Prognozy dla rynku mięsa nadal dobre

2017-02-23, 13:34

Prognozy dla rynku mięsa nadal dobre
Mlekpol narzucał spółdzielcom podpisanie umowy zawierającej niekorzystne dla nich postanowienia.Prezes UOKiK zobowiązał spółdzielnię do zaprzestania nieuczciwych praktyk.Foto: Jenoche/Shutterstock

Producenci wieprzowiny i wołowiny mają powody do zadowolenia. Prognozy dla polskiego rynku mięsa są nadal dobre - podała Agencja Rynku Rolnego.

Posłuchaj

O sytuacji na rynku mięsa w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Wzrost cen skupu żywca wieprzowego i poprawa opłacalności produkcji w drugiej połowie 2016 roku przyczyniły się do odwrócenia spadkowej tendencji w krajowym pogłowiu trzody chlewnej.

- Wzrost pogłowia wskazuje, że w 2017 roku nastąpi dalszy wzrost produkcji krajowej wieprzowiny. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego pogłowie trzody chlewnej na początku grudnia w kraju liczyło ponad 11 mln sztuk. Wzrost liczebności odnotowano we wszystkich grupach produkcyjno-użytkowych. Największy dotyczył prosiąt i loch prośnych. Do tego wzrostu mógł się przyczynić również import świń hodowlanych, czysto rasowych, których przewieźliśmy ponad 650 tys. sztuk, czyli blisko trzykrotnie więcej niż przed rokiem -  mówi  Marzena Trajer z Agencji.

Duży popyt na nasze produkty

Popyt na wieprzowinę w krajach pozaeuropejskich także przyczynił się do wzrostu eksportu żywca mięsa i przetworów.

- Zmniejszył się udział krajów Unii Europejskiej w wolumenie eksportu wieprzowiny, natomiast poza Unię eksportowano więcej niż w ubiegłym roku. Poza Unię europejską najwięcej wieprzowiny wyeksportowaliśmy do Hongkongu, eksport wzrósł o 9 proc. i do Stanów Zjednoczonych, udział wynosi 7 proc. – wyjaśnia gość.

Silna konkurencja

Marzena Trajer mówi, że w tym roku konkurencja na światowym rynku wieprzowiny będzie duża, ale przewidywany jest spadek produkcji w Unii Europejskiej.  W związku z tym prognozowany jest  wzrost eksportu polskiej wieprzowiny na rynki pozaeuropejskie.

Rośnie także liczebność bydła, zwłaszcza młodego.

- W drugiej połowie 2016 roku zahamowała została dotychczasowa spadkowa tendencja w pogłowiu bydła starszego. Pogłowie bydła wzrosło około 4 proc. do 6 mln sztuk, w tym najbardziej o 7 proc. wzrosło pogłowie bydła młodego. Przewiduje się, że produkcja żywca wołowego może wzrosnąć i przy utrzymującym się popycie eksportowym może nieco wzrosnąć wywóz produktów wołowych. W Polsce eksportujemy 90 proc. produkcji, zatem popyt na rynku zagranicznym ma duży wpływ na ceny w kraju. Przewiduje się, że w 2017 roku ceny będą względnie stabilne – dodaje.

Wołowinę sprzedajemy głównie krajom unijnym, ale także do Izraela, Bośni i Hercegowiny oraz Turcji. W kraju raczej nie mamy dużo pierwszorzędnej wołowiny. Dal rodzimego konsumenta to mięso jest ciągle za drogie.

Aleksandra Tycner, abo

Polecane

Wróć do strony głównej