UniCredit sprzeda wszystkie udziały w Pekao SA? Prezes ZBP: klienci nie mają powodów do obaw

2016-07-28, 17:30

UniCredit sprzeda wszystkie udziały w Pekao SA? Prezes ZBP: klienci nie mają powodów do obaw
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.Foto: Robert Lidke

Włoski właściciel Pekao SA, jak donosi agencja Bloomberg, rozważa sprzedaż wszystkich udziałów w polskim banku. Za kilka dni dopiero się okaże, jaką strategię przyjmie UniCredit, ale tak czy inaczej klienci Pekao SA nie mają powodów do obaw, komentuje sprawę w radiowej Jedynce Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Posłuchaj

O ewentualnej decyzji sprzedaży reszty akcji Pekao SA przez włoskiego właściciela mówił w audycji „Ekspress gospodarczy” radiowej Jedynki: Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich (Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

W środę agencja Bloomberg poinformowała, że włoski UniCredit, właściciel 40,1 proc. akcji Pekao SA, nie wyklucza sprzedaży teraz całego pakietu akcji tego banku.

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, przypomina, że piątkowe stress testy, które obejmą 51 europejskich banków, pokażą kondycję poszczególnych instytucji oraz ewentualne ubytki w kapitałach. Ich zły wynik, może skłonić UniCredit do sprzedaży reszty akcji polskiego banku.

- Za kilka dni dopiero się okaże, jaką strategię przyjmie UniCredit. Trwa przegląd kondycji banków w Europie, czyli kolejna faza specjalnych testów, organizowanych przez władze europejskie – mówi gość „Ekpressu gospodarczego”. - Te banki, które mają problem z dostateczną ilością kapitału w stosunku do rozmiarów prowadzonej działalności w krajach macierzystych, w przypadku UniCredit we Włoszech, muszą podjąć decyzję. Jedną z opcji poważnie rozważanych, a już częściowo zrealizowanych, jest ewentualna sprzedaż części czy całości akcji polskiego banku – dodaje.

Klienci Pekao SA mogą spać spokojnie

Jak podkreśla szef ZBP, klienci banku Pekao SA, niezależne od kondycji UniCredit ani ewentualnej decyzji o sprzedaży akcji polskiego banku, nie mają jednak powodów do zmartwień.

- Dla klientów Pekao SA ważne jest, że jest to bank polski, co prawda z dużym udziałem kapitału zagranicznego. Tutaj są jego fundusze własne. Ten bank jest świetnie nadzorowany, dobrze działa i w związku z tym klienci nie muszą się obawiać, ten bank będzie działał sprawnie – podkreśla rozmówca Jedynki.

Pekao raczej nie trafi do zagranicznego inwestora

Kupnem Pekao SA może być zainteresowany PZU, którego prezes: Michał Krupiński nie wykluczał kolejnych po Alior Banku przejęć na rodzimym rynku.

Nie wiadomo, czy ewentualna transakcja będzie natomiast atrakcyjna dla podmiotów zagranicznych, jak zwraca uwagę gość „Ekspressu gospodarczego”, ze względu na zmniejszenie opłacalności inwestowania w polski sektor bankowy.

- Polska bankowość uchodzi za bardzo dobrą na tle reszty Europy. Trzeba jednak patrzeć na to, że rentowność polskich banków na skutek wprowadzenia różnych rozwiązań i obciążeń, m.in. kosztów restrukturyzacji SKOK-ów, które zostały przerzucone na banki, czy dodatkowego podatku bankowego, powoduje, że opłacalność inwestowania w polski sektor bankowy bardzo istotnie się zmniejszyła i w związku z tym wielu inwestorów na pewno będzie bardzo dokładnie przyglądać się, czy to będzie opłacalny biznes i jaka będzie polityka państwa wobec polskiego sektora bankowego – zaznacza Krzysztof Pietraszkiewicz.

W lipcu UniCredit sprzedał już 10 procent akcji Pekao.

Przedstawiciele UniCredit nie potwierdzili jeszcze oficjalnie zamiarów sprzedaży całego pakietu akcji Pekao.

A Krzysztof Pietraszkiewicz w "Ekpressie gospodarczym" mówił również o wynikach badania "Miliony Polaków".

Robert Lidke, awi

Polecane

Wróć do strony głównej