X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Bilans członkostwa w UE dla polskiego rolnictwa z pewnością jest dodatni

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 12:54
15 lat członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej zaowocowało istotnymi zmianami w polskim rolnictwie i na wsi. Środki, które napłynęły z Brukseli przyczyniły się do modernizacji wielu gospodarstw i rozbudowy infrastruktury cywilizacyjnej. Rolnicy i przetwórcy dostarczanych przez nich surowców, korzystają możliwości zbytu na wspólnotowym rynku żywnościowym.
Audio
  • 15 lat Polski w UE. W rolnictwie zdecydowanie na plus (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Agroubezpieczenia to ubezpieczenia upraw rolnych, zwierząt gospodarskich, upraw leśnych i akwakultury.
Agroubezpieczenia to ubezpieczenia upraw rolnych, zwierząt gospodarskich, upraw leśnych i akwakultury. Foto: shutterstock, Stockr

Unijne wsparcie finansowe było bardzo duże - podkreśla profesor Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Jak dodaje, najczęściej w tym kontekście mówi się o dotacjach - przez 15 lat do Polski przekazano 32 miliardy euro netto na rolnictwo.

Zagranica stoi przed nami otworem

Mamy też wspólnotowy rynek zbytu dla naszych produktów rolno-spożywczych, a dzięki temu bardzo duży eksport. Profesor Andrzej Kowalski mówi, że obecnie Polska jest trzecim krajem w Unii Europejskiej jeśli chodzi o wielkość salda handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi. To około 10 miliardów euro na plusie. Obecnie w naszym handlu rośnie udział produktów wysoko przetworzonych i luksusowych.

Na początku akcesji nikt nie przypuszczał, że na przykład dostawami serów będziemy konkurować na rynkach Francji czy Holandii.

W ubiegłym roku wartość polskiego eksportu żywności wyniosła prawie 30 mld euro.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

Zobacz więcej na temat: 15 lat Polski w UE rolnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Poranka. 15 lat Polski w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 09:56
15 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Jakub Pacan (tysol.pl) uważa, że było to "wiekopomne posunięcie", Paweł Krulikowski (reo.pl) mówił o "zmianach w mentalności" Polaków po akcesji, natomiast Piotr Grzybowski wskazywał na rolę Kościoła w referendalnej decyzji Polaków o akcesji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Gryglas: pozytywny jest bilans 15 lat Polski w UE. Napłynęły do naszego kraju ogromne środki

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 10:36
- Bilans 15 lat Polski w Unii Europejskiej jest dla mnie absolutnie pozytywny. Napłynęły do naszego kraju ogromne środki, ponad 150 miliardów euro. Jest jednak pewien niedosyt i mogliśmy zrobić przez ten czas więcej - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Gryglas, poseł Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda: Unia Europejska to polska racja stanu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 09:57
- Nasza przyszłość jest w Unii Europejskiej, taka jest wola Polaków i taka jest polska racja stanu - powiedział w wywiadzie dla "SE" prezydent Andrzej Duda. Podkreślił jednak przy tym, że wspólna Europa nie może być "wizją narzuconą z góry" i musi brać pod uwagę głos Europejczyków. 
rozwiń zwiń