ZUS stawia na rachunek bankowy, nie na listonosza

2015-09-25, 22:28

ZUS stawia na rachunek bankowy, nie na listonosza
Justyna Galbarczyk, ekspert z Centrali ZUS. Foto: Polskie Radio

Obecnie prawie 66 proc. klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymuje świadczenia na rachunek bankowy. Wśród tej grupy, najliczniejszą reprezentację stanowią emeryci, których poziom ubankowienia jest bliski 70 proc.

Posłuchaj

Jakie są korzyści z konta bankowego, na które przesyła ZUS świadczenia dla emerytów i rencistów, tłumaczy Justyna Galbarczyk, ekspert z Centrali ZUS./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Osoby w wieku do 60 lat, korzystają z tej formy otrzymywania świadczeń najczęściej, jednak na przestrzeni ostatnich dwóch lat, poziom ubankowienia osób w wieku 68-78 lat wzrósł najbardziej.

Największy poziom ubankowienia występuje na zachodzie Polski oraz w dużych aglomeracjach miejskich. – Jest to związane z rozwojem gospodarczym i większym poziomem uprzemysłowienia – komentuje Justyna Galbarczyk, ekspert z Centrali ZUS. Polska południowo-wschodnia jest obszarem, gdzie wypłat świadczeń na rachunki bankowe jest najmniej w skali całego kraju. Oddział ZUS w Rybniku bije rekordy ilości przelewów bankowych z wypłatą świadczeń klientów – dziś jest to 76% wszystkich wypłat.

Jakie korzyści ze świadczenia przelewanego na konto

Jest wiele korzyści płynących z otrzymywania świadczeń na konto bankowe. – Przede wszystkim to bezpieczeństwo. Posiadanie dużej ilości gotówki w domu może być niebezpieczne. Wiemy o przypadkach oszustw, których ofiara padają osoby starsze, dlatego konto bankowe daje możliwość uniknięcia takich problemów. Zdarzają się również takie sytuacje, w których pracownik banku, który jest odpowiednio przeszkolony i wyczulony na zagrożenia, udaremnił oszustwo i tym samym zapobiegł utracie oszczędności – mówi ekspertka.

Innym, ważnym argumentem przemawiającym za korzystaniem z konta bankowego w celu pobierania świadczeń, jest nasza wygoda. – Nie musimy cały dzień czekać na listonosza, a dodatkowo mamy możliwość korzystania z tych usług bankowych, które w codziennym życiu są bardzo przydatne – komentuje Galbarczyk.

ZUS rozpisał konkurs

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpisał konkurs, który skierowany był do instytucji finansowych. Banki miały zaprezentować odpowiednią strategię marketingową, polegającą na dotarciu do klientów pobierających świadczenia, ale nieposiadających konta bankowego. Instytucje miały postawione trzy warunki: oferta bankowa przez 24 miesiące miała nie być obciążona żadnymi prowizjami, ani opłatami za prowadzenie konta, a także za wypłatę gotówki, czy wydanie karty do bankomatu. Warunki zostały spełnione i laureatem konkursu został Bank BPH, który zaproponował dodatkowe benefity – m.in. pakiet assistance – czyli pomoc w nieprzewidzianych wypadkach domowych, medycznych, czy samochodowych. Ponad to korzystając z karty płatniczej do konta, klienci mogą uzyskać zwrot 5% wydatków dokonanych w aptekach. W placówkach ZUS można uzyskać informacje dotyczące zwycięskiej propozycji.

Dominik Olędzki

Polecane

Wróć do strony głównej