X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jednostka uczestnictwa

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 17:50
Jednostka uczestnictwa to tytuł prawny, który uprawnia do udziału w aktywach funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego. To na jednostki uczestnictwa przeliczane są  środki zainwestowane przez klientów TFI. Jest to jedna z form uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.
Audio
  • Czym jest jednostka uczestnictwa funduszu inwestycyjnego, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji w Union Investment TFI (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

- Jest to tytuł mówiący inwestorowi, który wpłacił środki do funduszy inwestycyjnego, że jest właścicielem pewnej cząstki aktywów netto funduszu. Fundusz - powiedzmy - ma 100 milionów złotych, które są zainwestowane w akcje, obligacje lub inne papiery wartościowe, natomiast inwestor mógł wpłacić 100 złotych i nabywa w związku z tym pewną liczbę jednostek uczestnictwa. Ile? To jest uzależnione od wyceny jednej jednostki  - wyjaśnia Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji w Union Investment TFI. 

Każdy fundusz ma swoje zasady wyceny

Jednostki uczestnictwa są wyceniane nie rzadziej niż raz na siedem dni. Zazwyczaj jednak jest ona dokonywana w każdy dzień roboczy. Każdy fundusz ma swoje zasady wyceny. 

- Jeśli chodzi o papiery notowane na giełdach, to jest to kurs giełdowy, zazwyczaj na zamknięcie sesji. Wszystkie te aktualne ceny są brane do tego sumarycznego obrazu portfela, plus oczywiście dochodzą do tego środki pieniężne, ewentualne zobowiązania, odsetki z lokat bankowych. Ta wycena jest dokonywana przez działy księgowości, działy wyceny w TFI. Jednocześnie jest ona zawsze potwierdzana przez bank - depozytariusza, który każdy fundusz powinien mieć - dodaje Ryszard Rusak. 

Jednostki uczestnictwa są niezbywalne

Jednostki uczestnictwa są niezbywalne. Nie można ich np. odsprzedać komuś innemu. Jeśli inwestor chce się wycofać, to składa w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych zlecenie ich odkupienia lub umorzenia. Co ważne, jednostki uczestnictwa mogą być  dziedziczone, a w przypadku jego braku wchodzą do masy spadkowej. 

- Jednostka uczestnictwa nie jest ani akcją, ani obligacją. Nie ma związanych z tym praw ani kontroli nad funduszem wprost. W zasadzie jedynym prawem jest prawo do posiadania tej części majątku, a w związku z tym inwestor partycypuje we wzrostach lub spadkach związanych z wyceną aktywów, w które fundusz inwestuje - konkluduje ekspert.  

Błażej Prośniewski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy niechętnie korzystają z funduszy inwestycyjnych

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 13:37
Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce jest niewielki w porównaniu do krajów z Zachodniej Europy - wskazują uczestnicy XII Forum Funduszy Inwestycyjnych.
rozwiń zwiń