Primera Division: rzut karny dał zwycięstwo FC Barcelonie w derbowym pojedynku

2014-03-29, 19:25

Rzut karny przesądził o zwycięstwie Barcelony nad lokalnym rywalem Espanyolem (1:0) w 31. kolejce hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej.

"Jedenastkę" wykorzystał w 77. minucie Lionel Messi, dzięki czemu Katalończycy objęli prowadzenie w tabeli.
Broniący tytułu podopieczni Argentyńczyka Gerardo Martino długo męczyli się w derbowym pojedynku z rywalami, którzy nie przebierali w środkach. Zawodnicy gości wielokrotnie padali na murawę po ostrych, niekoniecznie przepisowych interwencjach przeciwników; zobaczyli łącznie cztery żółte i jedną czerwoną kartkę.
Jedna z nieczystych zdaniem sędziego interwencji miała miejsce w ostatnim kwadransie meczu. W polu karnym przepisy złamał Javi Lopez - nie wiadomo do końca, czy powodem decyzji arbitra było dopatrzenie się faulu, czy raczej zagrania piłki ręką przez hiszpańskiego piłkarza. Faktem jest, że podyktowany został rzut karny, a Lopez obejrzał żółtą kartkę.
Messi wpisał się na listę strzelców po raz 23. w tym sezonie i ma już tylko o cztery bramki mniej od prowadzącego w klasyfikacji Cristiano Ronaldo z Realu Madryt. Portugalczyk będzie mógł poprawić dorobek strzelecki w sobotni wieczór, gdy "Królewscy" podejmą Rayo Vallecano.
W końcówce meczu w Barcelonie doszło do niecodziennej sytuacji - przed własnym polem karnym uderzenie Messiego zatrzymał ręką bramkarz gospodarzy Kiko Casilla. Sędzia usunął go za to z boiska, a między słupkami stanąć musiał jeden z piłkarzy z pola, ponieważ trener Espanyolu wykorzystał już wszystkie zmiany. Padło na Javiego Lopeza, który nie dał się pokonać żadnemu rywalowi.
Barcelona ma 75 punktów i traci jeden do prowadzącego w tabeli Atletico Madryt, które w późniejszym meczu poradziło sobie na trudnym terenie w Bilbao. Od tego sezonu Baskowie grają na nowym San Mames i dotychczas ponieśli tam tylko jedną porażkę.
W sobotę musieli jednak pogodzić się z drugą, mimo że prowadzili od szóstej minuty po golu Ikera Muniaina. Kwadrans później było już 1:1, a na listę strzelców wpisał się niezwykle skuteczny w tym sezonie Diego Costa. Pochodzący z Brazylii piłkarz ma już w dorobku 25 bramek w La Liga.
Decydujące trafienie padło w 55. minucie, a jego autorem był Koke. Gospodarze nie zdołali doprowadzić do wyrównania, a w końcówce meczu nadziali się na kontrę, którą nieprzepisowo zatrzymał Aymeric Laporte. Obrońca zobaczył za to drugą żółtą kartkę i przez ostatnie kilka minut Athletic musiał grać w dziesiątkę.
Trzeci w tabeli jest Real, który zgromadził 70 punktów.