X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Program walki ze smogiem: koniec z "kopciuchami", normy dla paliw i pomoc przy termomodernizacji domów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 17:20
Program walki ze smogiem „Czyste powietrze”, którego założenia przedstawił wicepremier Mateusz Morawiecki, jest w uzgodnieniach i konsultacjach. Program będzie zawierał kilka rozporządzeń, m.in. dotyczących instalowania ekologicznych kotłów, jakości sprzedawanych paliw i wsparcia przy termomodernizacji domów jednorodzinnych.
Audio
  • O opracowywaniu kompleksowego programu mającego pomóc w rozwiązaniu problemu smogu w Polsce mówiła w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki: Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Na jakość powietrza duży wpływ ma niska emisja czyli emisja pyłów i szkodliwych gazów z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych
Na jakość powietrza duży wpływ ma niska emisja czyli emisja pyłów i szkodliwych gazów z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczychFoto: Srdjan Randjelovic/Shutterstock.com

Jak wyjaśnia Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, rozporządzenie, regulujące kwestie związane z nowoczesnymi kotłami do spalania, jest już w dużej mierze przygotowane.

- Jesteśmy już po procesie legislacyjnym, jesteśmy w trakcie notyfikacji, ponieważ jest to rozporządzenie techniczne, musi być notyfikowane przez wszystkie państwa członkowskie. Zakładamy, że ten proces powinien się skończyć na początku czerwca i rozporządzenie wejdzie w życie w październiku – przewiduje rozmówczyni radiowej Jedynki.

Kotły tylko 5. klasy czystości

Oznacza to, że od października, z 6-miesięcznym vacatio legis dla wyprodukowanych kotłów, nie będzie można wprowadzać do obiegu kotłów innych niż 5. klasy czystości, wyjaśnia Jadwiga Emilewicz.

- To jest pierwsza rzecz, która nam pozwoli wyeliminować z rynku najtańsze produkty, które niszczą nam skutecznie powietrze – dodaje ekspertka.

Jakość paliw stałych

Kolejne rozporządzenie, które znajdzie się w programie walki o czyste powietrze, dotyczy jakości paliw stałych. Niełatwo będzie je wypracować.

- Ono określa normy dla paliw, którymi można palić w indywidualnych kotłach, normy dla węgla, który można spalać, jego wilgotność oraz obecność, a raczej nieobecność siarki. Ono jest tym największym wyzwaniem, gdzie rzeczywiście mamy w tej chwili dyskusję z Ministerstwem Energii, także z kopalniami. Moje rozmowy indywidualne z kilkoma prezesami spółek wskazują na to, że oni przy przyjęciu takiego rozporządzenia są zainteresowani konfekcjonowaniem tego wysokiej jakości węgla, po to żeby móc sprzedawać taki, który nas rzeczywiście nie będzie truć – mówi Jadwiga Emilewicz.

Wsparcie przy termomodernizacji domów

Przygotowywane jest też rozporządzenie mówiące o wsparciu przy termomodernizacji domów jednorodzinnych.

- W tej chwili jesteśmy na etapie opracowania dobrego modelu, bo dotychczas takie programy istniały, one były finansowane z budżetów wojewódzkich i zaczęły już być finansowane z budżetów tych województw, które przyjęły swoje uchwały lokalne dotyczące właśnie jakości powietrza. Ale, jak mówią eksperci z Alarmu Smogowego, to są źle szyte programy. One wydają bez sensu środki, nie łącząc np. wymiany źródła ciepła z termomodernizacją. Właściwie nie dywersyfikują tego, komu to wsparcie jest udzielane. My opracowujemy w tej chwili model, w jaki sposób ubóstwo energetyczne liczyć. Po drugie chcemy wykorzystać do tego miejskie ośrodki pomocy społecznej, bo to one mają najbliższy kontakt z tymi, którzy tego wsparcia potrzebują, po to żeby opracować dwukierunkowy sposób wsparcia. Z jednej strony tych najuboższych, którym trzeba pomóc ocieplić dom, wymienić piece, a potem nawet ufundować paliwo, aby w tym piecu palić. No i wreszcie tych drugich, których na to stać i ich trzeba zachęcić, czy to ulgą podatkową oferowaną przez gminy, czy też specjalnym niskooprocentowanym kredytem – tłumaczy Jadwiga Emilewicz.

W rządowym programie walki ze smogiem, który ma być gotowy w czerwcu znajdą się też rozporządzenia dotyczące wdrożenia monitoringu stanu powietrza, a także akcji edukacyjnych.

Dariusz Kwiatkowski, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skarga do KE ws. złej jakości powietrza w Polsce. "Ludzie umierają"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 19:40
Organizacje ekologiczne ClientEarth, Miasto Jest Nasze, Greenpeace Polska i Akcja Demokracja złożyły w piątek skargę do Komisji Europejskiej w sprawie złej jakości powietrza w Polsce. Pod skargą zebrano ponad 24 tys. podpisów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smog: spór między dwoma resortami o jakość węgla. Będzie kompromis?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 20:28
W sprawie rozporządzenia dotyczącego jakości paliw możliwy jest kompromis - wynika z wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego dla PAP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka ze smogiem. "Ograniczenie liczby samochodów w centrach miast konieczne"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 07:35
Ograniczenie liczby samochodów w centrach miast jest konieczne - to główny wniosek z debaty na temat smogu zorganizowanej we wtorek w Warszawie przez stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy gazomobilność pomoże w walce ze smogiem w polskich miastach?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 15:21
Czy w Polsce powinna się rozwijać, wraz z elektrobilnością gazomobilność?
rozwiń zwiń