X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 11:11
Światowy rynek dronów rozwija się bardzo dynamicznie. Szacuje się, że wartość tego rynku w przeciągu najbliższych 10 lat przekroczy nawet 70 miliardów dolarów, z czego około 3 miliardy zł będzie należeć do rynku polskiego. Są to kwoty niebagatelne, natomiast trzeba mieć na uwadze to, że dotyczą one rynku producenckiego, czyli produkcji dronów i systemów związanych z wykonywaniem lotów tymi statkami powietrznymi.
Audio
  • Czym się zajmuje Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów wyjaśnia Paweł Szymański, dyrektor departamentu bezzałogowych statków powietrznych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

− Natomiast takim prawdziwym bogactwem, prawdziwą wartością tego nowego sektora gospodarki, są usługi, które będą świadczone z wykorzystaniem tych urządzeń czyli ich pełna integracja z gospodarką - uważa Paweł Szymański, dyrektor departamentu bezzałogowych statków powietrznych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. 

Aktualnie  większość obszarów gospodarczych na świecie interesuje się wykorzystaniem dronów i działania wszystkich organizacji, które za wykorzystanie przestrzeni powietrznej i rozwój gospodarczy odpowiadają, są skupione na wykorzystaniu tych urządzeń.

Polska jest uważana za kraj bardzo przyjazny dronom, ponieważ w 2013 roku jako jedna z pierwszych w Europie wprowadziła regulacje, dotyczące kształtowania rynku i precyzujące jak loty bezzałogowymi statkami powietrznymi mają być wykonywane. Od tego czasu  branża w Polsce zaczęła się rozwijać, przy czym trzeba mieć na uwadze fakt, że rozwój ten skupia się  głównie wokół zastosowań półprofesjonalnych, związanych z wykonywaniem zdjęć i filmów.

Natomiast to, co pozwoli naprawdę rozwinąć się temu nowemu sektorowi gospodarki, to implementacja dronów do szeroko rozumianej gospodarki i usług świadczonych z tymi dronami.

− Aby tak się stało, musimy postawić na automatyzację systemów latających i systemów które takimi lotami będą w przyszłości zarządzały. Temu celowi ma służyć Centralnoeuropejski  Demonstrator Dronów- projekt, który w Polsce został zainicjowany przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego i we współpracy z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej oraz naszym partnerem Gornośląsko-Zagłębiowską Metropolią - wyjaśnia Paweł Szymański.

Obecnie projekt jest  nadzorowany przez Ministerstwo Infrastruktury.

Centralnoeuropejski Demontrator Dronów ma za zadanie udostępnić przestrzeń, a także infrastrukturę, która docelowo będzie służyć wykorzystaniu dronów do świadczenia różnego rodzaju usług, ale na masową skalę.

Aby odbywało się to bezpiecznie, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej pracuje obecnie nad systemem zarządzania ruchem dronów, który docelowo ma zostać zintegrowany z ogólnymi, działającymi już od dawna systemami zarządzania ruchem lotniczym. Zdobywaniu doświadczeń i wdrażaniu tego systemu ma służyć poligon, organizowany w ramach Demostratora.

Poligon ma za zadanie udostępnić infrastrukturę, która będzie jednocześnie budowana, testowana i rozwijana na podstawie uzyskiwanych doświadczeń .

− W ramach tego poligonu będziemy również sprawdzać kompatybilność systemów latających z tym właśnie nowym systemem, tak abyśmy w przyszłości mogli w bezpieczny i zrównoważony sposób rozwijać ten sektor gospodarki- zauważa Paweł Szymański.

Sektor jako taki powinien w przeciągu najbliższych 10 lat zgodnie z różnego rodzaju szacunkami osiągnąć wartość wielu miliardów złotych, przy czym mówimy tu o szerokim wykorzystaniu dronów, infrastruktury związanej z dronami i wykorzystaniu tych urządzeń nawet w takich zastosowaniach jak dostarczanie paczek a w przyszłości również przewóz ludzi. Urząd Lotnictwa Cywilnego jako instytucja nadzorująca jest odpowiedzialny za dwie podstawowe rzeczy w lotnictwie: za rozwój tego lotnictwa oraz za bezpieczeństwo.

Jeżeli chodzi o bezzałogowe statki powietrzne to pracuje nad legislacją, która ułatwia wykonywanie lotów w sposób bezpieczny. Odpowiada też za nadzór nad szkoleniami operatorów dronów.

− W tej chwili nadzorujemy ponad 90 podmiotów, które takich operatorów szkolą. W przeciągu ostatnich kilku lat wydaliśmy już prawie jedenaście tysięcy świadectw kwalifikacji, które uprawniają użytkowników do wykorzystania dronów w celach komercyjnych – mówi gość Polskiego Radia.

Na przełomie 2018 i 2019 roku opracowano nowe przepisy, które ułatwiają zdobywanie świadectw kwalifikacji, poprzez zmianę procedury uzyskiwania tych świadectw. Nastąpiło także uproszczenie uzyskiwania zgód na wykonywanie tzw. lotów dalekich, czyli poza zasięgiem wzroku operatora, które są w głównym polu zainteresowania podmiotów zamierzających świadczyć różnego rodzaju usługi z wykorzystaniem dronów.

Dariusz Kwiatkowski, jk


Logo NBP Logo NBP
Zobacz więcej na temat: NBP drony
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak