X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zobacz, jak zdobyć pieniądze na restrukturyzację małego gospodarstwa

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 13:10
Już tylko kilka dni zostało rolnikom na złożenie wniosków na restrukturyzację małych gospodarstw. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje dokumenty do 29 czerwca.
Audio
  • O tym, jak uzyskać pieniądze na restrukturyzację małego gospodarstwa, była mowa w radiowej Jedynce w audycji przygotowanej przez Aleksandrę Tycner.
Z programu dotyczącego restrukturyzacji małych gospodarstw mogą także skorzystać sadownicy.
Z programu dotyczącego restrukturyzacji małych gospodarstw mogą także skorzystać sadownicy.Foto: Pixabay

W tym roku w naborze jest kilka ułatwień, między innymi zniesiono obowiązek ubezpieczenia w pełnym wymiarze w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

- Rolnicy muszą w swoim gospodarstwie prowadzić działalność zarobkową - mówiła w radiowej Jedynce Monika Mielnicka z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pomoc może otrzymać osoba, która prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha albo posiada nieruchomość, na której prowadzi działalność w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna gospodarstwa powinna być mniejsza niż 13 tysięcy euro.

- Bez konieczności ubezpieczenia w KRUS - to faktyczne duże ułatwienie - przyznaje  Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Producentów Owoców i Warzyw. Wymóg, żeby być w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przez określony czas wielu osobom uniemożliwił skorzystanie z tego działania.

- To program, który cieszy się zainteresowaniem rolników - poinformował Michał Koter, właściciel gospodarstwa ogrodniczego, który prowadzi szkółkę roślin jagodowych.

Wielu jego rówieśników, czyli młodych ludzi, którzy zaczynają dopiero przygodę z rolnictwem, sięgnęło po pieniądze na restrukturyzację małych gospodarstw.

- Premia w programie wynosi 60 tysięcy zł - poinformował Tomasz Kułak z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chętni rolnicy muszą być pełnoletni i mieć przygotowany biznesplan.

Pieniądze wypłacane są w dwóch ratach - pierwsza w wysokości 80 procent, czyli 40 tysięcy zł - po złożeniu wniosku o tę płatność, co powinno nastąpić w ciągu pół roku od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy.

Później rolnik realizuje biznesplan i maksymalnie po trzech latach powinien złożyć wniosek o wypłacenie drugiej raty - pozostałych  20 procent, czyli 12 tysięcy zł.  Generalnie 80 procent premii powinno być przeznaczone na zakup środków trwałych, na przykład nowych maszyn czy wyposażenia.

- Z programu mogą jak najbardziej korzystać na przykład także sadownicy - powiedział Witold Boguta.

Natomiast restrukturyzując małe gospodarstwo trzeba  dobrać taki gatunek, który pozwoli coś uzyskać. Nie mogą to być gatunki, które trudno się sprzedają albo zwyczajnie charakteryzują się niską ceną.

W naborze  także większe gospodarstwa mogą skorzystać z tej pomocy.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014– 2020.

ARiMR, Aleksandra Tycner, ak, NRG

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak