X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Krajowy Zasób Nieruchomości będzie właścicielem setek tysięcy hektarów terenów? Nic bardziej mylnego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 20:11
Spodziewam się, że prezydent podpisze ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości – powiedział w Jedynce minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Audio
  • Jest wiele parametrów, które składają się na wyliczenie czynszu – wyjaśnia minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Mamy ambicję, aby w tempie kilkunastu tysięcy lokali rocznie dostarczać mieszkania dostępne cenowo, podkreśla Włodzimierz Stasiak, wiceprezes Zarządu BGK Nieruchomości. (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Mieszkania budowane na gruntach Krajowego Zasobu Nieruchomości nie zapewnią bezpiecznego najmu – ocenia dr Barbara Audycka z Fundacji Habitat for Humanity Poland. (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Prywatni inwestorzy raczej się w program nie zaangażują. Jest jeszcze jeden powód, który ich powstrzymuje – podkreśla Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Ustawa o Krajowym Zasobie Ziemi co do kierunku jest dobra, ale w szczegółach zniechęca prywatnych inwestorów – uważa Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Istnieje obawa obniżania kryteriów z dostępności mieszkań, z wysokości czynszów czy kosztów utrzymania, a także jakością samych budynków – uważa dr Barbara Audycka z Fundacji Habitat for Humanity Poland. (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
W polskich miastach jest ok. 9,7 mln mieszkań i domów.
W polskich miastach jest ok. 9,7 mln mieszkań i domów.Foto: rsooll/Shutterstock.com

Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) będzie pełnił przede wszystkim rolę „banku ziemi”. Trafią do niego informacje o gruntach, które należą do Skarbu Państwa, a które można przeznaczyć pod zabudowę w ramach programu Mieszkanie Plus.

Komu będzie łatwiej wynająć mieszkanie?

Niespodzianki raczej nie będzie i ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości zostanie zapewne podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Andrzej Adamczyk Posiadamy kolejny instrument, który pobudzi budownictwo mieszkaniowe.

– Spodziewam się, że prezydent podpisze tę ustawę, która została przyjęta w Sejmie absolutną większością. Rozwiało się tym samym wiele wątpliwości, które pojawiły się podczas procedowania tejże ustawy. I posiadamy kolejny instrument, który pobudzi budownictwo mieszkaniowe, zwłaszcza w tym segmencie, na którzy czekają wszyscy ci, którzy nie mają zdolności kredytowej. A którzy mają określone dochody oraz mogą regulować czynsz i niekoniecznie muszą być od razu, natychmiast właścicielami mieszkania. Chcą wynająć mieszkanie, także mieszkanie z dojściem do własności – wyjaśnia minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, gość radiowej Jedynki.

BGK Nieruchomości: będzie więcej inwestycji

Program Mieszkanie Plus jest zarządzany przez BGK Nieruchomości S.A. Inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na nieruchomościach jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych, z wykorzystaniem finansowania z Funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości. A to wszystko ma służyć zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych społeczności lokalnych – tłumaczy Włodzimierz Stasiak, wiceprezes Zarządu BGK Nieruchomości.

Włodzimierz Stasiak Chodzi o dobre zarządzanie tymi zasobami, żeby je we właściwy, dobry społecznie sposób wykorzystać.

–  Krajowy Zasób Nieruchomości to prosta i właściwa konsekwencja tej diagnozy, która została postawiona w Narodowym Programie Mieszkaniowym, który analizował tę bardzo trudną sytuację na rynku mieszkaniowym w Polsce. I jednocześnie wskazywał kierunki działań mających na celu usunięcie tych problemów, które są na tym rynku. W ramach tych działań było przewidziane tworzenie takiego zasobu ziemi Skarbu Państwa. Chodzi bowiem o dobre zarządzanie tymi zasobami, żeby je we właściwy, dobry społecznie sposób wykorzystać. W tym przypadku na cele mieszkaniowe, niwelując tę olbrzymią lukę na rynku mieszkaniowym i rozwiązując bardzo ważny problem społeczny – ocenia gość Polskiego Radia 24.

KZN: grunty budowlane pod kontrolą

Krajowy Zasób Nieruchomości będzie więc pełnił przede wszystkim rolę banku ziemi. Trafią do niego te grunty, które należą do Skarbu Państwa, a które można przeznaczyć pod zabudowę. Jednak czy stanie się to automatycznie, czy np. Agencja Mienia Wojskowego bądź Agencja Nieruchomości Rolnych, będą mogły powiedzieć: tej nieruchomości nie oddamy?

