X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Na 860 tysięcy frankowiczów, 10 tysięcy ma kłopoty ze spłatą kredytu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 20:43
Zmniejsza się  zadłużenie frankowiczów. Z najnowszego raportu Biura Informacji Kredytowej wynika, że na koniec 2017 roku wynosiło ono prawie 110 miliardów złotych.
Audio
  • Dlaczego 860 tys. frankowiczów poczuło lekką ulgę i jak wygląda "portret przeciętnego frankowicza" - wyjaśnia podkreśla główny ekonomista BIK, Andrzej Topiński./Piotr Wardziak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W porównaniu z grudniem 2016 roku, to mniej o 27 miliardów złotych, czyli o prawie 20 procent, zobowiązań z tytułu kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w szwajcarskiej walucie.

Jakie są powody tego zmniejszenia zobowiązań i jak wygląda "portret przeciętnego frankowicza" - sprawdzał Piotr Wardziak.

W Polsce jest 860 tys. frankowiczów

Długi we frankach szwajcarskich spłaca ponad 860 tysięcy kredytobiorców, ale samych umów kredytowych jest mniej - niecałe pół miliona, bo często są to zobowiązania zaciągnięte przez dwie osoby. 

W 2017 r. dług we frankach spłaciło 47 tys. osób

W ciągu całego ubiegłego roku z tego grona ubyło ponad 47 tysięcy szczęśliwców, którym kredyt udało się już całkowicie spłacić.

Raty do spłaty mniejsze, tanieje frank

- Pozostałym jest wyraźnie lżej, bo mają do spłacania mniej niż w latach poprzednich - podkreśla główny ekonomista BIK Andrzej Topiński.

Mocniejszy złoty pomaga frankowiczom

 Jak wyjaśnia, to zasługa umocnienia się złotego, a także spłat rat przez frankowiczów.

I dodaje, że w ubiegłym roku w ciągu 12 miesięcy frank staniał o 50 groszy. Kredyty są bardzo dobrze spłacane, lepiej niż kredyty złotowe.

− To efekt zalecenia KNF z 2006 r. udzielania kredytów frankowych z pewnym buforem finansowym, stąd otrzymali je ludzie bardziej zamożni, radzący sobie lepiej z ich spłatą, mówi gość radiowej Jedynki.

W końcu ubiegłego roku frank kosztował 3 zł 57 gr, rok wcześniej 4 zł 12 groszy, a obecnie kurs waha się w okolicach nieco ponad 3 złotych 60 groszy.

Frankowicz: mieszkaniec dużego miasta, młody

− Frankowicze to raczej mieszkańcy dużych miast w średnim wieku i młodsi  - dodaje Andrzej Topiński.

I dodaje, że w połowie są to mężczyźni, w połowie – kobiety, najwięcej kredytobiorców jest w wieku ok. 30 lat.

Problemy ze spłatą ma ok. 10 tys. frankowiczów

Problemy ze spłatą kredytu mieszkaniowego w szwajcarskiej walucie ma niespełna 10 tysięcy osób - jest to zaledwie 1,2 procent spośród wszystkich wspomnianych 860 tysięcy kredytobiorców frankowych.

Największy odsetek, bo 18 procent osób spłacających kredyty frankowe, mieszka w aglomeracji warszawskiej.

Piotr Wardziak, jk

Zobacz więcej na temat: frank szwajcarski kredyt walutowy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Portfel frankowicza: na ile jest zadłużony i jak radzi sobie ze spłatą kredytu?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 07:54
Systematycznie maleje kwota do spłaty z tytułu kredytów mieszkaniowych, zaciągniętych w szwajcarskiej walucie. Obecnie do spłaty pozostaje 114,03 mld zł i jest to o 6,8 proc. mniej niż w czerwcu br.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frank tańszy niż przed „czarnym czwartkiem”. Czy ustawa o kredytach walutowych jest jeszcze potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 17:39
Pomimo spadku kursu franka szwajcarskiego wciąż potrzebne są rozwiązania ustawowe dotyczące kredytów walutowych, podkreśla w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia prof. Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń