W urzędzie zapłacisz smartfonem

2017-08-23, 17:50

W urzędzie zapłacisz smartfonem
Niedługo do opłacenia wszystkich formalności w urzędzie wystarczy nam telefon. Foto: Pixabay.com

Czy to do 2020 roku w każdym urzędzie w Polsce będzie można płacić kartą? Jest na to spora szansa, dzięki trwającemu właśnie programowi wyposażania urzędów w terminale płatnicze.

Posłuchaj

O upowszechnianiu płatności bezgotówkowych w urzędach mówił w radiowej Jedynce Robert Trętowski, wiceprezes Krajowej Izby Rozliczeniowej (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Krajowa Izba Rozliczeniowa wspólnie z Resortem Rozwoju realizuje ogólnopolski Program upowszechniania płatności bezgotówkowych.

W ramach Programu KIR udostępnia w urzędach terminale płatnicze i co najważniejsze ta usługa jest bezpłatna, podkreśla w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Robert Trętowski, wiceprezes Krajowej Izby Rozliczeniowej.

- Sektor bankowy, razem z administracją, z Ministerstwem Rozwoju wprowadza program, w którym płatności kartą są dostępne dla klientów, dla obywateli i to bez żadnych dodatkowych opłat. Te opłaty są zniesione zarówno z perspektywy zwykłego Kowalskiego, jak również poszczególnych gmin i urzędów. Przez stronę prowadzoną przez Krajową Izbę Rozliczeniową urzędy zgłaszają się do tego programu, piszą w swoim wniosku, ile terminali płatniczych potrzebują i ile terminali mobilnych. Następnie zgodnie z planem wdrożenia następuje udostępnienie tego typu terminali i od tego momentu nasi klienci mogą korzystać z płatności bezgotówkowych w urzędach. Ważne jest to, że ten program adresowany jest do całej Polski, może do niego przystąpić praktycznie każdy urząd administracji publicznej – podkreśla ekspert.


. .

Płatność bezpośrednio przy urzędniku 

Bezgotówkowe płatności w urzędach to istotny element programu cyfryzacji państwa. Poszerzenie infrastruktury płatniczej o nowe rozwiązania ma w założeniu zwiększyć popularność płatności elektronicznych.

- Najpierw musimy nauczyć Kowalskiego, że idąc do urzędu, nie musi wcześniej pójść do bankomatu i wypłacić gotówki. Tylko może od razu z kartą płatniczą iść do urzędu i tam dokonać transakcji bezgotówkowej. Ważne jest także to, że w trakcie tego programu, udało nam się wdrożyć bardzo innowacyjny produkt, czyli coś, co my nazywamy, WebPOS – POS, czyli to urządzenie fizyczne, które wszyscy znamy ze sklepów, przygotowaliśmy także w rozwiązaniu czysto wirtualnym, internetowym. Co ważne jest to rozwiązanie, które wspiera płatności mobilne. W związku z tym Kowalski ze smartfonem może dokonać transakcji mobilnej wprost przy urzędniku. Wszyscy wiemy, że w tych dużych urzędach jest tak, że urzędnicy siedzą w jednej sali, a kasa jest gdzieś dalej. Przez to trzeba stać w dwóch kolejkach, ten proces obsługi klienta jest rozerwany. Część gmin zdecydowała się na wdrożenie WebPOS-a. Dzięki temu wypełniając jakiś formularz, realizując jakąś usługę, od razu, nie odchodząc od urzędnika, możemy dokonać transakcji mobilnej i cały proces obsługi się skraca – tłumaczy Robert Trętowski.

Kartą można już płacić w 500 urzędach w Polsce 

Program realizowany jest już od ponad 4 miesięcy i jest kierowany do wszystkich urzędów wojewódzkich, marszałkowskich, urzędów miast i gmin oraz starostw powiatowych.

- Mamy już ponad 500 urzędów w Polsce, w których można płacić kartą. Kolejne 200 jest w trakcie realizacji. Natomiast program jest otwarty, potrwa do 2020 roku i wtedy mamy nadzieję, że w każdym urzędzie będzie można zapłacić kartą – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Jeszcze w tym roku płatności bezgotówkowe będą akceptować policjanci. Drogówka ma zostać wyposażona w przenośne terminale. Oznaczać to będzie znaczne ułatwienie dla kierowców, którzy za mandat będą mogli od razu zapłacić na miejscu, u policjanta, który im go wystawił.

Justyna Golonko, Anna Wiśniewska

 

Polecane

Wróć do strony głównej