X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pszczelarze narzekają na gorsze zbiory. Miód będzie droższy?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 08:55
Tegoroczna pogoda nie rozpieszczała ani sadowników, ani pszczelarzy. Czy miłośnicy miodu mają powody do obaw, że za swój przysmak będą musieli zapłacić w tym roku więcej?
Audio
  • O tegorocznych zbiorach miodu mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Waldemar Kudła, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
W tym roku te straty z przyczyn klimatycznych są zdecydowanie większe niż normalnie i sezon miodowy w roku 2017  może być słaby.
W tym roku te straty z przyczyn klimatycznych są zdecydowanie większe niż normalnie i sezon miodowy w roku 2017 może być słaby.Foto: pixabay

Nie tylko sadownicy narzekają na kiepski rok. Pszczelarze również nie są zadowoleni ze zbieranych ilości miodu.

Pierwsze miesiące sezonu miodowego w rozmowie z Naczelną Redakcją Polskiego Radia ocenia Waldemar Kudła, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego.

- W północnej i środkowej Polsce były bardzo dobre zbiory rzepaku. Gorzej było z akacją, która w wielu wypadkach przemarzła. W związku z zimnym kwietniem nałożyło się kwitnienie akacji na kwitnienie rzepaku. Lipa w tym roku też bardzo różnie. Tam, gdzie mróz nie zwarzył kwiatów, chociażby w województwie świętokrzyskim zbiory są ładne. Natomiast w pozostałej części kraju lipy prawie w ogóle nie było – zauważa ekspert.

Istotna produkcja miodu spadziowego

Dla wielu pszczelarzy, przede wszystkim z południowej Polski bardzo istotna jest produkcja miodu spadziowego. Waldemar Kudła i tu nie ma zbyt optymistycznych informacji.

- Jak informują koledzy z terenu Rzeszowszczyzny, tam spadź praktycznie nie wystąpiła do tej pory w ogóle. Jeżeli występuje, przychodzą opady, które powodują, że mszyce zostają spłukane z drzew i spadzi nie ma – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.


. .

Przed nami jeszcze zbiory miodu wrzosowego

Przed nami jeszcze sezon zbioru niezwykle smacznego  miodu wrzosowego. Tu wszystko zależy od pogody, ocenia Waldemar Kudła.

- Wrzos lubi ciepło, ale lubi też trochę wilgoci i mgliste noce. Tutaj zobaczymy, jak to w sierpniu będzie. My mamy nadzieję, że zbiory wrzosu będą jednak duże – zaznacza ekspert.

W roku ubiegłym polska produkcja miodu wyniosła ok. 24 tys. ton. Na tegoroczne wyniki zbiorów musimy jeszcze poczekać.

Elżbieta Mamos, Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbiory miodu mogą być niższe niż w roku ubiegłym

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 14:15
Zbiory miodu mogą być niższe niż w ubiegłym roku. Deszczowa i zimna aura w ostatnim czasie spowodowała, że pszczoły mniej intensywnie pracują i są bardzo osłabione.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Podkarpaciu bez miodów wiosennych

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 10:10
Deszczowa i chłodna pogoda w ostatnich tygodniach oraz słaba kondycja pszczół po tegorocznej zimie, wyginęło wtedy blisko 30 proc. populacji, pozbawiły miodów wiosennych pszczelarzy na Podkarpaciu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejskie pasieki znajdują coraz więcej zwolenników

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 09:25
Pszczelarstwo miejskie na Zachodzie jest już popularne, ale w Polsce wciąż raczkuje. Znajduje jednak coraz większe grono entuzjastów - miejską pasiekę od niedawna ma Piotrków Trybunalski. Opiekujący się nią pszczelarz szacuje, że z każdego z pięciu uli uda się w tym roku zebrać ok. 14 kilogramów miodu.
rozwiń zwiń