X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polski Ład gwarantuje samorządom wsparcie po pandemii: subwencję rozwojową, środki na inwestycje, korzystniejsze janosikowe

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 18:28
Polski Ład dla samorządów, czyli o nowych rozwiązaniach przyjętych przez rząd i ich efektach - mówił w radiowej Jedynce dr. Remigiusz Górniak, wiceprezes Związku Samorządów Polskich i zastępca burmistrza Sulejówka.
Na dzień 31 marca 2018 r. GetBack wyemitował obligacje o łącznej wartości nominalnej 2,59 mld zł, których posiadaczami było 9.242 podmiotów, w tym 9.064 osoby fizyczne i 178 instytucji finansowych.
Na dzień 31 marca 2018 r. GetBack wyemitował obligacje o łącznej wartości nominalnej 2,59 mld zł, których posiadaczami było 9.242 podmiotów, w tym 9.064 osoby fizyczne i 178 instytucji finansowych.Foto: Kanchana_koyjai/Shutterstock

Wśród nich znalazła się subwencja rozwojowa i dodatkowe pieniądze na inwestycje, które, jak podkreśla gość Polskiego Radia, oznaczają duże wsparcie finansowe.

Są dwa nowe filary wsparcia – np. gwarancja zachowania dochodów

Jak zauważa, plany ministerstwa finansów i premiera są bardziej dalekosiężne i składają się z dwóch filarów – rozwojowego, przynoszącego zmiany w finansowaniu samorządów oraz proinwestycyjnego.

Morawiecki Polski Ład 1200.jpg
Rząd pracuje nad ustawą stabilizującą dochody samorządów. Celem realizacja postanowień Polskiego Ładu

- W tym pierwszym filarze mamy do czynienia z czymś, czego nigdy nie było – będziemy mieli wdrożony instrument gwarantowania dochodów – mówił gość Polskiego Radia.

Będzie gwarancja co najmniej takich samych dochodów, jak w poprzednim roku

Tłumaczy, że gdy dana jednostka planuje budżet na przyszły rok, to będzie miała zagwarantowany przez Ministerstwo Finansów co najmniej taki poziom dochodów, jaki miała w roku poprzednim.


Posłuchaj
05:42 blazej-10.09.mp3 Polski Ład dla samorządów, czyli o nowych rozwiązaniach przyjętych przez rząd i ich efektach - mówił w radiowej Jedynce dr. Remigiusz Górniak, wiceprezes Związku Samorządów Polskich i zastępca burmistrza Sulejówka. Rozmawiał Błażej Prośniewski.

 

- To powinno ochronić samorządy przed negatywną sytuacją finansową w czasach po pandemii i zagwarantuje, że te dochody na pewno nie będą spadały – wyjaśnia dr. Remigiusz Górniak.


KAS pieniądze 1200.jpg
Wiceminister Sebastian Skuza: nowy fundusz pomocy dla JST uchroni je przed spadkiem dochodów z PIT i CIT

- Drugi element uodparnia samorządy na wahania cyklu koniunktury, tak aby inflacja miała mniejszy wpływ na dochody samorządów, dopowiada.

Uelastycznione janosikowe – liczony z bieżących dochodów, a nie z trzech lat

- Będzie też instrument uelastycznienia janosikowego, czyli wprowadzimy mechanizm jego naliczania według bieżących dochodów, a nie według dochodów z trzech lat – wyjaśnia gość Polskiego Radia.

Polskie Radio Program 1, Błażej Prośniewski, PR 24, jk