X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Produktywność i demografia. Mierzmy siły na zamiary

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 21:23
Produktywność i demografia są ze sobą powiązane. Czy wzrost produktywnościj może być odpowiedzią na kłopoty demograficzne? Co zrobić, żeby dogonić liderów w tych dziedzinach? Jakie możliwości mają przedsiębiorcy? Eksperci wskazują, że potrzebne są inwestycje kapitalochłonne i nowoczesne technologie. Ważna jest też rola państwa, to ono ma zachęcać firmy do rozwoju. 
Audio
  • W jaki sposób trendy demograficzne wpływają na wzrost gospodarczy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Strzelecki z Instytutu Statystyki i Demografii SGH w rozmowie z Karoliną Mózgowiec
  • Na temat wzrostu produktywności - mówił w radiowej Jedynce Marcin Petrykowski, dyrektor zarządzający Standard&Poor's na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w rozmowie z Sylwią Zadrożną/ Naczelna Redakcja Gospodarcza
  • Od czego zależy produktywność, tłumaczy Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Dlaczego tempo wzrostu produktywności jest trochę wyższe w takich krajach jak Polska , niż w krajach rozwiniętych, tłumaczy Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Dlaczego tendencje demograficzne w Europie są coraz mniej korzystne, tłumaczy Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Wyższy wzrost produktywności oznacza wyższy wzrost gospodarczy, tłumaczy Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Innowacyjność czy demografia, co ma większe znaczenie dla produktywności, wyjaśniał Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • O spadku tempa produktywności, mówił Jakub Growiec z NBP./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Innowacyjność jest kluczem do poprawy produktywności, tłumaczył Jakub Growiec z NBP./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Nie bez powodu duże międzynarodowe koncerny lokują w Polsce centa produkcyjne. Okazuje się, że to właśnie w Polsce rozwijają się one najbardziej efektywne i dynamicznie.
Nie bez powodu duże międzynarodowe koncerny lokują w Polsce centa produkcyjne. Okazuje się, że to właśnie w Polsce rozwijają się one najbardziej efektywne i dynamicznie.Foto: Pixabay

Z badań NBP wynika, że tempo wzrostu produktywności w Europie i wielu gospodarkach świata wyhamowało. Kraje naszej części Europy wciąż nie wróciły do tempa obserwowanego przed kryzysem. Wtedy produktywność rosła w tempie około 5%, a po kryzysie dynamika spadła do mniej więcej dwóch procent. 

Czy agencje ratingowe w swoich ocenach biorą pod uwagę tempo wzrostu produktywności w danym kraju? Czyli to, ile dany kraj jest w stanie wyprodukować, wykorzystując dostępne zasoby kapitału i ludzi?  

- Oczywiście, że tak. Jest to jeden z parametrów, który jest brany pod uwagę. On daje możliwość odniesienia się do wzrostu Produktu Krajowego Brutto. Ale też musimy pamiętać, że jest to jeden z wielu paramentów. To nie jest element, który jest w stanie samodzielnie przeważyć w tej układance ratingowej - mówi w radiowej Jedynce Marcin Petrykowski, dyrektor zarządzający Standard&Poor's na Europę, Bliski Wschód i Afrykę. 

Komentując dane dotyczące spadku produktywności w Europie, gość radiowej Jedynki stwierdził, że rzeczywiście w Europie widzimy spadek produkcji przemysłowej i co za tym idzie, lekkie osłabienie po stronie produktywności.

To - jego zdaniem - wynika z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że rynki antycypują osłabienie popytu poza strefą euro. Chodzi o wojny handlowe, które docelowo będą coraz mocniej stanowiły zagrożenie dla Europy. A po drugie w Europie Środkowo-Wschodniej produktywność jest na dość wysokim poziomie. I żeby ją dalej rozwijać, potrzebne są dwa kolejne paramerty: inwestycje i technologia. Zdaniem eksperta, trzeba inwestować pieniądze aby poprawiać produktywność poprzez poprawę zasobów. A z kolei technologie, być może nie są na tyle dostępne, żeby bezpośrednio przekładały się na natychmiastowe i proste wzrosty produktywności.

