Pszczelarze narzekają na gorsze zbiory. Miód będzie droższy?

2017-08-09, 08:55

Pszczelarze narzekają na gorsze zbiory. Miód będzie droższy?
W tym roku te straty z przyczyn klimatycznych są zdecydowanie większe niż normalnie i sezon miodowy w roku 2017 może być słaby.Foto: pixabay

Tegoroczna pogoda nie rozpieszczała ani sadowników, ani pszczelarzy. Czy miłośnicy miodu mają powody do obaw, że za swój przysmak będą musieli zapłacić w tym roku więcej?

Posłuchaj

O tegorocznych zbiorach miodu mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Waldemar Kudła, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Nie tylko sadownicy narzekają na kiepski rok. Pszczelarze również nie są zadowoleni ze zbieranych ilości miodu.

Pierwsze miesiące sezonu miodowego w rozmowie z Naczelną Redakcją Polskiego Radia ocenia Waldemar Kudła, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego.

- W północnej i środkowej Polsce były bardzo dobre zbiory rzepaku. Gorzej było z akacją, która w wielu wypadkach przemarzła. W związku z zimnym kwietniem nałożyło się kwitnienie akacji na kwitnienie rzepaku. Lipa w tym roku też bardzo różnie. Tam, gdzie mróz nie zwarzył kwiatów, chociażby w województwie świętokrzyskim zbiory są ładne. Natomiast w pozostałej części kraju lipy prawie w ogóle nie było – zauważa ekspert.

Istotna produkcja miodu spadziowego

Dla wielu pszczelarzy, przede wszystkim z południowej Polski bardzo istotna jest produkcja miodu spadziowego. Waldemar Kudła i tu nie ma zbyt optymistycznych informacji.

- Jak informują koledzy z terenu Rzeszowszczyzny, tam spadź praktycznie nie wystąpiła do tej pory w ogóle. Jeżeli występuje, przychodzą opady, które powodują, że mszyce zostają spłukane z drzew i spadzi nie ma – wyjaśnia rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.


. .

Przed nami jeszcze zbiory miodu wrzosowego

Przed nami jeszcze sezon zbioru niezwykle smacznego  miodu wrzosowego. Tu wszystko zależy od pogody, ocenia Waldemar Kudła.

- Wrzos lubi ciepło, ale lubi też trochę wilgoci i mgliste noce. Tutaj zobaczymy, jak to w sierpniu będzie. My mamy nadzieję, że zbiory wrzosu będą jednak duże – zaznacza ekspert.

W roku ubiegłym polska produkcja miodu wyniosła ok. 24 tys. ton. Na tegoroczne wyniki zbiorów musimy jeszcze poczekać.

Elżbieta Mamos, Anna Wiśniewska

Polecane

Wróć do strony głównej