X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Prof. Mączyńska o budżecie: dług to nie jest największy problem, ważne na co przeznaczymy pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 16:20
Z długiem jest jak z nożem, można nim uratować wisielcowi życie, można też kogoś zabić. Wszystko zatem zależy od tego na co będą przeznaczone pieniądze. Jeżeli na inwestycje i innowacje to będzie to dobrze służyć gospodarce – mówiła w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

- Trudno się było spodziewać, że w sytuacji pandemicznej nie będzie zwiększenia długu publicznego. Państwo kierowało przecież pomoc dla bankrutujących przedsiębiorstw a także dla ludzi, którzy znajdowali się w trudnej sytuacji życiowej. To wszystko powoduje, że wydatki państwasię zwiększają. Pandemia i lock down jednocześnie spowodowały zmniejszenie  wpływów do budżetu. Niema tu miejsca na panikę ponieważ jest to sytuacja charakterystycznatakże dla innych krajów i to w znaczniewiększym wymiarze niż Polska. Mamy na tle innych państw relatywnie dobrą sytuację jeżeli chodzi o dług publiczny – argumentowała Elżbieta Mączyńska.

PAP posiedzenie rządu 1200.jpg
Rząd zapowiada nowelizację budżetu: więcej środków nie tylko na ochronę miejsc pracy, ale i na inwestycje

Według Marka Kłoczki, wiceprezesa Krajowej Izby Gospodarczej, trzeba jeszcze zauważyć, że wszystkowskazuje na to, iż w pocovidowskiej gospodarce światowej nastąpią istotne przewartościowania jeżeli chodzi o rozwój jednych branż, regres innych, o zmianę łańcuchów dostaw.

- Jeżeliwięc pieniądze, którymi operuje rząd zostaną przeznaczone na ofensywę, przestawienie polskiej gospodarki na nowoczesne tory, to możemy na tym wygraći wtedy długiem bym się  nie przejmował. Oczywiście nie możemy podchodzić do niego nonszalancko (…). Myślę, że teraz będzie dobry czas zarówno na dyskusję nad przyszłorocznym budżetem, jak i nad nowymi środkami europejskimi. To historyczna szansa ale jeżeli wydamy pieniądze źle to sami sobie tego nie darujemy. Jeżeli dobrze, to rzeczywiście możemy poprawić  swoją pozycję konkurencyjną w gospodarce światowej – mówił Marek Kłoczko.

Prof. Mączyńska zaznaczyła, że do długu trzeba podchodzić selektywnie. Powoływała się na literaturę, z której wynika w oczywisty sposób, że wydatki budżetowe dzielimy na 3 grupy: wydatki sztywne, na utrzymanie państwa i na rozwój. Nie powinno się dopuszczać do wzrostu wydatków sztywnych, bo dają państwu mniejsze szanse na podejmowanie właściwych decyzji w sytuacjach kryzysowych, wydatki na państwo mogą rosnąć ale proporcjonalnie do wzrostu PKB. Jeżeli zaś chodzi o "wydatki na inwestycje i innowacje to ich nie zwiększanie powinno wręcz być karane".

- Dług to nie jest ani nic dobrego, ani złego, ale kategoria, której należyte wykorzystanie może pomóc, a nienależyte może dobić gospodarkę znajdującą się w złej sytuacji – mówiła prof. Mączyńska.

morawiecki_1200 (9).jpg
Premier o nowelizacji budżetu: chyba w mniejszym rozmiarze, niż nam się wydawało

Marek Kłoczko wskazał, że te prorozwojowe inwestycje powinny być realizowane w takich sektorach jak energetyka, ochrona środowiska, telekomunikacja, informatyzacja, budowa dróg.

- Nie rozgraniczałbym przy tym czy mamy zapraszać inwestorów zagranicznych czy tylko korzystać z własnych środków, bo wszystkie drogi powinny być wykorzystane. Choć oczywiście są dziedziny strategicznie, gdzie niezbędna jest rola państwa, np. jeśli chodzi o podstawową infrastrukturę kraju – mówił Marek Kłoczko.

Anna Grabowska, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister finansów: nowelizacja budżetu ma służyć temu, aby dać gospodarce dodatkowy impuls

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 17:05
- Nowelizacja budżetu planowana jest w miesiącach letnich. Ma dać impuls do wychodzenia z epidemii - powiedział w podcaście 300Gospodarki i Impactu wiceminister finansów Piotr Patkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o nowelizacji budżetu: chyba w mniejszym rozmiarze, niż nam się wydawało

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 14:39
- Nowelizacja budżetu nastąpi zapewne w drugiej części roku - stwierdził we wtorek w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że będzie "w chyba mniejszym rozmiarze", niż się wydawało, bo sytuacja jest jeszcze bardziej pod kontrolą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zapowiada nowelizację budżetu: więcej środków nie tylko na ochronę miejsc pracy, ale i na inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 15:45
Minister finansów Tadeusz Kościński poinformował, że polska gospodarka odradza się szybciej, niż przewidywano po koronawirusie, a to pozwala na przeznaczenie w tegorocznym budżecie większych sum na inwestycje, nie tylko na ratowanie miejsc pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska wraca na stabilną ścieżkę rozwoju". Henryk Kowalczyk o budżecie państwa na 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 13:37
- Minęliśmy największy dołek w polskiej gospodarce. Kwiecień i maj to były najtrudniejsze momenty. Teraz, patrząc na przychody podatkowe za czerwiec, są one porównywalne z czerwcem ubiegłego roku - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł Henryk Kowalczyk (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: nie ma planów ograniczenia wydatków socjalnych

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 11:49
Nie ma planów ograniczenia wydatków socjalnych w 2021 r., nie zgodzimy się na żadne podwyżki podatków – zapewnia minister finansów Tadeusz Kościński. W rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował, że w przyszłym tygodniu rząd przyjmie założenia do budżetu na 2021 r. i przekaże Radzie Dialogu Społecznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego chwali działania polskich władz

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 09:00
Zostańcie na kursie – tak szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa w rozmowie z RMF FM chwali polskie władze za walkę z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. - Polska dobrze zagospodarowała narzędzia finansowe o wartości prawie 5 proc. PKB – ocenia.
rozwiń zwiń