Jak drony mogą wspierać naszą gospodarkę?

2016-05-23, 18:08

Jak drony mogą wspierać naszą gospodarkę?
Drony mogą mieć olbrzymie znaczenie dla naszej gospodarki. Foto: Pixabay.com

Drony sprawdzają się nie tylko na ślubach czy imprezach plenerowych. Są też popularnym prezentem komunijnym, ale co więcej mogą służyć nie tylko jako gadżet, ale również wspierać rozwój naszego kraju.

Posłuchaj

O znaczeniu dronów dla rozwoju gospodarki mówili w audycji "Wszystko o gospodarce" radiowej Jedynki: Adam Wiśniewski, dyrektor Działu Doradztwa Biznesowego PwC i Grzegorz Łobodziński, prezes Centrum Naukowo-Technologicznego Systemów Bezzałogowych (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

 - Znaczenie dronów jest olbrzymie, a może być tylko większe. Jest to zupełnie nowa gałąź technologii, która może znacząco wzmocnić gospodarkę w wielu obszarach. Nie jest to tylko osobna gałąź gospodarki, która jest sama dla siebie, ale może znacząco wzmocnić infrastrukturę, rolnictwo, budownictwo, energetykę, czyli te najważniejsze obszary, gdzie wydaje się największe pieniądze i gdzie jest potencjał rozwojowy Polski w najbliższych latach. Co więcej poprzez wsparcie tych obszarów istnieje także potencjał do rozwoju tych technologii wokół dronów. Pamiętajmy bowiem, że drony to są platformy i gros rozwiązań będzie wokół dronów. Mówimy o usługach, programowaniu, nowych sensorach. Potencjał zatem jest wielokierunkowy - przekonuje Adam Wiśniewski, dyrektor Działu Doradztwa Biznesowego PwC.

Zyskać mogą rolnicy, ale i wszyscy konsumenci

Na dronach mogą zyskać np. rolnicy.

- Drony mogą służyć jako skuteczne platformy do pozyskiwania informacji o stanie gleby, plonów, także o stanie, którego nie widzimy. Możemy dokonywać analiz w zakresie bliskiej podczerwieni oraz tego, co jest dostępne od kilku miesięcy, czyli profesjonalnie wykonywać mikroopryski roślin, co może prowadzić do zwiększenia optymalizacji produkcji rolnej, czyli  zmniejszyć ilość chemii, co będzie oznaczać zdrowszą żywność dla nas wszystkich – mówi gość radiowej Jedynki.

Potrzebny system certyfikacji?

W naszym kraju obowiązuje liberalne prawo dotyczące systemów bezzałogowych. Jednak cały czas powinno być udoskonalane.

Jednak żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że to, co lata nad naszymi głowami nie zrobi nam krzywdy, do tego potrzebne jest odpowiednie sprawdzenie bezzałogowców, podkreśla Grzegorz Łobodziński, prezes Centrum Naukowo-Technologicznego Systemów Bezzałogowych.

- Jako spółka mamy na celu stworzenie ośrodka certyfikacji urządzeń bezzałogowych. W tej chwili takiej certyfikacji nie ma. Żeby jednak dopuścić pewne urządzenia do specjalistycznych zadań, będą wymagane certyfikacje, specjalne badania, pozwolenia – mówi ekspert.

Rozwój systemów bezzałogowych to oczywiście także nowe miejsca pracy.

Dominik Olędzki, awi

Polecane

Wróć do strony głównej