– W przekazie publicznym utarło się, że Krajowy Zasób Nieruchomości będzie taką instytucją, która nagle stanie się właścicielem setek tysięcy hektarów terenów. Nic bardziej mylnego. KZN to instytucja, której celem i zadaniem jest wykorzystywanie nieruchomości nadających się pod zabudowę mieszkaniową dla celów pobudzenia budownictwa mieszkaniowego – podkreśla minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Otóż ustawa nakłada obowiązek – na wszystkie instytucje państwowe, które gospodarują na nieruchomościach Skarbu Państwa, na działkach, gdzie można realizować budownictwo mieszkaniowe – przygotowania informacji.

Andrzej Adamczyk Korzystając z informacji, KZN podejmuje decyzję o poszukiwaniu tych, dzięki którym możliwa będzie realizacja przedsięwzięć mieszkaniowych.

– Że np. jedna czy druga agencja posiada tyle i tyle działek, tyle i tyle hektarów położonych w danych miejscowościach, a które w planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod budownictwo mieszkaniowe. Do tego dochodzi większa informacja o tych nieruchomościach. Czy są uzbrojone, czy jest do nich dojazd. I korzystając z tego typu informacji, z tej wiedzy, pracownicy KZN, podejmują decyzje o poszukiwaniu tych, dzięki którym możliwa będzie realizacja przedsięwzięć mieszkaniowych. Np. samorządy. Ale także będą kierowali na sprzedaż prawo użytkowania wieczystego do tych działek. Bo wówczas możliwe będzie związanie się z operatorem mieszkaniowym, który nabędzie te nieruchomości ustaleniami, umową, których ten operator będzie musiał przestrzegać – tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Problem z dostępnością gruntów budowlanych

Krajowy Zasób będzie oddawał grunty w użytkowanie wieczyste, pod realizację programu Mieszkanie Plus, ale sam budować nie będzie. To będzie zadanie dla np. deweloperów, przedsiębiorców i gmin. Na ile jednak inwestorzy prywatni będą chcieli zaangażować się w to przedsięwzięcie, jeżeli dziś mają rekordowy popyt na mieszkania, na których marża wynosi ok. 20 procent? Czy będą chcieli się zadowolić, co prawda długoterminowym, ale jednak niższym zyskiem?

Andrzej Adamczyk Dzisiaj problemem jest dostępność terenów pod zabudowę mieszkaniową, bo przecież brakuje tych terenów.

– Ale dzisiaj problemem jest dostępność terenów pod zabudowę mieszkaniową, bo przecież brakuje tych terenów, i o tym wiemy. Koszt nabycia terenów pod budownictwo mieszkaniowe w dużej części determinuje koszt 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania wytworzonego przez przedsiębiorcę. I my proponujemy, o czym mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński na kongresie w Przysusze, że naszym celem, celem PiS, celem tego rządu powinno być przedłożenie oferty na rynku, którą zainteresują się przedsiębiorcy – przypomina minister Andrzej Adamczyk.

50 proc. inwestycji dla przedsiębiorcy…

I jak dodaje gość Jedynki, dlatego rząd podkreśla, że są duże zasoby terenów Skarbu Państwa, i proponuje w drodze przetargu zbycie prawa do użytkowania wieczystego tych nieruchomości.

– A to oznacza, że ten oferent, którego oferta zwycięży, nie będzie musiał zapłacić za tę nieruchomość 100 proc. jej wartości, a jedynie około 20 proc. wartości po wycenie przez biegłego. I dalej będzie mógł zaprojektować na tej nieruchomości np. budynek mieszkalny, czy mieszkalno-usługowy, z częścią komercyjną, i w tym budynku będzie miał 50 proc. powierzchni poza częścią wspólną (korytarzami, klatkami schodowymi), które będzie mógł przeznaczyć na komercję, na budowę mieszkań do sprzedaży na wolnym rynku lub też na sklepy, punkty usługowe – wylicza minister Andrzej Adamczyk.

Andrzej Adamczyk Oferent, którego oferta zwycięży, nie będzie musiał zapłacić za tę nieruchomość 100 proc. jej wartości, a jedynie około 20 proc. wartości po wycenie.

Ale też przedsiębiorca będzie zobowiązany, i to będzie zapisane w umowie, przeznaczyć 50 proc. na mieszkania na wynajem z dojściem do własności, o czynszu normatywnym, regulowanym.

– Będą tam dokładnie opisane obowiązki i prawa dewelopera w stosunku do tych 50 proc. powierzchni. Kalkulowaliśmy to w każdy możliwy sposób, i to się naprawdę opłaca. I teraz czekamy na decyzję prezydenta, żeby rozpocząć szerszą akcję informacyjną. Nie chcemy zapeszać, wszystkie procedury legislacyjne muszą zostać spełnione. Natomiast my się już przygotowujemy, aby wejść z tą propozycją na rynek – zaznacza gość Jedynki.

