X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Unijne pieniądze dla wsi. Wojciechowski: Czasem nie widać wyników

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 11:35
Ze 100 miliardów euro przeznaczonych na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w Unii Europejskiej na lata 2014-2020, Polska otrzymała 9 miliardów. Nie jest już największym beneficjentem tych funduszy. Francja i Włochy mają po 11 miliardów euro, a Hiszpania – 10 miliardów. Proces programowania skontrolował Europejski Trybunał Obrachunkowy.
Audio
  • Jak wyglądają unijne wydatki na rozwój obszarów wiejskich. Wnioski z raportu na ten temat nie zawsze są budujące, o czym mówił w Agro-Faktach na antenie radiowej jedynki Janusz Wojciechowski, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodsarcza
Okazuje się, że unijne pieniądze np. na rozwój rolnictwa nie zawsze wydawane są racjonalnie
Okazuje się, że unijne pieniądze np. na rozwój rolnictwa nie zawsze wydawane są racjonalnieFoto: PIXABAY

Kontrola odbywała się na poziomie Komisji Europejskiej i państw członkowskich. Zarzuty są poważne – powiedział Janusz Wojciechowski, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Niepotrzebna biurokracja

– Programy są, po pierwsze za duże i za obszerne. To jest średnio ponad 700 stron rożnego rodzaju informacji zawartych w tych programach, dwa razy więcej niż w poprzedniej perspektywie. Jest tam wiele informacji, które sa może ciekawe z akademickiego punktu widzenia, dla naukowców, natomiast niewiele dają rolnikom i tworzą niepotrzebną biurokrację i bardzo mocno to krytykujemy. Nie ma potrzeby, żeby te programy były takie wielkie – ocenił.

Najmniejszy objętościowo był program irlandzki, największy – grecki , polski zalicza się do średnich. Za długo trwa procedura zatwierdzania tych programów – mówił Wojciechowski.

– To było średnio prawie rok, 11 i pół miesiąca. Tu znów dobry sygnał, bo Polska szybciej się z tym uwinęła. Proces zatwierdzania polskiego programu rozwoju obszarów wiejskich w 2014 roku trwał tylko 8 miesięcy, ale były kraje, np. Francja gdzie to trwało 19 miesięcy. I ta okoliczność powoduje, że (...) wchodzą one w życie za późno.

To spowodowało, że zaawansowanie wydatków na początku 2017 roku było na poziomie zaledwie 10 procent. W Polsce trochę powyżej średniej, bo 12 procent – podkreślił Wojciechowski. Kolejnym zarzutem ze strony Europejskiego Trybunału Obrachunkowego jest brak zorientowania programów na wyniki.

Skutki czasem odwrotne od zamierzonych

– Programy polegają na tym, że wskazuje się jakiś cel, np. pomoc dla młodych rolników. Następnie wskazuje się liczbę rolników, którzy mają być tą pomocą objęci i nie wskazuje się trzeciego etapu, czyli co za te pieniądze będzie. Jakie są tego skutki najlepiej pokazał inny raport przygotowany pod moim kierownictwem kilkanaście miesięcy temu na temat młodych rolników, który pokazuje, że na pomoc dla młodych rolników UE wydała 10 mld euro, a skutki są takie, że zmniejszyła się liczba młodych rolników, zmniejszyła się powierzchnia ziemi użytkowanej przez młodych rolników z 57 do 51 mln hektarów. Nie widać tych wyników, dlatego że program nie został skonstruowany tak, żeby na końcu osiągnąć jakąś ilościową i jakościowa poprawę – ocenił Wojciechowski.

Komisja Europejska ma już projekty następnej Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku, mimo że nie została dokonana jakakolwiek ocena poprzedniego okresu – wytknął raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Stwierdzono w nim, że najpierw potrzebna byłaby analiza tego, co i jak zostało już wykonane. Bo unijne pieniądze należy wydawać jednak racjonalnie.

Aleksandra Tycner, NRG/Akkal

Czytaj także

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej UE: konieczność uproszczenia procedur

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 18:10
O konieczności uproszczenia procedur i odchudzeniu biurokracji w kontekście reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) Unii Europejskiej rozmawiali w Jasionce na konferencji rolniczej m.in. ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej oraz komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi UE Phil Hogan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do 2020 roku Polska ma 27,45 mld euro na dopłaty bezpośrednie dla rolników. Ale co będzie potem?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 19:49
Jednym z tematów dzisiejszych (16 maja) obrad rządu była „Wspólna polityka rolna po 2020 roku – polskie priorytety”. Nasz kraj opowiada się za utrzymaniem pierwszego i drugiego filaru unijnej Wspólnej Polityki Rolnej, czyli tych dotyczących płatności bezpośrednich oraz rozwoju obszarów wiejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijna pomoc dla młodych rolników: w Polsce największe efekty wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 13:35
Europejski Trybunał Obrachunkowy krytykuje sposób przekazywania unijnego wsparcia dla młodych rolników w niektórych krajach. Polska, mimo kilku zastrzeżeń, w tym raporcie wypada korzystnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dopłaty bezpośrednie: rusza wypłata zaliczek. Ponad 10 mld zł trafi do rolników

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 16:54
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaczyna w poniedziałek wypłacać zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dopłaty bezpośrednie: ponad 1 mln rolników dostało już zaliczki

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 16:14
Ponad 1 mln rolników otrzymało 70-proc. zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Do 8 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała na ten cel 5,8 mld zł.
rozwiń zwiń