobijał z dystansu. Na szczęście nie trafił.

2. min. - Strzał z dystansu Carvalho. Bardzo niecelny, Malarz tylko odprowadził wzrokiem toczącą się po boisku piłkę.

1. min. - Mecz rozpoczęty. Sporting spokojnie rozgrywa piłkę od tyłu.

20.44 - Legia na biało, Sporting na czarno.

20.40 - Zaraz zaczynamy.

20.35 - Odjidja poczuł lekki ból, będzie dzisiaj grał!

20.30 - Informacja z ostatniej chwili. Na rozgrzewce urazu doznał Vadis Odjidja-Ofoe. Nie wiadomo, czy Belg dzisiaj zagra!

20.20 - Dzisiaj na trybunach zasiądzie były trener Legii Stanisław Czerczesow.

20.15 - Są też sympatycy Sportingu z Portugalii.

20.10 - Zapowiada się piękny wieczór przy Łazienkowskiej.

20.05 - Stołeczni kibice muszą się śpieszyć, pierwszy gwizdek już za 40 minut.

20.00 - W składzie Sportingu jest czterech mistrzów Europy: Rui Patricio, William Carvalho, Adrien Silva i Gelson Martins.

19.50 - Jeśli Legia dzisiaj wygra, trzeci raz w historii zagra w fazie pucharowej Ligi Europy. W 2012 roku odpadła właśnie z portugalskim Sportingiem, a dwa lata temu z holenderskim Ajaxem Amsterdam.

19.45 - Znamy też skład gości ze stolicy Portugalii.

19.30 - Sporting to nie lada rywal, aktualny lider ligi portugalskiej, gdzie wyprzedza m.in. wielkie firmy europejskiego futbolu: FC Porto i Benfikę Lizbona.

19.25 - "Młoda Legia" dała przykład starszym kolegom. W Pruszkowie wygrała 2:0. Niestety z grupy nie wyszła.

19.20 - W Warszawie dwa stopnie Celsjusza na minusie. Portugalczycy z pewnością nie są przyzwyczajeni do takiej pogody.

19.15 - Znamy już skład legionistów. Do bramki wraca Arkadiusz Malarz, który zastąpi Radosława Cierzniaka. To on w poprzednim spotkaniu z Borussią puścił osiem goli.