Co niepokoi ekspertów? 

A czy te dane są niepokojące? – Nie wiem. Wydaje mi się, że są one jednostkowe i trzeba obserwować jak będą się rozwijać w dłuższym horyzoncie. My oczywiście to obserwujemy i jest to pewien element, który nasi analitycy biorą pod uwagę przy ocenienie krajów - wyjaśnił Marcin Petrykowski.

A co zatem z denografią? Wszystkie kraje europejskie dotykają niezbyt dobre trendy w tej kwestii.

- Demografia jest dużym problemem - stwierdził ekspert. - Mamy starzejące się narody. W perspektywie najbliższych lat będziemy mieli 30 proc. populacji w tzw. wieku nieprodukcyjnym, dlatego demografia jest zagrożeniem dla naszej części świata dla rynków dojrzałych - dodał.

A które części świata mają pozytywne dane demograficzne?

– Rozwijające się, czyli Chiny, Indie, Turcja. To kraje z przewagą młodego pokolenia. Zatem docelowo jest to temat, który trzeba bardzo mocno obserwować i tutaj właśnie jest dużo przestrzeń dla rządów, aby mocno dbać o odwracanie tych niekorzystnych tendencji demograficznych - uważa Marcin Petrykowski.  

Jakuba Borowskiego, głównego ekonomistę Credit Agricole i wykładowcę w SGH spytaliśmy, co jest większym zagrożeniem dla europejskiej gospodarki w najbliższym czasie. Spadek produktywności czy niekorzystne trendy demograficzne?

- Jedno i drugie - stwierdził.

Ale - jak podkreślił - w przypadku tendencji demograficznych, wydaje się, że nawet w średnim terminie rządy mają trochę większe możliwości oddziaływania. W przypadku produktywności, sprawa jest trudniejsza, dlatego że zawsze w jakimś stopniu państwo powinno ingerować w ten proces - stwierdził.

Powstaje zatem pytanie w jakim stopniu nakłady na badania i rozwój powinny być finansowane przez sektor publiczny, a w jakimś stopniu powinny wypływać z potrzeby innowacyjności w przedsiębiorstwach? - W krajach rozwiniętych to sektor prywatny dominuje w tym względzie - stwierdził Borowski.

Oznacza to, że także w Polsce warto byłoby przykładać większą wagę do innowacyjności i stwarzać ku temu lepsze warunki do rozwoju innowacyjności w sektorze prywatnym. Bo jeśli chodzi o wydatki na badania i rozwój, to nie są one zbyt wysokie w naszym kraju w porównaniu z PKB.

– Innowacyjność to jedna rzecz, ale druga są inwestycje - ocenił Marcin Pietrykowski. Produktywność powinna być powiększana poprzez poprawę parku maszynowego, poprawę dostępnych zasobów.

- Dzisiaj mamy w Polsce taką sytuację, że przedsiębiorcy nie inwestują albo je ograniczają.  Nieproporcjonalnie do dynamicznego wzrost gospodarczego i tu jest duże pole do popisu nie tylko dla rządzących, ale też szerokiego ekosystemu instytucjonalnego - stwierdził. 

Bardzo ważne jest, aby te pieniądze, które mają przedsiębiorcy, były przeznaczane na inwestycje kapitałochłonne w dziedziny, które poprawiają wspomnianą produktywność.

Jak jeszcze można poprawić produktywność?

– Ważnym tematem jest przemysł 4.0. To zupełnie nowa formuła, gdzie automatyzujemy w inteligentny sposób procesy produkcyjne. Oczywiście zawsze jest dylemat, na ile automatyzacja nie powoduje utrudnień albo wręcz deprecjacji ludzkiej pracy - dodał.

