Przetwory mleczne będą jeszcze zdrowsze? Trwają badania

2017-06-14, 09:34

Przetwory mleczne będą jeszcze zdrowsze? Trwają badania
. Foto: pixabay/esigie

Nie od dziś wiadomo, że przetwory mleczne mają wiele wartości odżywczych, z których najważniejsze to białka i wapń. Warto jednak podkreślić, że ich zawartość w tych produktach można na różne sposoby powiększać. 

Posłuchaj

O badaniach nad nabiałem, mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki dr Antoni Pluta, profesor w SGGW (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Badania na ten temat są prowadzone w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, wyjaśnia dr Antoni Pluta, profesor w SGGW.

- Badania, jakie prowadzimy, dotyczą z jednej strony obniżania zawartości tłuszczu w produktach mleczarskich, bo taka jest tendencja rynkowa. Inne badania dotyczą prozdrowotnych właściwości bakterii kwasu mlekowego. Jeszcze inne dotyczą podwyższania zawartości wapnia w produktach mleczarskich. Jest taki jeden produkt, gdzie tego wapnia jest stosunkowo mało, a jest to bardzo dobry produkt, znany u nas na rynku, są to sery twarogowe. Tutaj też chcemy podwyższyć zawartość wapnia w tych produktach. Jeden sposób to przez zwyczajny dodatek, ale ja nie jestem zwolennikiem dodatków do żywności. Wolałbym, żeby te składniki pokrywać naturalnie z żywnością, dlatego pracujemy nad tym, żeby wykorzystać możliwości technologiczne, a nie dosypywanie związków chemicznych. Chociaż jest to i tak lepszy sposób niż brak tego wapnia w żywieniu. W niektórych produktach można tak ustawić proces technologiczny, żeby wapnia więcej zostało w serze – wyjaśnia ekspert. – Można wówczas otrzymać taki produkt naturalnie wzbogacony w wapń – dodaje.

Zainteresowanie badaniami firm przetwórczych

Należałoby oczekiwać, że przemysł spożywczy z większym entuzjazmem będzie odnosił się do wyników badań. Choć pewne zainteresowanie ze strony firm przetwórczych jest już zauważalne.

- Zaczynają się interesować. My już takie badania robiliśmy, jesteśmy otwarci na współpracę. Robimy badania, publikujemy je, ktoś się tym zainteresuje, trzeba dużo cierpliwości i uporu, żeby udało się coś realnie wprowadzić w przemyśle, który jest bardzo zachowawczy. Zmiany są powolne i tutaj trzeba wykazać się dużą cierpliwością, ale i konsekwencją w działaniu, jeżeli coś się chce wprowadzić – podkreśla rozmówca Jedynki.

Profesor Antoni Pluta wraz z grupą naukowców z SGGW pomagał niedawno organizować produkcję serów w Tengeru, miejscowości położonej w północno-wschodniej Tanzanii. 

Dariusz Kwiatkowski, awi

Polecane

Wróć do strony głównej