… ale jest też oferta dla indywidualnych inwestorów

Jest to też propozycja nie tylko dla przedsiębiorców, nie tylko dla samorządów, ale resort, rząd kieruje ją także w różnych częściach naszego kraju, do inwestorów indywidualnych.

– Oczywiście muszą oni spełniać określone warunki, nie mogą mieć tytułu prawa własności do mieszkania czy domu jednorodzinnego, czy też jakiejś jego części. Rzecz polega na tym, aby kierować ten program do wszystkim tych, którzy do dzisiaj nie mogą sobie pozwolić na mieszkanie – zwraca uwagę minister Andrzej Adamczyk.

W tej ustawie o KZN rząd nie pominął też tych aspektów związanych z zagospodarowaniem przestrzeni i potrzeby budowy infrastruktury, czyli m.in. szkół i przedszkoli, przychodni zdrowia, żłobków w przypadku dużej gęstości zabudowy.

– Wszystko to będzie brane pod uwagę w ofercie – dodaje gość Jedynki.                                                   

Czynsze pod ścisłym nadzorem

Krajowy Zasób Nieruchomości będzie nie tylko bankiem ziemi, ale także będzie czuwał nad wysokością czynszów opłacanych przez najemców. Czy one będą jednolite w całym kraju, czy też będą różnicowane m.in. ze względu np. na atrakcyjność danej lokalizacji?

– Jest już przygotowana propozycja na wrześniowe posiedzenie Rady Ministrów – to rozporządzenie ws. czynszów, które rząd będzie przyjmował, nowelizował co roku. Jest wiele parametrów, które składają się na wyliczenie tego czynszu. Jest on realnie niższy, aniżeli dzisiejszy czynsz rynkowy. Czy dotrzymujemy słowa, że będą to mieszkania niedrogie, bo nie każdy, kto dzisiaj nie ma mieszkania, musi być natychmiast właścicielem tego mieszkania. Są tu propozycje czynszów dla mieszkań tylko i wyłącznie na wynajem,  jak i dla mieszkań z dojściem do własności, do 30 lat, ale już po 15 latach zamieszkiwania lokalu każdy z tych wynajmujących będzie mógł wykupić to mieszkanie – wyjaśnia minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Andrzej Adamczyk Jest propozycja rozporządzenia ws. czynszów, które rząd będzie przyjmował, nowelizował co roku.

1200 mieszkań już powstaje

W ramach programu Mieszkanie Plus budowane są dostępne cenowo mieszkania zarówno w największych metropoliach, jak i w mniejszych miastach, w których od dekad nie pojawiały się nowe projekty mieszkaniowe.

– Owocem tego są rozpoczęte pierwsze budowy, w tej chwili budowanych jest ponad 1200 mieszkań i mamy podpisane umowy inwestycyjne, których realizacja pozwoli na budowę nawet ponad 10 tys. mieszkań, i to nie jest koniec. Mamy ambicję, aby w tym tempie kilku czy nawet kilkunastu tysięcy mieszkań rocznie dostarczać na polski rynek lokale dostępne cenowo, czyli takie, które są adresowane do tej grupy społeczeństwa, która najbardziej odczuwa problem – podkreśla Włodzimierz Stasiak, wiceprezes Zarządu BGK Nieruchomości.

Rozpoczęły się już m.in. budowy 215 mieszkań w Wałbrzychu oraz 329 mieszkań w Pruszkowie. Wcześniej zainaugurowane zostały inwestycje w Białej Podlaskiej i Jarocinie.

Błażej Prośniewski, Justyna Golonko, Aleksandra Tycner, Małgorzata Byrska


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkanie Plus: lokale mają być tanie i nowoczesne dzięki wykorzystaniu prefabrykatów

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 20:00
W czwartek, 27 kwietnia, architekci i producenci nowoczesnych prefabrykatów spotkali się w Warszawie z przedstawicielami władz, aby rozmawiać o tym, w jakiej technologii będą budowane mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, który może wprowadzić rewolucyjne zmiany na polskim rynku budowlanym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie Plus. Branża deweloperska: włączenia sektora prywatnego w program to dobra decyzja

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 08:55
Spodziewaliśmy się włączenia deweloperów w program Mieszkanie plus - powiedział Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD). Ocenił, że zaangażowanie sektora prywatnego w realizację tak skomplikowanego programu jest dobrą decyzją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deweloperzy: musimy budować dwa razy więcej mieszkań, by dogonić Europę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 08:33
Jeśli chcemy dojść do średniej europejskiej liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców do 2030 r., co zakłada Narodowy Program Mieszkaniowy, deweloperzy muszą oddawać do użytku dwa razy więcej mieszkań - uważa szef Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krajowy Zasób Nieruchomości stworzy wykaz nieruchomości Skarbu Państwa

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 17:32
rozwiń zwiń