X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polskie wina mogą konkurować z najlepszymi światowymi trunkami?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 15:04
Choć Polska to nie Włochy czy Kalifornia, to jednak staje się coraz większym producentem wina. W dodatku jest ono coraz lepszej jakości.
Audio
  • O jakości polskich win mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Wojciech Bosak z Instytutu Winorośli i Wina w Krakowie (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Polska nie musi wstydzić się swoich win
Polska nie musi wstydzić się swoich winFoto: Jag_cz/Shutterstock.com

Polskie wina wytrzymują porównanie z najlepszymi, podkreśla w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Wojciech Bosak z Instytutu Winorośli i Wina w Krakowie. A winnic ciągle przybywa, dodaje ekspert.

- Jeśli chodzi o winnice oficjalnie zarejestrowane, produkujące wino na sprzedaż, to obecnie mamy ponad 150 winnic, a ich powierzchnia przekracza ponad 200 hektarów. Ich główne skupiska to jest Małopolska, Lubuskie, Podkarpacie, ale sporo ich jest również na Dolnym Śląsku, w tzw. Małopolskim Przełomie Wisły, czyli na pograniczu Lubelskiego i Mazowsza, ale pojedyncze winnice są również w Polsce Północnej. Paradoksalnie jednak z największych winnic znajduje się pod Szczecinem. Mamy sporo winnic na Mazowszu, parę na Mazurach – wylicza Wojciech Bosak.

Wiele rodzajów wina

Produkujemy najróżniejsze wina, zauważa Wojciech Bosak.

- Zależy to nie tylko od warunków klimatycznych, ale też od lokalnych tradycji, bo takie też nam się już gdzieniegdzie ukształtowały. Pierwsze winnice, które dzisiaj istnieją, posadzono już ponad 30 lat temu. Taki boom na sadzenie winnic zaczął się po 2000 roku. Produkujemy w Polsce zarówno wina białe, jak i czerwone, coraz więcej win różowych. Zaczynamy również produkować wysokiej jakości wina musujące. Pojawiają się również tu i ówdzie wina słodkie. Choć ich produkcja wymaga większej wiedzy, większego doświadczenia, więc tutaj na razie eksperymentujemy – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Coraz większe uznanie na świecie

Zdaniem eksperta z Instytutu Winorośli i Wina, polskie wina mogą konkurować z najlepszymi.

- Co często udowadniają polskie wina, przywożąc medale z międzynarodowych konkursów winiarskich, czy też pochwały z różnych pokazów. Polskie wina zaczynają już jeździć po świecie i są degustowane przez najlepszych światowych specjalistów. Oczywiście, jak w każdym kraju są wina lepsze i gorsze. Również spora część francuskiej czy włoskiej produkcji to są popularne wina niezbyt wysokiej jakości. Takie wino też mamy w Polsce – przyznaje Wojciech Bosak.

Dobra jakość

Ale mamy też całkiem sporo win dobrej jakości, dodaje.

- Paradoks polega na tym, że ze względu na koszty produkcji i cenę polskiego wina my nie możemy sobie pozwolić na produkcję niedobrych, tanich, które kosztowałyby na sklepowej półce 15 – 20 zł, bo taka produkcja u nas nie byłaby opłacalna – zaznacza ekspert.

Jeszcze hobby czy już interes?

Szacuje się, że w Polsce wszystkich winnic, łącznie z tymi hobbystycznymi, które nie produkują trunku z przeznaczeniem na sprzedaż, jest już nawet ponad tysiąc.  

- Ta powierzchnia ogólna przekracza ponad 1 tys. hektarów i to są właśnie winnice hobbystyczne, bądź też młode winnice posadzone z myślą o przyszłej produkcji wina na sprzedaż – dodaje rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Pierwsze komercyjne polskie wina po wieloletniej przerwie pojawiły się w handlu dopiero w 2008 roku. Dziś z naszych winnic wychodzi 1 milion butelek rocznie.

Aleksandra Tycner, Anna Wiśniewska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znaczne straty w winnicach na Podkarpaciu po przymrozkach

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 11:52
Ataki mrozu na przełomie stycznia i lutego oraz w maju spowodują znaczne straty w winnicach na Podkarpaciu. W niektórych gospodarstwach winiarskich zbiory mogą być nawet o 30 proc. mniejsze – powiedziała w czwartek prezes fundacji Galicja Vitis Ewa Wawro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie wina gronowe stają się modne. Dla producentów to już nie tylko hobby, ale i biznes

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 09:11
Co roku przybywa w Polsce producentów win gronowych. Uprawa winorośli jest już nie tylko kosztownym hobby, ale też można na niej zarobić. Polskie wina można m.in. kupić w sklepach winiarskich i internetowych, gospodarstwach agroturystycznych oraz restauracjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na uprawie winorośli można się w Polsce dorobić?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 07:30
Świadczy o tym rozwijający się polski rynek wina. W ciągu ostatnich kilku lat sprzedaż tego trunku wzrosła u nas dziesięciokrotnie - pisze we wtorek "Gazeta Polska Codziennie".
rozwiń zwiń