X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

E-wnioski na dopłaty bezpośrednie: nadzieje i obawy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 13:20
Czy wprowadzenie w ciągu roku systemu składania wniosków o dopłaty drogą elektroniczną przez większość rolników to realne przedsięwzięcie?
Audio
  • O tym jak będzie działał system e-wniosków na dopłaty bezpośrednie dla rolników w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Obecnie wnioski o dopłaty bezpośrednie za pośrednictwem internetu składa około 1 polskich rolników.
Obecnie wnioski o dopłaty bezpośrednie za pośrednictwem internetu składa około 1% polskich rolników.Foto: Ljupco Smokovski/Shutterstock.com

Zdaniem Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, przy odpowiedniej mobilizacji sił i środków jest to możliwe, tym bardziej, że część rolników, będących właścicielami małych gospodarstw będzie mogła poprzestać na złożeniu oświadczeń.

- Jeśli wiele instytucji podejmie wielki trud, żeby rolnikom pomóc w tym zadaniu, to myślę, że ten cel jest do osiągnięcia. Wnioskodawcom mogą pomóc Izby, Agencja Restrukturyzacji, która te wnioski opracowuje – wyjaśnia rozmówca. - Najważniejsze jest to, że według szacunkowych danych Agencji Restrukturyzacji 600 tysięcy gospodarstw może tych wniosków nie składać, wystarczy zaś złożyć oświadczenie między 15 lutym a 14 marca. Taka możliwość dotyczy małych gospodarstw do 10 hektarów, w których nie dokonały się żadne zmiany – dodaje.

System działa sprawnie i szybko

- Wszyscy rolnicy otrzymają wersję papierową. Przepisy unijne precyzują, że wnioskodawcy, którzy nie mają możliwości złożyć wniosku w formie elektronicznej, będą mogli złożyć go pisemnie. Ja bym mimo wszystko wolał, żeby wszyscy próbowali złożyć wniosek w formie elektronicznej, to pomoże w przyszłych latach. Zawsze najtrudniej jest to zrobić pierwszy raz. Kiery rolnik przebrnie przez to i zobaczy jak to działa i to się sprawdzi, to nie będzie problemów. Chyba, że powstaną problemy techniczne, wtedy Agencja ma obowiązek przyjąć wnioski w formie papierowej. Choć na dziś Agencja zapewnia, że system będzie sprawny, szybki i dostępny - wyjaśnia.

Dotychczas drogą elektroniczną wnioski o dopłaty były składane tylko przez niecały jeden procent rolników. W ocenie Izb Rolniczych miała się do tego przyczyniać  niesprawność systemu elektronicznego. Dodaj pliki

Dariusz Kwiatkowski, abo

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

E-wnioski o dopłaty bezpośrednie: przyspieszone prace nad projektem. Będą trzy nowe rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 08:25
Żadnych poprawek nie zgłoszono w II czytaniu rządowego projektu ustawy dotyczącego obowiązku składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) tylko w formie elektronicznej.
rozwiń zwiń