O tym mówił prof. Adam Glapiński, szef NBP,  ale też badania pokazują, że automatyzacja powoduje, że zmienia się sposób w jaki pracownicy są włączani w proces produkcyjny i to wcale nie znaczy, że oni znikają. Po prostu muszą się przekwalifikowywać lub podwyższać kwalifikacje. - A zatem, ja bym mocno stawiał na inwestycje kapitałochłonne, które muszą pochodzić z sektora prywatnego, gdzie pośrednio kanalizatorem tego procesu może być polityka państwa - stwierdził Pietrykowski. 

A może łatwiej byłoby gdybyśmy mieli w Polsce innowacyjne globalne korporacje? Jednak w porównaniu z innymi krajami jest ich u nas mniej. – Tak, ale pamiętajmy, że jesteśmy krajem, który wychodzi w izolacji gospodarczej, więc nie oczekujmy, że będziemy mieli w Polsce drugiego Googla - ocenił Marcin Pietrykowski.

Jego zdaniem, powinniśmy cieszyć się z tego co mamy. Z tego, że mamy polskie firmy, które potrafią zdobyć rynki międzynarodowe, które są bardzo efektywne i bardzo konkurencyjne na rynkach globalnych. Nie bez powodu duże międzynarodowe koncerny lokują w Polsce centa produkcyjne. Okazuje się, że to właśnie w Polsce rozwijają się one najbardziej efektywne i dynamicznie.

- Mierzmy siły na zamiary a nie zamiar na siły. Miejmy ambicje, które są dla nas dostępne i możliwe - stwierdziła Marcin Pietrykowski.

I zaapelował do przedsiębiorców, bo to w ich rękach jest główne oręże w postaci inwestycji. Nie może być tak, że przedsiębiorcy boją się inwestować i nie wiedzą jaka czeka ich przyszłość w punktu widzenia otoczenia, w którym działają.

A w jaki sposób trendy demograficzne mogą wpływać na wzrost gospodarczy? 

Problem demograficzny jest szczególnie widoczny w regionie Europy Środkowo-Wschodniej? Obecnie w Polsce na jednego emeryta przypadają trzy osoby pracujące. Z każdym rokiem liczba osób w wieku poprodukucyjnym będzie jednak rosnąć. Jak mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Strzelecki z Instytutu Statystyki i Demografii SGH, w 2050 roku - przy tej samej granicy przechodzenia na emeryturę - może się okazać, że ta proporcja będzie wynosić u nas 1:1. 

- Tego typu proporcje nie są obserwowane w żadnym kaju, nawet najbardziej dotkniętym starzeniem społeczeństw jak Japonia czy Niemcy. Tam współczynniki obciążenia demograficznego są wyższe niż w Polsce, ale nie tak wysokie jak prognozowane dla Polski i innych krajów rozwiniętych w dalekiej przyszłości - dodał.

Jego zdaniem, rozwiązaniem jest m.in. stwarzanie bodźców do tego, by pracownicy nie odchodzili z rynku pracy zbyt szybko, ale też stawianie na gospodarkę mniej zależną od liczby pracowników, a bardziej od nowych technologii i oszczędności zakumulowanych w gospodarce. 

Wydaje się - stwierdził ekspert - że rozwiązaniem będzie stopniowe przesuwanie wieku ukończenia aktywności zawodowej i przechodzenia na emeryturę. - Być może ten wiek będzie płynny i będzie zależał od dostępności technologii medycznej - stwierdził Paweł Strzelecki.

Od 2013 roku liczba osób w wieku produkcyjnym w Polsce zaczęła spadać. Na razie jesteśmy jeszcze na etapie tzw. dywidendy demograficznej. 

Katarzyna Walterska, Sylwia Zadrożna, Karolina Mózgowiec, jk 


NBP logo 
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak