X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

ZUS umożliwia przedsiębiorcom rozłożenie zaległości na wieloletnie raty

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 15:37
Przedsiębiorcy, którzy mają kłopoty z opłacaniem składek, mogą skorzystać z układu ratalnego. Umożliwia on spłatę zadłużenia w okresie uzgodnionym z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Audio
  • To, jakie dokumenty mają być złożone zależy od tego, kto składa wniosek. O inne będzie proszona duża spółka, a o inne osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą ‒ wyjaśnia Marcin Kamionek z Departamentu Realizacji Dochodów w Centrali ZUS. (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Na raty ZUS może rozłożyć całe zadłużenie, jeśli dotyczy ono składek za osobę prowadzącą działalność gospodarczą
Na raty ZUS może rozłożyć całe zadłużenie, jeśli dotyczy ono składek za osobę prowadzącą działalność gospodarcząFoto: Panthermedia

 ‒ Co do zasady ten okres spłaty nie powinien przekraczać 5 lat. Jednakże w pewnych sytuacjach, kiedy istnieje możliwość zabezpieczenia tych należności w jakiś sposób, np. hipoteką czy zastawem, a historia współpracy z przedsiębiorcą jest pozytywna, płacił on na bieżąco składki, wtedy istnieje możliwość rozłożenia tych należności na okres dłuższy niż 5 lat ‒ wyjaśnia Marcin Kamionek z Departamentu Realizacji Dochodów w Centrali ZUS. 

Korzystne zmiany od 1 grudnia 2015 r.

Na raty ZUS może rozłożyć całe zadłużenie, jeśli dotyczy ono składek za osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Jeżeli jednak zadłużenie dotyczy zatrudnianych pracowników, to na raty można rozłożyć wszystko oprócz ich ubezpieczenia emerytalnego oraz zdrowotnego, ale i to ma się niedługo zmienić. 
 

‒ Sejm 9 kwietnia tego roku przyjął ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która pozwoli na rozłożenie na raty oraz ewentualnie odroczenie również tych składek. Jednak przepisy wejdą w życie dopiero od 1 grudnia tego roku, i co ważne ‒ wniosek o rozłożenie na raty lub odroczenie tych należności można składać dopiero po 1 grudnia 2015 r. ‒ podkreśla Marcin Kamionek.

Dokumenty zależą od wielkości firmy

Wzory wniosków można znaleźć zarówno w Internecie, jak i w Salach Obsługi Klienta ZUS. Przedsiębiorca musi w nich podać swoje dane oraz określić, których składek ma dotyczyć rozłożenie na raty i uzasadnić, dlaczego o nie występuje. Do wniosku należy dołączyć wymagane dokumenty. 
 

‒ To, jakie dokumenty mają być złożone zależy od tego, kto składa wniosek. O inne dokumenty będzie proszona duża spółka, a o inne dokumenty będzie proszona osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Duża spółka będzie poproszona o dostarczenie sprawozdań finansowych np. za ostatnie trzy lata. Natomiast osoba prowadząca jednoosobową działalność ‒ o złożenie oświadczenia o stanie majątkowym i PIT-ów za ostatnie trzy lata. Czyli różnica jest dosyć spora ‒ zauważa ekspert ZUS.

Kontakt z ZUS zdecydowanie się opłaca 

Często przedsiębiorca, który od pewnego czasu ma kłopoty finansowe, i m.in. nie opłaca składek, ma z tego tytułu zaległości, ale nie chce iść do ZUS. Ponieważ obawia się nieprzyjemnych konsekwencji. 

Jednak właśnie w takiej sytuacji najlepiej udać się do ZUS, bo z wnioskiem o udzielenie ulgi w spłacie należności może wystąpić każdy przedsiębiorca, niezależnie od wielkości czy osobowości prawnej. 
 

‒ Zdecydowanie nie należy unikać kontaktu z ZUS. Zaletą układu ratalnego jest to, że przedsiębiorca zamiast ponosić koszty odsetek, które jak wiadomo są dosyć wysokie ‒ ponosi opłatę prolongacyjną, która stanowi połowę wysokości odsetek ‒ tłumaczy Marcin Kamionek.

A dodatkowo, jeśli wobec takiego przedsiębiorcy prowadzone jest postępowanie egzekucyjne, to podpisanie umowy o układzie ratalnym powoduje zawieszenie tego postępowania.

Kiedy ZUS może odmówić rozłożenia zadłużenia na raty?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może  odmówić rozłożenia zaległości  na raty, gdy:

  • mimo obowiązku, przedsiębiorca nie będzie opłacał składek bieżących należnych po dniu złożenia wniosku,
  • z historii dotychczasowej współpracy wynika, że podejmowane przez przedsiębiorcę działania związane z posiadanym zadłużeniem nie miały na celu jego spłaty, a jedynie były działaniami „na zwłokę”,
  • pomimo wyrażanych dotychczas zgód na spłatę zadłużenia w ratach, przedsiębiorca nie dotrzymał warunków spłaty.

Jeśli  ZUS odmówi przedsiębiorcy udzielenia ulgi, to może on w ciągu 7 dni zakwestionować sposób rozpatrzenia tej sprawy, i wtedy wniosek może zostać ponownie rozpatrzony. 

Jak można złożyć wniosek?

Wnioski o skorzystanie z układu ratalnego można składać wykorzystując różne formy:

  • p i s e m n i e – za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej bądź osobiście w każdej jednostce ZUS,
  • u s t n i e do protokołu (w jednostce ZUS) – protokół powinien być podpisany przez Ciebie oraz przez pracownika ZUS, który go sporządził,
  • e l e k t r o n i c z n i e – z pomocą portalu pod adresem pue.zus.pl, który jest częścią Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE),
  • t e l e f o n i c z n i e – za pośrednictwem Centrum Obsługi Telefonicznej (COT): 801 400 987 – z telefonów stacjonarnych, 22 560 16 00 – z telefonów stacjonarnych i komórkowych. Aby złożyć wniosek w tej formie, musisz mieć profil na platformie PUE.

Więcej informacji na stronach: www.zus.pl oraz pue.zus.pl.

Sylwia Zadrożna, mb

Audycja zrealizowana przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. 

Czytaj także

Nowy program Płatnik zapewnia przekazywanie składek szybciej i bez błędów

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 13:04
Pod koniec kwietnia 2015 r. ukazała się najnowsza wersja programu Płatnik, który służy przedsiębiorcom do sporządzania i przekazywania dokumentów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to część programu Interaktywny Płatnik Plus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PUE zapewnia płacenie składek jednym kliknięciem i umożliwia korzystanie z wiedzy awatara

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 12:55
Indywidualne czaty z konsultantem, rozmowa przez Skype albo wirtualny doradca. Przedsiębiorca ma wiele możliwości, by nie ruszając się ze swojej firmy, skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpłatne szkolenia ZUS pomagają w prowadzeniu firmy i rozliczaniu składek

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 10:47
Każdy, kto chce uzupełnić wiedzę na temat obowiązujących przepisów w zakresie ubezpieczeń społecznych może skorzystać z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez przedstawicieli ZUS w całym kraju.
rozwiń zwiń