X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ile kosztuje nas płacenie gotówką?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 11:38
W czwartek , 19 października, obchodzimy w Polsce  Dzień Płatności Bezgotówkowych. Wiadomo, że gotówki nie lubią państwa i banki, ale - jak pokazują różne badania zwykli obywatele też coraz chętniej z niej rezygnują.
Audio
  • O tym, że płatność bezgotówkowe są tańsze i szybsze dziś w radiowej Jedynce (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Gotówka co do zasady jest droga
Gotówka co do zasady jest drogaFoto: Number1411/Shutterstock.com

Papierowych pieniędzy będzie coraz mniej i to jest tendencja światowa. Na czym polega przewaga obrotu bezgotówkowego nad gotówkowym.

W Szwajcarii, która jest liderem płatności bezgotówkowych, udział zwykłych pieniędzy w obiegu wynosi 4 procent. Dania od 2016 roku nie drukuje banknotów, Szwecja prowadzi prace nad wprowadzeniem e-korony. W Polsce tak daleko nie jesteśmy, ale trendy też są pozytywne.

- 40 proc. ludzi już deklaruje, że byłoby w stanie przestawić się jedynie na płatności elektroniczne. 25 proc. osób mówi, że nie nosi ze sobą gotówki. Klienci nadal niezależnie od tego czym płacą cenią sobie bezpieczeństwo, szybkość i brak dodatkowych kosztów. Jeśli będziemy edukować rynek, pokazywać, że karta jest najbezpieczniejszym instrumentem płatniczym bo mamy chargebacki (przypis redakcji: z ang. obciążenie zwrotne – rodzaj zwrotu środków za transakcję dokonaną kartą płatniczą), mamy pełną ochronę konsumenta prawną i regulacyjną. Zatem w tym kierunku rynek będzie się rozwijał. Polacy bardzo chłoną innowacje, to widać na podstawie na przykład płatności zbliżeniowych. W portfelu Visy 60 proc. płatność to transakcje zbliżeniowe. A jeszcze parę lat temu to rozwiązania nie funkcjonowało na rynku - mówi Joanna Pieńkowska-Olczak, PayU, płatności bezgotówkowe.

Ile płacimy za gotówkę?

Gotówka co do zasady jest droga.

- Przewożenie pieniędzy, dbanie o pieniądze, ich ochrona jest bardzo droga. Podczas gdy obrót bezgotówkowy jest tani. Nasze państwo wydaje 1 proc. PKB na obrót gotówkowy, to jest 18,5 mld zł rocznie  - zwraca uwagę Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

W wirtualnym świecie nie ma gotówki

Świat wirtualny, w którym coraz częściej przebywamy też nie lubi gotówki.

- Robimy zakupy w wirtualnych sklepach, kupujemy produkty spożywcze, bilety lotnicze, odzież, buty. W zasadzie wszystko kupujemy już w sklepach internetowych. Badania pokazują, że prawie 30 proc. ludzi wskazuje, że już w ogóle nie robi zakupów poza internetem, a to oznacza, że połączenie świta wirtualnego ze światem realnym, czyli szeleszczącego pieniądza, może się nie udać - dodaje Barbrich.

Kluczowe jest bezpieczeństwo i szybkość

W sieci obrót bezgotówkowy stanowi 70 procent.

- Dziś już 75 proc. populacji korzysta z internetu. Powyżej 50 proc. Polaków w ciągu ostatnich 12 miesięcy robiło zakupy w sieci. Trend jest taki, że ponad 40 proc. zrobiło to za pomocą urządzeń mobilnych. To pokazuje w jakim kierunku powinny pójść rozwiązania płatnicze w sferze internetowej, żeby zwalczać gotówkę. Płatność musi być szybka i bezproblemowa - uzupełnia Joanna Pieńkowska- Olczak.

Płatności bezgotówkowe są znacznie korzystniejsze dla gospodarki, bo gwarantują większą jej przejrzystość, niwelują działanie szarej strefy i korupcję.

Polacy mają już ponad 38 milionów kart płatniczych. Badania pokazują, że przedsiębiorcy również wolą szybkie transakcje elektroniczne nie wymagające wydawania gotówki.

Aleksandra Tycner, abo

Zobacz więcej na temat: gotówka karta kredytowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak