X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sektor budowlany zapewnia miliony miejsc pracy, ale wymaga nowych regulacji i gwarancji

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 20:12
Polski sektor budowlany jest w czołówce wśród krajów Unii Europejskiej. I zapewnia pracę prawie co piątemu zatrudnionemu. Do rozwoju potrzebuje jednak nowych regulacji.
Audio
  • W Polsce „zginęło” planowanie przestrzenne. Trzeba też zmniejszyć regulacyjnie poziom ryzyk, zmniejszyć niepewność przedsiębiorcy budowlanego, czy też dewelopera – przypomina gość Jedynki Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa. (Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
W Polsce produkcja mieszkań jest bardzo droga  ocenia gość Jedynki Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa.
W Polsce produkcja mieszkań jest bardzo droga – ocenia gość Jedynki Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa. Foto: Wojciech Kusiński, PR SA

Łączny wpływ sektora materiałów i usług budowlanych tworzy 20,3 proc. PKB i prawie 2,6 mln miejsca pracy, co stanowi 18,7 proc. pracujących w polskiej gospodarce. Jak wynika z raportu „Rola sektora produkcji materiałów budowlanych i budownictwa w polskiej gospodarce”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte oraz Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa, dla kondycji sektora budownictwa mieszkaniowego w Polsce mają przede wszystkim znaczenie dochody gospodarstw domowych oraz sytuacja demograficzna.

– Budownictwo w Polsce jest znaczącym przemysłem. Ten cytowany raport powstał na nasze zamówienie, ponieważ się bardzo dużo mówi o budownictwie,  a bardzo mało liczy. A to dobrze służy, jak się wie naprawdę, jakie są fakty, zdarzenia, problemy – wyjaśnia gość Jedynki Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa. 

Program Mieszkanie +

Analizując sektor budowlany, mówimy o producentach materiałów budowlanych, o budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, ale także o budowie dróg. Natomiast  jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe, to w kwietniu ma zostać ogłoszony rządowy  program Mieszkanie +. Czy to może pomóc całej branży?

– Nie liczę, że tak będzie, ponieważ mam doświadczenie wszystkich wcześniejszych programów. Były one przede wszystkim skierowane do grupy ludzi bogatych i najbogatszych, czyli byli to ludzie, którzy sami, przy pomocy kredytu mogli nabyć mieszkanie, a dostawali jeszcze wsparcie. Natomiast prawie całkowicie zapominaliśmy o najsłabszych, gdzie ta pomoc publiczna wydaje się bardziej uzasadniona – komentuje Ryszard Kowalski.

Jednak właśnie w tym nowym projekcie, jak wynika z zapowiedzi, cena 1 mkw. ma wynosić od 2,5 do 3 tys. zł.

– W Polsce produkcja mieszkań jest bardzo droga. W długim okresie, za średnie wynagrodzenie można kupić 0,6 mkw., gdy w większości krajów rozwiniętych za średnie wynagrodzenie można kupić od 1 do 2 mkw. Czyli w Polsce robimy to drożej, a po drugie nie jesteśmy tego w stanie zniwelować np. dopłacając do kredytu, czy do ceny. Trzeba zrobić zupełnie co innego, żeby uzyskać niższą cenę. I jeżeli rząd podejmie działania regulacyjne, bo to jest problem, a nie koszty materiałów czy usług budowlanych, to wtedy jest szansa, że za średnie wynagrodzenie też będziemy mogli kupić 1–1,4 mkw. mieszkania – ocenia gość radiowej Jedynki.

Niezbędne działania regulacyjne

Przede wszystkim trzeba uregulować kwestie związane z planowaniem przestrzennym.

– W Polsce „zginęło” planowanie przestrzenne. Każde planowanie zaczyna się od ogółu do szczegółu, a my zajmujemy się planowaniem kawałeczka. Trzeba też zmniejszyć regulacyjnie poziom ryzyk, zmniejszyć niepewność przedsiębiorcy budowlanego, czy też dewelopera. Ponieważ teraz, żeby odnieść sukces na tym rynku, trzeba mieć dobre relacje z urzędnikami samorządowymi. Dotyczy to bowiem nie tylko przetargów, ale też całego oprzyrządowania procesu, i żeby na koniec dostać pozwolenie na budowę – zauważa Ryszard Kowalski.

Tanie mieszkania na wynajem

Drugą propozycją wynikającą z rządowego programu jest budownictwo czynszowe, tanie mieszkania na wynajem. I ta propozycja jest jasno skierowana do mniej zamożnych Polaków.

–  Potrzebne są mieszkania komunalne, mieszkania o niskich czynszach, ale nie przeznaczajmy całego budynku na mieszkania komunalne. Na normalnym rynku, w wielu domach które powstały, mieszkają właściciele tych mieszkań, i mieszkają ludzie, którzy od tych właścicieli wynajmują. I to jest zdrowe nie tylko w sensie ekonomicznym, jak i społecznym, bo nie tworzymy getta. Nie skazujemy ludzi, którzy mają niższe dochody, żeby mieszkali w jednym miejscu. Bo wtedy jeszcze bardziej ich upośledzamy – podkreśla gość Jedynki.

Te plany związane z dynamicznym wzrostem inwestycji mieszkaniowych będą wymagały zapewne zwiększenia zatrudnienia.

Pracownicy będą w cenie

Obecnie dużym problemem sektora budowlanego jest szara strefa, która w budownictwie przekracza 30 proc.

– Ale można zaobserwować też różne fazy zapotrzebowania na pracowników. Był okres, kiedy to budowlańcy chcieli od rządu np. ułatwień dla zatrudniania pracowników z Ukrainy. Ale potem chcieli, by rząd zablokował taką możliwość, bo było za dużo pracowników, a mniej pracy – przypomina gość Jedynki Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa. 

I dodaje, że w tej chwili perspektywa jest taka, że jeżeli nie nastąpią jakieś dramatyczne zjawiska makroekonomiczne, to polskie budownictwo przez najbliższe lata będzie potrzebowało coraz więcej pracowników, i napływ pracowników będzie warunkiem koniecznym.

Robert Lidke, mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kasy oszczędnościowo-budowlane: obywatel mniej wyda na mieszkanie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 19:39
Rząd chciałby stworzyć kasy oszczędnościowo-budowlane. Ma to być sposób na budowanie krajowych oszczędności i na zapewnienie Polakom dachu nad głową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więcej mieszkań na krótkoterminowy wynajem

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 09:10
Przybywa apartamentów przeznaczanych na wynajem – zarówno prywatnych mieszkań, jak i pokojów w condohotelach. Krótkoterminowe wynajmowanie lokali turystom pod pewnymi warunkami może być opłacalne nawet dla osób, które mają tylko jedną nieruchomość lub ją od kogoś wynajmują.
rozwiń zwiń