X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wynagrodzenia menedżerów. Ustawa kominowa do zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 18:44
Tak zwana nowa ustawa kominowa była prawdziwą rewolucją, ocenia w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia mecenas Radosław Kwaśnicki, partner zarządzający w kancelarii RKKW. Po roku od jej obowiązywania, jak ocenia ekspert, potrzebne są jednak pewne zmiany, dostosowanie przepisów do realiów.
Audio
  • O zmianach,jakie są potrzebne w tzw. ustawie kominowej mówił w radiowej Jedynce mecenas Radosław Kwaśnicki, partner zarządzający w kancelarii RKKW (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Nowa ustawa kominowa dotyczy zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządów w spółkach państwowych.
"Nowa ustawa kominowa” dotyczy zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządów w spółkach państwowych. Foto: Minerva Studio/Shutterstock.com

We wrześniu 2016 roku weszła w życie tzw. nowa ustawa kominowa dotycząca zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządów w spółkach państwowych. Większość przeanalizowanych przez portal wynagrodzenia.pl spółek ustaliło maksymalne widełki wynagrodzenia zasadniczego dla osób pełniących funkcję prezesa zarządu w przedziale od 7 do 15 krotności podstawy obliczenia. Do tego dochodzą zmienne premie, uzależnione od wyników pracy.

Przepisy trzeba dopasować do realiów

Po roku obowiązywania ustawy parę rzeczy ujrzało światło dzienne i zapewne trzeba będzie wprowadzić pewne zmiany, mówi mecenas Radosław Kwaśnicki, partner zarządzający w kancelarii RKKW.

- Zmiana, która dokonała się ponad rok temu, była rewolucyjna. W tym czasie wyszły pewne problemy związane ze stosowaniem nowych przepisów. Pojawiły się wątpliwości interpretacyjne, które należy rozwiać, a także oczekiwanie rynkowe, by pewne regulacje uelastycznić. Każde prawo, nawet dobre, trzeba dopasować do realiów. One się też zmieniają, bo mamy duży wzrost gospodarczy. W tym czasie pojawiło się tez kilka wyzwań, problem doliczania bądź też niedoliczania podatku VAT do wynagrodzeń menedżerów oraz wynikający dalej z tego problem, czy jeżeli ten VAT byśmy doliczyli, to jak jest wówczas z widełkami, czy obejmują one pensje z VAT-em, czy też bez. A to 23 proc. różnicy, tak więc kwestia jest istotna z finansowego punktu widzenia. Również istotnym wyzwaniem jest problem urlopu wypoczynkowego. Menedżer jak każdy człowiek musi wypoczywać, także jest to istotne nie tylko z jego perspektywy, ale również spółki, którą zarządza – zauważa rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

W planach jest wprowadzenie możliwości 24-dniowego urlopu.

Powrót do umów o pracę?

Obecnie menedżerowie są na umowach cywilnoprawnych, gdzie nie ma właśnie prawa do urlopu, czy świadczeń medycznych. Mecenas komentował też sprawę ewentualnego powrotu do umów o pracę, o czym ostatnio znowu się mówi.

- Pojawia się tu kilka wyzwań. Jednym z nich jest kwestia choroby menedżera. Każdy ma prawo zachorować. Jest więc kwestia tego, czy menedżer w czasie choroby ma prawo do wynagrodzenia w jakimś wymiarze czy też nie. Ustawa kominowa wprowadzała jako zasadę umowę o pracę, jako stosunek prawny menedżera. W istocie rzeczy „kominówka” była tak stosowana, że można było pozbyć się ograniczeń z niej wynikających, jeżeli zawierało się umowę cywilnoprawną. I tak w wielu przypadkach robiono. Z informacji na stronie internetowej KPRM, nie wynika, że jest rozważana w sposób formalny możliwość wprowadzenia umowy o pracę, czy to jako wyłącznej formy zatrudnienia menedżera, czy też jako alternatywy. Osobiście uważam, że warto pracować nad rozwiązaniem, które być może dałoby możliwość wyboru, szukania optymalnego instrumentu w przypadku danej spółki, danych osób i byłaby to decyzja właścicielska, organu nadzorczego i menedżera – uważa mecenas Radosław Kwaśnicki.

Z analiz portalu wynagrodzenia.pl wynika, że prawie połowa menedżerów spółek giełdowych zarobiła w 2016 roku więcej niż 50 tys. miesięcznie. Gdy pod uwagę weźmiemy menedżerów spółek Skarbu Państwa, to połowa menedżerów nimi zarządzających zarabia więcej niż 110 tys. złotych miesięcznie.

Sylwia Zadrożna, awi

Czytaj także

Wynagrodzenia szefów spółek Skarbu Państwa: rząd zmienia reguły. Eksperci i związki chwalą, ale...

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 17:52
Rząd przyjął projekt ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami - poinformował szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk. Pensje menedżerów spółek z udziałem SP mają zależeć m.in. od sytuacji i wielkości spółki oraz realizacji celów inwestycyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez poprawek Senatu do ustawy o wynagrodzeniach władz państwowych spółek

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 08:37
Pensje menedżerów spółek z udziałem Skarbu Państwa mają zależeć m.in. od sytuacji i wielkości spółki oraz realizacji celów inwestycyjnych - przewiduje ustawa o zasadach wynagrodzeń w państwowych spółkach, którą w czwartek bez poprawek zaakceptował Senat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa ustawa kominowa da zarobić więcej menedżerom? Obejmie więcej spółek skarbowych

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 15:16
Tak zwana nowa ustawa kominowa, czyli ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzenia osób kierujących spółkami z udziałem skarbu państwa, jednostek samorządu terytorialnego i państwowych osób prawnych zmieni sposób ustalania wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych.
rozwiń zwiń