X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Cyberbezpieczeństwo warte miliardy – tak dla hakerów, jak i firm, które przed nimi chronią

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 18:45
O cyberbezpieczeństwie jako wyzwaniu oraz jednocześnie szansie dla polskiej gospodarki i firm mówił w radiowej Jedynce Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / TierneyMJ

Rząd przedstawił nowe działania służące cyberbezpieczeństwu, w tym powołanie Centralnego Biura do Zwalczania Cyberprzestępczości oraz powstanie Funduszu Cyberbezpieczeństwa.

Straty dla państwa, firm z powodu ceberprzestępczości mogą sięgać miliardów

Te plany mają swoje uzasadnienie, gdyż, jak mówił gość radiowej Jedynki, skala zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem jest tak duża, że trudno nawet ją oszacować.


Posłuchaj
05:13 blazej28.mp3 O cyberbezpieczeństwie jako wyzwaniu oraz jednocześnie szansie dla polskiej gospodarki i firm mówił w radiowej Jedynce Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska./Błażej Prośniewski, jk/.

 

- Cyberprzestępca może w bardzo łatwy sposób sparaliżować dowolną część naszej gospodarki, firmę czy administrację, a straty mogą iść w setki miliardów złotych – mówił Michał Kanownik.

Cyberprzestępca wykrada, blokuje…

Jak dodaje, przykłady ze świata mówią nie tylko o wykradaniu cennych danych, ale i blokowaniu treści z żądaniem okupu za ich ponowne udostępnienie.


hakerzy komputer f 1200.jpg
Eksperci: Polska musi być przygotowana na ataki sieciowe na infrastrukturę krytyczną

- Te straty mogą sięgać miliardów, więc dobrze, że polski rząd dostrzega to zagrożenie - mówił gość Polskiego Radia.

- Szczególnie że, jak dodaje, w Polsce mamy bardzo zróżnicowaną sytuację pod względem cyberbezpieczeństwa.

Najbardziej zagrożone są małe i średnie firmy

- Duże firmy, z zapleczem personalnym i kadrowym dostrzegają zagrożenie i są w stanie przygotować się do niego i mu zapobiegać, ale dużo gorzej jest w małych i średnich firmach – mówił Kanownik.

I jak dodaje, w tym przypadku największym problemem jest brak środków na procedury i działania zapobiegające cyberzagrożeniu.

- Ponadto, wiele małych firm uważa wydatki na cyberbezpieczeństwo za "pusty koszt", który im się nie zwróci, bo przecież to "nie ja jestem zagrożony" – mówi gość Polskiego Radia.

- Tymczasem, podkreśla, to nie jest "pusty koszt", wydatek na to zwróci się z naddatkiem.

Dużym problemem są też zabezpieczenia samorządów.


1200_haker_shutterstock.jpg
Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. MON i Poczta Polska rozpoczynają współpracę

Przed nami 5G, rozwiązanie, które będzie szczególnie wymagać ochrony przed atakami

Problem jest też istotny z punktu widzenia rozwoju sieci. Przed nami technologia 5G, a to oznacza, że, jak podkreśla gość Polskiego Radia, wraz z jej rozwojem musi iść budowa bezpieczeństwa tej sieci.

Szczególnie że, jak zauważa gość radiowej Jedynki, sieć 5G obejmie bardzo dużo obszarów naszego życia – od finansów, energetyki, zdrowia po komunikację.

Trzeba jednak zauważyć, że rozwój sieci, w tym zapewnienie jej bezpieczeństwa stanowi też szansę rozwojową dla wielu, również polskich firm, zajmujących się ochroną przed atakami.

Błażej Prośniewski, jk

Czytaj także

Eksperci ostrzegają: koronawirus uaktywnił hakerów, rośnie ryzyko ceberataków na firmy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 13:47
W opinii 55 proc. firm biorących udział w badaniu KPMG wybuch pandemii koronawirusa przyczynił się do wzrostu ryzyka cyberataków. W 2020 r. 64 proc. z nich odnotowało przynajmniej jeden incydent. Dla połowy firm wyzwaniem było bezpieczeństwo w pracy zdalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podręcznik do bezpiecznego korzystania z internetu dla seniorów. Tauron przygotował specjalną ofertę

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 15:05
Poradnik dla seniorów ze wskazówkami, jak radzić sobie w przypadkach domowych awarii czy jak bezpiecznie korzystać z internetu, przygotował koncern energetyczny Tauron. Firma wzięła pod uwagę wyniki badań wskazujące, że blisko połowa starszych osób szuka w tych sprawach pomocy u krewnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: koszty cyberataków są ogromne i trudne do oszacowania. Firmy często nawet o nich nie wiedzą

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 07:07
- Koszty cyberataków są ogromne i bardzo trudne do oszacowania, bo nie chodzi tylko o wyłudzenia pieniędzy czy niemożność świadczenia usług, ale także koszty wizerunkowe. Firmy często o atakach nie wiedzą albo o nich nie mówią - mówi Igor Protasowicki z Wyższej Szkoły Bankowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ataki hakerskie w Polsce. Dr Kawecki: celem jest wywołanie chaosu, dezinformacja

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 15:20
Od ponad tygodnia polska polityka żyje głównie aferą hakerską. Władze​ twierdzą, że mamy do czynienia ze zmasowanym atakiem z Rosji. Czy tak jest w istocie? Czy jesteśmy na wojnie cybernetycznej z tym państwem? Jakie wnioski należy wyciągnąć z tej sytuacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przestępcy nie próżnują. Przybywa oszustw finansowych w sieci

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 12:30
Rośnie liczba oszustw finansowych polegających na wyłudzaniu danych do logowania w usługach bankowości elektronicznej. Przestępcy wykorzystują internet i telefon, podszywając się m.in. pod Komisję Nadzoru Finansowego, Biuro Informacji Kredytowej czy banki, np. PKO BP.
rozwiń zwiń