NCBR wspiera innowacyjne projekty w rolnictwie

2016-11-28, 11:39

NCBR wspiera innowacyjne projekty w rolnictwie
W krajach starej UE środki wspierające przedsięwzięcia innowacyjne pochodzą w dużej mierze od firm, w Polsce przede wszystkim z budżetu państwa. Foto: Pixabay.com

Oferta Narodowego Centrum Badań i Rozwoju obejmuje między innymi takie formy wsparcia, które mają znaczenie dla rozwoju wsi i rolnictwa. Są one ukierunkowane na dofinansowanie przedsięwzięć innowacyjnych.

Posłuchaj

O wsparciu innowacyjnych projektów z zakresu rolnictwa i gospodarki żywnościowej mówili w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki: Paulina Długosz z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i profesor Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

W tym obszarze najważniejszym programem jest Biostrateg. Jego budżet wynosi 500 milionów złotych, a wysokość dofinansowania projektu może sięgać nawet powyżej 5 milionów. Proces udzielania takiego wsparcia jest zaawansowany,  wyjaśnia Paulina Długosz z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- W chwili obecnej Centrum rozstrzygnęło już dwa konkursy w ramach tego przedsięwzięcia i finansuje 80 umów, które łącznie otrzymują dofinansowanie na poziomie ok. 279 mln zł. Wykonawcy w ramach tego przedsięwzięcia realizują programy, obejmujące zakres tematyczny dotyczący bezpieczeństwa żywności, racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi, przeciwdziałania i adaptacji do zmian klimatu, tutaj szczególnie uwzględniamy rolnictwo, ochrony bioróżnorodności oraz zrównoważonego rozwoju rolniczej przestrzeni produkcyjnej, a także leśnictwa i przemysłu drzewnego – wymienia gość radiowej Jedynki.

W zależności od rodzajów badań i od rozmiarów przedsiębiorstwa, dofinansowanie wynosi od 60 do 80 procent wielkości kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Wsparcie badań z udziałem partnerów zagranicznych

Kolejny program obejmuje wsparcie badań z udziałem partnerów zagranicznych. Jest tutaj kilka możliwości.

- Zasługują na uwagę takie programy jak FACCE SURPLUS w zakresie biomasy z różnych źródeł, ERA HDHL, który dotyczy zagadnień z zakresu oceny żywienia i zdrowia, ERA-NET Sustainable Animal Production, który dotyczy szeroko rozumianej tematyki zrównoważonej produkcji zwierzęcej, czy np. CORE Organic, który skupia się wokół rolnictwa ekologicznego oraz zrównoważonej produkcji żywności ekologicznej o wysokiej jakości – podaje przykłady Paulina Długosz.

W krajach starej Unii Europejskiej środki wspierające przedsięwzięcia innowacyjne pochodzą w dużej mierze od firm, w Polsce przede wszystkim z budżetu państwa. Stąd duże  znaczenie pomocy oferowanej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, podkreśla profesor Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

- Środki budżetowe, zarówno krajowe, jak i pochodzące z Unii Europejskiej, a takimi dysponuje NCBR, są niezbędne, konieczne i trudno sobie wyobrazić, że jakakolwiek nauka w jakimkolwiek kraju jest w stanie generować nowe rozwiązania, produkty potrzebne społeczeństwu, będąc finansowana ze środków wypracowanych przez uczelnie, instytuty badawcze, czy instytutu Akademii Nauk. Jednocześnie niepokojące jest, że coraz trudniej zdobywać takie środki – zaznacza rozmówca Jedynki.

Program Leader wspiera młodych naukowców

Młodzi naukowcy prowadzący badania dotyczące rolnictwa i gospodarki żywnościowej mogą liczyć na wsparcie między innymi z programu Leader, zaznacza  Paulina Długosz. 

- Program ten zakłada, że młodzi naukowcy aplikują o dofinansowanie ciekawych pomysłów i są głównymi wykonawcami przedsięwzięć, które w procesie naboru i oceny otrzymają wsparcie z NCBR – mówi Paulina Długosz. 

Ostatnio Narodowe Centrum, w ramach konkursu Leader, przyznało dofinansowanie  doktorowi Marcinowi Kurkowi z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. Młody naukowiec pracuje nad  preparatem  prozdrowotnym dodawanym do żywności.

- Będziemy bazować na opracowaniu preparatu betaglucanowego, czyli z tą frakcją błonnika, która powoduje obniżenie cholesterolu, ciśnienia, bierze udział w obniżaniu ryzyka zachorowania na raka jelita, czy też wzmaga odporność organizmu – wyjaśnia ekspert.

Preparat może stanowić naturalną alternatywę dla substancji chemicznych dodawanych do żywności.

Kolejna edycja programu Leader została uruchomiona w minionym tygodniu.

Dariusz Kwiatkowski, awi

Polecane

Wróć do strony głównej