X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Uwaga na opłatę klimatyczną: nie zawsze trzeba ją płacić

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 21:29
Wpływy z tak zwanych opłat klimatycznych są ważnym źródłem finansowania budżetów - jednak coraz częściej okazuje się, że te pobierane są niesłusznie.
Audio
  • Dlaczego nie zawsze powinniśmy płacić tzw. opłatę klimatyczną w miejscowościach turystycznych, o tym w Ekspresie Gospodarczym radiowej Jedynki./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Zła jakość powietrza eliminuje opłatę miejscową.
Zła jakość powietrza eliminuje opłatę miejscową.Foto: Pixabay

̶  Opłata klimatyczna to tak naprawdę nazwa zbiorcza dla dwóch opłat - uzdrowiskowej i miejscowej - chętnie pobieranych od turystów - jednak nie zawsze słusznie,  wyjaśnia Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.

Zła jakość powietrza eliminuje opłatę miejscową

Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, obie te opłaty wiążą się z określonymi warunkami, które musi spełniać miejscowość, gdzie są one pobierane.

Jednym z warunków jest jakość powietrza.

̶  Jeśli nie spełnia ono określonych parametrów, to nawet jeśli inne miejscowość jest atrakcyjna turystycznie, to opłata miejscowa nie może być pobierana – mówi Kubalski.

Trzeba też pamiętać, że ustawodawca określił maksymalne stawki opłat

̶  Wysokość opłaty ustalają samorządy, jednak obowiązują maksymalne stawki - tłumaczy Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów.

Jak wyjaśnia, w tym roku maksymalna opłata uzdrowiskowa na dzień wynosi 4,27 zł.

̶  W przypadku opłaty miejscowej jest podział na miejscowości posiadające właściwości klimatyczne czy też walory krajobrazowe i wtedy opłata wynosi 2,18 zł,  natomiast w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status ochrony uzdrowiskowej, maksymalna wysokość opłaty miejscowej wynosi 3,10 zł – mówi Paweł Jurek.

Wisła bez opłaty klimatycznej. Przez powietrze

̶  Opłatę klimatyczną pobierała turystyczna miejscowość Wisła - jednak nie wszystkim się to podobało - mówi mecenas Piotr Bimkiewicz z kancelarii BW Adwokaci.

̶  Turysta nie był zadowolony z jakości wdychanego powietrza i złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który się z nim zgodził i uchylił w tym zakresie uchwałę urzędu miejskiego – daje przykład adwokat.

 Toruń też musi zmienić opłaty

Od października 2012 roku opłatę w wysokości dwóch złotych za dobę od turystów pobierał również Toruń.

̶ Teraz zgodnie z wyrokiem sądu ma się to zmienić - mówi Anna Kulbicka-Tondel Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Torunia.

A to oznacza stratę dla miasta ok. 700 tys. złotych.

Zakopane też może mieć problem z opłatą klimatyczną

Przed sądem ważą się też losy opłaty pobieranej od turystów w Zakopanem.

Jak mówi Stanisława Chowaniec, naczelnik wydziału podatków i opłat w urzędzie miasta, toczy się w tej sprawie postępowanie sądowe, ale jak na razie nie ma podstaw aby nie pobierać tych opłat.

Stawka dzienna w tej miejscowości wynosi 2 zł, a wpływy do budżetu wynoszą ok. 3 mln zł.

̶  Podobne opłaty od turystów pobierane są nie tylko u nas w kraju, ale również za granicą - mówi Maciej Nykiel, dyrektor biura podróży Fly.pl.

Jak wyjaśnia, taką opłatę wprowadziła Barcelona i wynosi ona 1,25 euro za osobę na dobę, w Bułgarii wynosi ona 6 euro za cały pobyt.

Dominik Olędzki, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walka ze smogiem: będą pożyczki, nie tylko dotacje

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 09:49
Ochrona powietrza w Polsce będzie finansowana. To jeden z priorytetów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obok ochrony wód i racjonalnej gospodarki odpadami.
rozwiń zwiń