X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rolnicy w pierwszej połowie 2017 roku na nowe maszyny wydali 2 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 13:47
Rolnicy coraz chętniej kupują nowy sprzęt rolniczy i stanowią siłę napędową leasingu maszyn i urządzeń przemysłowych w Polsce.
Audio
  • O leasingu maszyn rolniczych mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Rolnicy w I połowie 2017 roku zakupili maszyn i urządzeń na kwotę ok. 2 mld zł
Rolnicy w I połowie 2017 roku zakupili maszyn i urządzeń na kwotę ok. 2 mld złFoto: Glow Images/East News

Po kiepskim 2015 i 2016 roku leasing maszyn i urządzeń rolniczych w tym roku powrócił na ścieżkę wzrostów,  mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

- Rolnicy w I połowie 2017 roku zakupili maszyn i urządzeń na kwotę ok. 2 mld zł. Jest to znacznie więcej niż rok wcześniej – mówi rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Motor napędowy leasingu maszyn i urządzeń przemysłowych

Rynek leasingu w I półroczu 2017 r wzrósł o prawie 12 procent, ale w segmencie maszyn i urządzeń rolniczych ten wzrost był większy.

-  W przypadku maszyn i urządzeń rolniczych jest to 20 proc. wzrostu i tym samym udział rolników jest znamienny, ponieważ to jest ten segment rynku, który dzisiaj jest motorem napędowym leasingu maszyn i urządzeń przemysłowych – zauważa ekspert.

Jaki sprzęt kupowany jest najczęściej?

Andrzej Sugajski wyjaśnia, kim są wiejscy klienci firm leasingowych i jaki sprzęt kupują obecnie.

- Są to przede wszystkim rolnicy indywidualni, którzy w ostatnich latach byli zainteresowani przede wszystkim zakupem sprzętu rolniczego, kombajnów rolniczych, siewników. Natomiast nowa perspektywa budżetowa otwiera również szansę dla tych, którzy są zainteresowani modernizacją gospodarstw rolnych w szerszym zakresie, w zakresie linii produkcyjnych przetwórstwa rolno-spożywczego – mówi Andrzej Sugajski.

Rolnicy w zdecydowanej większości korzystają  z pożyczek oferowanych przez firmy leasingowe. Głównym powodem popularności tego instrumentu jest możliwość skorzystania z rolniczych funduszy unijnych obsługiwanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Elżbieta Mamos, awi

Zobacz więcej na temat: rolnictwo maszyny rolnicy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy uda się odbudować polski przemysł maszyn rolniczych?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 17:29
Po 1990 roku wiele polskich zakładów produkujących maszyny i urządzenia dla rolnictwa zostało zlikwidowanych lub sprzedanych zagranicznym inwestorom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Producenci maszyn rolniczych liczą na rolników i unijne fundusze

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 17:34
Od momentu przystąpienia Polski do UE i lawinowego wzrostu eksportu naszej żywności radykalnie zaczęły się zmieniać także polskie gospodarstwa rolne.
rozwiń zwiń