X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rośnie liczba inwestycji zagranicznych w Polsce. Zobacz, dlaczego inwestorzy wybierają nasz kraj

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 18:41
O inwestycjach zagranicznych w Polsce – jak je przyciągamy i co stanowi naszą przewagę konkurencyjną w przypadku innych krajów, mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Number1411

Najnowsze dane z polskiej gospodarki – o produkcji, sprzedaży czy eksporcie świadczą o dużym przyspieszeniu. Widać to też w przypadku inwestycji zagranicznych napływających do Polski.


shutterstock inwestycje 1200 dane.jpg
Janusz Dziurzyński o inwestycjach zagranicznych w Polsce: wśród naszych przewag należy wymienić stan zaplecza biurowego, infrastrukturę i kadry 

Nowe inwestycje mogą wygenerować kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy

Jak mówił gość Polskiego Radia, można mówić o dużym ożywieniu inwestorów, o czym świadczy napływ bardzo wielu nowych projektów.


Posłuchaj
05:13 paih-justa.mp3 O inwestycjach zagranicznych w Polsce – jak je przyciągamy i co stanowi naszą przewagę konkurencyjną w przypadku innych krajów, mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu./Justyna Golonko, jk/.

 

- Największa część z nich dotyczy sektora usług, wiele z nich przewiduje zatrudnienie do tysiąca pracowników – mówi gość radiowej Jedynki.

Największe zainteresowanie budzą inwestycje w usługi dla biznesu, motoryzacji i elektromobilności

Jak dodaje, obecnie Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsługuje obecnie ok. 180 projektów inwestycyjnych.

- Gdyby one się zrealizowały, to można mówić o kilkudziesięciu tysiącach nowych miejsc pracy – mówi gość radiowej Jedynki.

Wśród branż budzących największe zainteresowanie zagranicznych inwestorów wymienia sektor usług dla biznesu, motoryzacji oraz elektromobilności, która szczególnie silnie jest rozwijana w południowej Polsce.

Polska ma program dla białoruskich specjalistów IT - Poland. Business Harbour

Gość radiowej jedynki pytany o kraje pochodzenia inwestycyjnego kapitału wymienia Koreę Południowa, Japonię, Niemcy i USA, ale co ciekawe, jeśli chodzi o liczbę inwestycji, wymienia… Białoruś.


shutt gospodarka waluty pieniądze 1200.jpg
Inwestycje bezpośrednie napływają do Polski. "Przyciągamy firmy z różnych sektorów"

- To wynik naszego rządowego programu Poland. Business Harbour, który jest dedykowany do białoruskich firm z sektora IT, które z powodów politycznych na Białorusi szukają swojego miejsca – mówił prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Polityka, która decyduje w przypadku inwestorów białoruskich, nie jest oczywiście jedynym powodem zainteresowania inwestorów zagranicznych Polską.

Inwestorów przyciągają do naszego kraju m.in. wykształcona kadra pracowników i infrastruktura

Jak mówi gość radiowej Jedynki, przyciąga ich do naszego kraju wykształcona kadra, system kształcenia, dzięki któremu na studiach w Polsce znajduje się 1,3 mln osób, który ponadto jest bardzo elastyczny, dedykowany często pod konkretne potrzeby biznesu.

- Jesteśmy ponadto społeczeństwem młodym, elastycznym, przyswajającym szybko nowości i nowe technologie. Ponadto leżymy w centrum Europy, posiadamy świetną infrastrukturę – mówi gość Polskiego Radia.

To powoduje, że, jak dodaje gość radiowej Jedynki, jesteśmy bardzo konkurencyjni w stosunku do rynku indyjskiego, gdzie z tą infrastrukturą wciąż nie jest najlepiej.

- Ponadto jesteśmy w Unii Europejskiej, a jednocześnie bardzo dobrze rozumiemy potrzeby i mentalność wschodnich sąsiadów – mówi prezes PAIH.

Justyna Golonko, jk

Czytaj także

Polska trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:12
Polska jest trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych - poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Zaznaczono, że w 2020 roku PAIH obsłużyła blisko 200 projektów inwestycyjnych o wartości prawie 40 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mamy prawdziwy zalew inwestycji". Polska włącza się w wyścig o e-napęd

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:09
Polska, tak jak inne kraje europejskie, włącza się dzięki inwestycjom zagranicznych koncernów do e-wyścigu. Oznacza budowę nie tylko fabryk elektrycznych samochodów, ale i akumulatorów. Przykładem jest budowa w Dąbrowie Górniczej fabryki separatorów – jednego z głównych elementów akumulatora litowo-jonowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Dziurzyński o inwestycjach zagranicznych w Polsce: wśród naszych przewag należy wymienić stan zaplecza biurowego, infrastrukturę i kadry

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 18:03
O sposobach na przyciągnięcie do Polski inwestycji zagranicznych oraz inwestorów, mówił w radiowej Jedynce Janusz Dziurzyński, przewodniczący zarządu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).
rozwiń zwiń