Jak sprawdzić, czy zebrane przez nas grzyby nie są trujące?

2017-09-13, 13:35

Jak sprawdzić, czy zebrane przez nas grzyby nie są trujące?
Zbierając grzyby, lepiej zachować ostrożność. Foto: alicja neumiler/Shutterstock.com

Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Chętnych do ich zbierania i jedzenia nie brakuje. Jak sprawdzić, czy zebrane przez nas grzyby nie są trujące, radzi w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Marianna Mioduchowska z Oddziału Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Posłuchaj

O tym, na co uważać, zbierając grzyby, mówili w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Marianna Mioduchowska z Oddziału Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie i Marek Jaworski, grzybiarz (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Niestety czasami zawodzi znajomość grzybów i zdarzają się zatrucia. Takich wypadków można uniknąć, sprawdzając grzyby w stacji sanitarno-epidemiologicznej, mówi Marianna Mioduchowska z Oddziału Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

- Zdarzyło się i nas tak, że wiosną przyszedł pan ocenić grzyby, które kupił. Powiedziano mu, że to jest smardz, a przy ocenie okazało się, że jest to piestrzenica kasztanowata, więc na to też uważajmy – przestrzega ekspertka.

Masz wątpliwości? Nie zbieraj albo zapytaj

Bezpieczniej jest zbierać grzyby, które mają pod kapeluszem rurki, przypominające wyglądem gąbkę, dodaje Marianna Mioduchowska.

- Wśród tych grzybów nie ma tych śmiertelnie trujących. Jeśli zbieramy grzyby, bardzo uważnie się im przyglądajmy, czy je znamy. A jeśli jest najmniejsza wątpliwość, to lepiej takiego grzyba zostawić w lesie, bądź przyjechać do nas i skonsultować – mówi ekspertka.

. 

Osobę, z którą można skonsultować, czy grzyby, które zebraliśmy nie są trujące, powinna być w każdej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a porady są bezpłatne.

Aleksandra Tycner, awi

Polecane

Wróć do strony głównej