Ekspert: Wieś największym beneficjentem wejścia Polski do UE

2018-11-17, 10:25

Ekspert: Wieś największym beneficjentem wejścia Polski do UE
Na wsi mieszka 40 proc. polskiej ludności.Foto: Pixabay

Z okazji 100 lat polskiej niepodległości Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk przygotował okolicznościową publikację "Ciągłość i zmiana w rozwoju polskiej wsi", ukazującą w wielu aspektach przemiany na terenach wiejskich. 

Posłuchaj

O przemianach, jakie dokonały się na polskiej wsi w ostatnim stuleciu, z dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk profesor Moniką Stanny, w radiowej Jedynce rozmawiała Aleksandra Tycner.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem dyrektor Instytutu, profesor Moniki Stanny, z którą w radiowej Jedynce rozmawiała Aleksandra Tycner - obecnie na wsi mieszka 40 proc. polskiej ludności. Tuż po odzyskaniu niepodległości było to ponad 80 proc.

Jeszcze po II wojnie światowej - dodała - z rolnictwa utrzymywało się 80 proc. mieszkańców wsi. Obecnie jest to około 20 procent.

- Choć zmiany społeczne na polskiej wsi są ogromne, to elementem ciągłym jest kwestia ziemi i jej roli - oceniła ekspertka.

Wyposażenie wsi w infrastrukturę, typu wodociągi, kanalizacja czy oświetlenie - zmieniło cywilizacyjnie polską wieś. Zmieniło ją także wejście Polski do UE. Na początku wieś była oponentem przystąpienia do Unii - powiedziała Monika Stanny. Dziś natomiast jest największym beneficjentem udziału naszego kraju we Wspólnocie. 

Aleksandra Tycner, ak, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej