X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mniejszy eksport mrożonych owoców z Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 11:35
Mniejsze zbiory owoców jagodowych, a tym samym spadek produkcji, to główna przyczyna mniejszego eksportu owoców mrożonych z Polski.
Audio
  • W 2017 r. spadł eksport mrożonych owoców z Polski. Dlaczego, tłumaczy w Agro Faktach radiowej Jedynki dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej./Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Najbardziej wzrosły ceny mrożonych wiśni.
Najbardziej wzrosły ceny mrożonych wiśni.Foto: Pixabay

Według szacunków GUS, zbiory owoców jagodowych w Polsce w 2017 r. wyniosły ok. 0,5 mln t. i w porównaniu do 2016 r. obniżyły się o 15 proc., natomiast w stosunku do średniej z wcześniejszych 5 lat były niższe o ok. 10 proc.

─ To oczywiście oznacza mniejszą produkcję mrożonych owoców, a także istotny spadek eksportu, mówi w Agro-Faktach radiowej Jedynki dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Rekordowy poziom cen mrożonych wiśni

Jak dodaje, mamy do czynienia z wzrostem cen mrożonek, tyle, że nie dotyczy wszystkich owoców.

─ W przypadku wiśni mamy do czynienia z rekordowym poziomem cen. To efekt niedoborów tych owoców tak w Polsce, jak i na świecie, mówi gość radiowej Jedynki.

I dodaje, że poszły w górę także ceny mrożonych truskawek, ale spadły ceny malin.

─ Tyle, że trzeba pamiętać, że ceny tych ostatnich kształtowały się przez kilka ostatnich sezonów na bardzo wysokim poziomie, mówi dr Bożena Nosecka.

Polska jest europejskim liderem w eksporcie mrożonek i trzeba mieć nadzieję, że w najbliższych latach tę pozycję utrzymamy.

Elżbieta Mamos, jk

Czytaj także

Polska żywność: dużo sprzedajemy, słabo reklamujemy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 11:35
Chlubimy się jakością naszych produktów rolno-spożywczych, które stanowią ważną część eksportu. Pytanie, czy potrafimy je odpowiednio reklamować na zagranicznych rynkach?
rozwiń zwiń