X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Demonetyzacja

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 13:51
Demonetyzacja to, najogólniej rzecz biorąc, odebranie banknotom lub monetom prawnego ich znaczenia jako środka płatniczego w następstwie wycofania ich z obiegu.
Audio
  • Co to jest demonetyzacja i czemu służy, wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Pierwotnie pojęcie demonetyzacji stosowane było do określenia zjawiska polegającego na tym, że w następstwie gwałtownego wzrostu inflacji, bilon tracił swoją użytkową wartość. Monety jako niepraktyczny środek płatniczy były wypierane przez banknoty.

− Obecnie pojęcie demonetyzacji o wiele częściej stosuje się wtedy, gdy pewne jednostki pieniężne tracą swój status legalnego środka płatniczego w wyniku urzędowych decyzji, wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista z Credit Agricole. Istnieje wiele powodów do przeprowadzenia takiego zabiegu. Pierwszym z nich jest konsekwentna walka z inflacją. Przykład stanowią działania rządu podjęte w Polsce w 1995 r., kiedy to stary złoty został zastąpiony przez nowy złoty, w efekcie czego ten pierwszy przestał być legalnym środkiem płatniczym na terenie naszego kraju. Innym przykładem  demonetyzacji jest przyjęcie euro jako wspólnej waluty dla  grupy krajów Unii  Europejskiej, w następstwie czego ich dotychczasowe waluty krajowe, dotychczas legalne środki płatnicze, przestały pełnić swoją rolę. Toteż kiedy na przykład spróbowalibyśmy płacić  starymi markami na terytorium Niemiec to wywołamy co najwyżej  nostalgiczne wspomnienia, natomiast niczego za taka walutę nie kupimy.

Kolejny powód do przeprowadzania demonetyzacji, który uczynił ją głośnym zabiegiem w ostatnich latach, to walka z szarą strefą i przestępczością zorganizowaną. Widać to  na przykładzie wydarzeń w Indiach. Otóż w listopadzie 2016 roku tamtejszy rząd zapowiedział, że banknoty o nominałach 500 i 1000 rupii tracą swoją funkcję, zostają zdelegalizowane. W celu ich wymiany na legalne środki płatnicze należało banknoty zdeponować w banku i następnie wymienić uzasadniając źródło pochodzenia. Takie posunięcie rządu Indii miało sprzyjać walce z szarą strefą, głównie z podrabianiem pieniędzy, a także spowodować zwiększenie ściągalności podatków. Demonetyzacja umożliwiła bowiem ewidencję oszczędności mieszkańców. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że środki pieniężne które zostały wyłączone z obiegu w Indiach, czyli owe banknoty o nominałach 500 i 1000 rupii, stanowiły 90 proc. gotówki będącej w obiegu i dlatego w zetknięciu ze słabo rozwiniętymi: strukturą bankową i sektorem finansowym nad Gangesem, procedura demonetyzacji doprowadziła do chaosu. Miało to negatywny wpływ na wzrost gospodarczy, ponieważ pieniądz stracił swoją użytkową wartość i były problemy z dokonywaniem transakcji. Jednocześnie nastąpił wzrost popularności innych niż pieniądze środków płatniczych, szczególnie złota, którego cena wyraźnie wzrosła w wyniku dokonania demonetyzacji wspomnianych dwóch banknotów.

Dariusz Kwiatkowski 


Zobacz więcej na temat: pieniądze Dariusz Kwiatkowski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Młodzi ludzie nie chcą inwestować ani w obligacje, ani na giełdzie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 13:10
Trzeba budować rodzimy kapitał i zwiększyć skłonność rodaków do oszczędzania - takie zachęty słychać zewsząd. Do oszczędzania jednak coraz mniej kwapią się ludzie młodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włosi wycofują 1 i 2 centówki

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 12:03
Włochy zaprzestają bicia jedno- i dwu eurocentowych monet, które za rok mają wyjść z obiegu. W transakcjach gotówką należności będą zaokrąglane.
rozwiń zwiń