X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zakaz stosowania pasz GMO odbije się na cenach mięsa i jaj?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 10:14
Zgodnie z decyzją polskiego parlamentu stosowanie pasz zawierających soję GMO w żywieniu wszystkich zwierząt gospodarskich będzie możliwe do 1 stycznia 2019 r.  Jak to się odbije na cenach przede wszystkim mięsa?
Audio
  • O spodziewanym wzroście cen mięsa po wprowadzeniu zakazu stosowania pasz GMO mówił w "Agro-Faktach" radiowej Jedynki Jakub Olipra, analityk z banku Credit Agricole (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Wprowadzenie zakazu stosowania pasz GMO doprowadziłoby do wzrostu cen drobiu i jaj o ok. 11 proc.
Wprowadzenie zakazu stosowania pasz GMO doprowadziłoby do wzrostu cen drobiu i jaj o ok. 11 proc.Foto: Glow Images/East News

Wprowadzenie zakazu stosowania pasz modyfikowanych genetycznie będzie prowadziło do wzrostu kosztów produkcji, mówi w radiowej Jedynce Jakub Olipra, analityk z banku Credit Agricole. 

 - Soja jest jednym z podstawowych składników pasz. Wynika to z bardzo efektywnego zastosowania soi w żywieniu zwierząt. Nie ma tutaj takich problemów jak w przypadku śruty rzepakowej, gdzie występują różne składniki antyżywieniowe. Dlatego producenci drobiu w przypadku wprowadzenia takiego zakazu stoją przed koniecznością zastąpienia śruty sojowej, a są co do tego bardzo ograniczone możliwości – zaznacza ekspert.

Droższa alternatywa dla pasz GMO

Jednak można zastępować śrutę sojową w części śrutą rzepakową, są też rośliny białkowe, takie jak bób.

- Jednak ich dostępność i podaż na rynku krajowym, także zagranicznym jest ograniczona i w przypadku zapotrzebowania polskiego sektora mięsnego jest niewystarczająca – uważa gość Jedynki. – Oczywiście producenci mogą wykorzystywać również pasze zawierające śrutę sojową, która jest niemodyfikowana genetycznie. Ale z roku na rok zmniejsza się powierzchnia zasiewów soi niemodyfikowanej genetycznie. Podaż śruty niemodyfikowanej genetycznie obniża się. Szacujemy, że zapotrzebowanie Polski na śrutę niemodyfikowaną genetycznie w przypadku wprowadzenia tego zakazu pokrywałoby ok. 30 proc. światowego handlu śrutą sojową niemodyfikowaną genetycznie – dodaje.

Różnica cenowa sięga 40 proc.

A to oznacza natychmiastowy wzrost cen na tym rynku, jeśli Polska stałaby się tak ogromnym importerem soi niemodyfikowanej genetycznie.

- Obecnie ta różnica cenowa pomiędzy śrutą sojową niemodyfikowaną genetycznie i modyfikowaną genetycznie to jest ok. 40 proc. Szacujemy, że tak duży wzrost popytu na śrutę sojową zgłoszony przez Polskę w przypadku wprowadzenia zakazu stosowania pasz GMO doprowadziłby do wzrostu tej różnicy z 40 proc. do 60 proc. – podaje liczby ekspert.

O ile podrożeje mięso?

Wprowadzenie zakazu stosowania pasz GMO doprowadziłoby do wzrostu cen drobiu i jaj o ok. 11 proc., trzody chlewnej o ok. 5 proc., podaje szacunkowe liczby Jakub Olipra.

- W przypadku żywca wołowego i mleka ten wzrost cen byłby niewielki i wyniósłby ok. 1 proc. – dodaje rozmówca Jedynki.

Zakaz stosowania soi modyfikowanej genetycznie w paszach grozi ogromnymi stratami przede wszystkim dla polskich producentów drobiu i trzody chlewnej, a eksport mięsa drobiowego i wieprzowiny jest ważący w naszym eksporcie żywności.

Elżbieta Mamos, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Resort rolnictwa chce wprowadzić dobrowolne oznakowanie "wolne od GMO"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 15:06
Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt ustawy umożliwiającej oznakowanie produktów wytworzonych bez użycia organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO). Obecnie trwają konsultacje dotyczące nowych przepisów - poinformował resort.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasze bez GMO oznaczają wzrost cen drobiu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 11:21
Przybywa firm mleczarskich deklarujących, że surowiec który przetwarzają, pochodzi z gospodarstw nie stosujących pasz z zawartością organizmów modyfikowanych genetycznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz GMO w paszach podniesie ceny drobiu?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 11:20
Rezygnacja ze stosowania pasz z zawartością GMO podniesie koszty hodowli kurczaków, a to z kolei odbije się na zawartości konsumenckich portfeli, alarmują producenci drobiu.
rozwiń zwiń