X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Marzena Rudnicka: tylko 15 procent osób w wieku 60 plus jest aktywnych zawodowo

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 18:12
Tak zwana srebrna gospodarka, czyli rynek pracy dla seniorów i związane z tym wyzwania oraz szanse były tematem audycji Ekspress Gospodarczy w Programie 1 Polskiego Radia. Gościem Błażeja Prośniewskiego była Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej
Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki SenioralnejFoto: Polskie Radio

O miejscu na rynku pracy osób starszych będzie mowa na V Kongresie Gospodarki Senioralnej, który zaczyna się 24 listopada, a jego celem jest walka z dyskryminacją osób starszych tak na rynku pracy, jak i na rynku konsumentów.

Jak podkreśla gość Polskiego Radia, kongres będzie okazją do przedstawienia skutków społecznych tego zjawiska. A problem nie jest mały, gdyż dotyczy 14 milionów obywateli. Tylu Polaków skończyło bowiem 50 lat.

Seniorzy nie są tacy biedni

Co ciekawe, nadal dominuje pogląd, że społeczność seniorów-emerytów, ze względu na niskie emerytury, nie jest atrakcyjnym celem dla handlu.

Posłuchaj
05:16 blazej-polityka seniorarna.mp3 Tak zwana srebrna gospodarka była tematem audycji Ekspress Gospodarczy w Programie 1 Polskiego Radia. A gościem Błażeja Prośniewskiego była Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej./Błażej Prośniewski/.

 

Tymczasem, jak zauważa Marzena Rudnicka, właśnie 50-latkowie znajdują się w bardzo dużej grupie o solidnych dochodach i oszczędnościach.

Mateusz Morawiecki 1200 PAP.jpg
Premier: chcemy stworzyć jak najlepszą przestrzeń dla babć i dziadków. Będziemy poszerzać program Senior+

Oczywiście, jest też duża grupa o mniejszych dochodach, ale można powiedzieć, że znaczna część 50-latków to osoby dobrze zarabiające.

Polscy seniorzy szybko znikają z rynku pracy. Tylko 15 proc. z nich pracuje po sześćdziesiątce

Gorzej jest z pracą seniorów. Jak wynika z badań, "tylko 15 procent osób w wieku 60 plus jest aktywnych zawodowo", i jest to jeden z najsłabszych wyników w Unii Europejskiej.

TT Marlena Maląg 1200.jpg
Maląg: polityka senioralna jest dla nas priorytetem

Wynika to także z postawy pracodawców, którzy, jak podkreśla gość Polskiego Radia, poszukują do pracy przede wszystkim osób młodszych.

Seniorzy znikają też z rynku pracy ze względów rodzinnych. Z jednej strony chcą pomóc swoim dzieciom w wychowaniu ich dzieci, z drugiej opiekują się także swoimi rodzicami.

Błażej Prośniewski

Czytaj także

Eksperci PIE: polski rynek pracy musi dostosować się do potrzeb starszych pracowników

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 13:00
W związku z wydłużaniem się średniego okresu aktywności zawodowej w UE wzrośnie znaczenie tzw. zarządzania wiekiem, które polega m.in. na niedyskryminowaniu starszych pracowników względem młodszych oraz umożliwianiu im elastycznych warunków zatrudnienia - twierdzi Polski Instytut Ekonomiczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłopoty z pracownikami na rynku pracy: firma doradcza radzi, jak ich znaleźć

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 12:36
Pracownicy są mniej skłonni do zmiany pracy, w związku z tym pracodawcy muszą szukać nowych sposobów na dotarcie do kandydatów m.in. poprzez media społecznościowe - wynika z „Monitora Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapotrzebowanie na kandydatów do pracy rośnie. Coraz trudniej jednak z kompetencjami pracowników

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 07:46
W najbliższych latach polskie firmy będą się musiały mierzyć z rosnącym brakiem potrzebnych kompetencji u pracowników - ocenia w raporcie "Trendy w zatrudnieniu 2021" Polskie Forum HR. Pracodawcy są świadomi problemów z pozyskaniem pracowników do pracy, czego dowodem jest brak znaczących zwolnień w okresie pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zadowolony pracownik daje z siebie więcej". Sasin: to korzystne i dla spółek, i dla państwa

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 12:57
- Pracownik, który czuje się bezpiecznie, nie musi wybierać pomiędzy pracą a rodziną, jest pracownikiem bardziej wydajnym, bardziej zaangażowanym w pracę i dającym z siebie więcej w miejscu pracy - uważa wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wraz z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg bierze udział w debacie "PRACODAWCA PRO FAMILIA - co to oznacza w praktyce?".
rozwiń zwiń