Cyberbezpieczeństwo warte miliardy – tak dla hakerów, jak i firm, które przed nimi chronią

2021-07-28, 18:45

Cyberbezpieczeństwo warte miliardy – tak dla hakerów, jak i firm, które przed nimi chronią
Ochrona danych osobowych w sieci jest bardzo ważna. Foto: Shutterstock / TierneyMJ

O cyberbezpieczeństwie jako wyzwaniu oraz jednocześnie szansie dla polskiej gospodarki i firm mówił w radiowej Jedynce Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Rząd przedstawił nowe działania służące cyberbezpieczeństwu, w tym powołanie Centralnego Biura do Zwalczania Cyberprzestępczości oraz powstanie Funduszu Cyberbezpieczeństwa.

Straty dla państwa, firm z powodu ceberprzestępczości mogą sięgać miliardów

Te plany mają swoje uzasadnienie, gdyż, jak mówił gość radiowej Jedynki, skala zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem jest tak duża, że trudno nawet ją oszacować.


Posłuchaj

O cyberbezpieczeństwie jako wyzwaniu oraz jednocześnie szansie dla polskiej gospodarki i firm, mówił w radiowej Jedynce Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska./Błażej Prośniewski, jk/. 5:13
+
Dodaj do playlisty

 

- Cyberprzestępca może w bardzo łatwy sposób sparaliżować dowolną część naszej gospodarki, firmę czy administrację, a straty mogą iść w setki miliardów złotych – mówił Michał Kanownik.

Cyberprzestępca wykrada, blokuje…

Jak dodaje, przykłady ze świata mówią nie tylko o wykradaniu cennych danych, ale i blokowaniu treści z żądaniem okupu za ich ponowne udostępnienie.


Powiązany Artykuł

hakerzy komputer f 1200.jpg
Eksperci: Polska musi być przygotowana na ataki sieciowe na infrastrukturę krytyczną

- Te straty mogą sięgać miliardów, więc dobrze, że polski rząd dostrzega to zagrożenie - mówił gość Polskiego Radia.

- Szczególnie że, jak dodaje, w Polsce mamy bardzo zróżnicowaną sytuację pod względem cyberbezpieczeństwa.

Najbardziej zagrożone są małe i średnie firmy

- Duże firmy, z zapleczem personalnym i kadrowym dostrzegają zagrożenie i są w stanie przygotować się do niego i mu zapobiegać, ale dużo gorzej jest w małych i średnich firmach – mówił Kanownik.

I jak dodaje, w tym przypadku największym problemem jest brak środków na procedury i działania zapobiegające cyberzagrożeniu.

- Ponadto, wiele małych firm uważa wydatki na cyberbezpieczeństwo za "pusty koszt", który im się nie zwróci, bo przecież to "nie ja jestem zagrożony" – mówi gość Polskiego Radia.

- Tymczasem, podkreśla, to nie jest "pusty koszt", wydatek na to zwróci się z naddatkiem.

Dużym problemem są też zabezpieczenia samorządów.


Powiązany Artykuł

1200_haker_shutterstock.jpg
Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. MON i Poczta Polska rozpoczynają współpracę

Przed nami 5G, rozwiązanie, które będzie szczególnie wymagać ochrony przed atakami

Problem jest też istotny z punktu widzenia rozwoju sieci. Przed nami technologia 5G, a to oznacza, że, jak podkreśla gość Polskiego Radia, wraz z jej rozwojem musi iść budowa bezpieczeństwa tej sieci.

Szczególnie że, jak zauważa gość radiowej Jedynki, sieć 5G obejmie bardzo dużo obszarów naszego życia – od finansów, energetyki, zdrowia po komunikację.

Trzeba jednak zauważyć, że rozwój sieci, w tym zapewnienie jej bezpieczeństwa stanowi też szansę rozwojową dla wielu, również polskich firm, zajmujących się ochroną przed atakami.

Błażej Prośniewski, jk

Polecane

Wróć do strony głównej