X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

ZUS pomoże seniorom założyć bezpieczne konto

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 12:43
Zakład Ubezpieczeń Społecznych włącza się w walkę z wykluczeniem finansowym. Obecnie wciąż jeszcze ponad 35 proc. Polaków pobiera świadczenia za pośrednictwem listonosza, zamiast korzystać z wygodniejszego i bezpieczniejszego rozwiązania czyli przelewów na konto bankowe.
Audio
  • Nie chcemy, żeby w pewnym momencie w naszym kraju pojawiła się grupa osób, która nie ma żadnej styczności z usługami bankowymi, która będzie się tych usług bała, a która w końcu stanie przed koniecznością skorzystania z nich – podkreśla Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS. (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Dlaczego osoby pobierające świadczenia z ZUS powinny mieć konta bankowe? Jak założyć Kapitalne Konto dla Klientów ZUS i jakie dodatkowe korzyści zapewnia to konto? Na telefoniczne pytania Słuchaczy odpowiadali: Justyna Galbarczyk, Piotr Czajka i Aleksandra Silawko. (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Ważnym elementem posiadania konta w banku oraz otrzymywania tam rent czy emerytur, jest bezpieczeństwo
Ważnym elementem posiadania konta w banku oraz otrzymywania tam rent czy emerytur, jest bezpieczeństwoFoto: Glow Images/East News

Jak wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS, Zakład realizuje zalecenia Komisji Europejskiej, która poleca walkę z tym wykluczeniem, szczególnie wśród osób starszych.  

– Nasza przyszłość to na pewno jest bankowość, usługi finansowe, i usługi elektroniczne. Nie chcemy, żeby w pewnym momencie w naszym kraju pojawiła się grupa osób, która nie ma żadnej styczności z takimi usługami, która będzie się tych usług bała, a która w końcu stanie przed koniecznością skorzystania z nich – podkreśla rzecznik ZUS.

Najmniej osób korzystających z możliwości przelewów świadczeń na konta bankowe jest  południowo-wschodniej Polsce.

Konto zapewnia większe bezpieczeństwo

Innym ważnym elementem posiadania konta w banku oraz otrzymywania tam rent czy emerytur, jest bezpieczeństwo.

– Wielokrotnie słyszymy w mediach o różnych kradzieżach. A to metodą „na wnuczka”, a to nawet „na pracowników ZUS”, i jeżeli mamy w domu do dyspozycji dużą gotówkę, to prędzej czy później oszuści mogą się pojawić. Na pewno też w sytuacji, kiedy wiadomo o terminie dostarczania świadczenia, odbiorca może być pod baczną obserwacją złodziei i oszustów. Natomiast jeżeli są to przelewy na konto, to do takich sytuacji będzie rzadziej dochodziło – zaznacza Wojciech Andrusiewicz.

ZUS szuka przyjaznego banku

I tak narodził się pomysł konkursu skierowanego do banków komercyjnych. Ich zadaniem było przedstawienie pomysłu oraz planu działań, które zachęciłyby emerytów i rencistów do korzystania z kont bankowych oraz bezgotówkowego odbioru świadczeń.

– My wyłaniając w konkursie bank, oczekiwaliśmy i żądaliśmy, żeby te podstawowe usługi, które bank oferuje wraz z kontem były usługami darmowymi. Czyli żeby za prowadzenie konta nie było żadnych opłat, żeby za kartę bankomatową, debetową nie było żadnych opłat. Dajemy emerytom, świadczeniobiorcom rekomendację, że jest bank, który Zakład poleca, a który będzie przez 2 lata darmowy. Warto więc sprawdzić, czy te usługi finansowe są korzystne – tłumaczy rzecznik prasowy ZUS.

Ważne!

Zakładanie konta w banku jest oczywiście dobrowolne, a Zakład jedynie rekomenduje tę drogę otrzymywania świadczeń.

Dzięki współpracy ZUS i banku,  seniorzy nie tylko nie zapłacą za prowadzenie konta oraz codzienne czynności bankowe, to jeszcze otrzymają szereg dodatkowych korzyści - takich jak zwrot za płatności kartą do konta w aptekach, czy bezpłatną pomoc w nieoczekiwanych sytuacjach.

Zwycięski bank musi też edukować

W konkursie zwyciężył Bank BPH i „Kapitalne Konto dla Klientów ZUS”. Ale jak dodaje Maciej Pieczkowski, dyrektor Departamentu Produktów Detalicznych Banku, to nie jedyny element zaangażowania w popularyzację usług bankowych wśród seniorów.

– Bardzo ważnym elementem współpracy z ZUS jest element edukacyjny. Tutaj docelową grupą klientów są ludzie zazwyczaj starsi. To osoby, które wymagają od banku mówienia językiem prostym, nieskomplikowanym, przejrzystym. Dlatego Bank zapewnił, iż będzie organizował i  przeprowadzał przeznaczoną dla nich kampanię informacyjną – o tym, czym jest świat finansów, czym są przelewy, czym jest rachunek, czym jest karta debetowa – dodaje dyrektor Pieczkowski.

Kto może skorzystać z propozycji ZUS

Z tej specjalnej oferty przygotowanej wspólnie przez Zakład ubezpieczeń Społecznych i bank wyłoniony w konkursie mogą skorzystać:

  • osoby, które skończyły 55 lat,
  • między 1 kwietnia 2015 a 31 marca 2017 r. założą Kapitalne Konto wraz z kartą do tego konta,
  • będą zapewniać comiesięczne wpływy na konto z tytułu świadczenia emerytalnego bądź rentowego,
  • od stycznia do kwietnia 2015 r. nie posiadały konta w Banku BPH.

Dziś świadczenia ZUS pobierane są bezgotówkowo przez niecałe 65 proc. uprawnionych.

 

Błażej Prośniewski, mb

Audycja powstała przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

''

 

Czytaj także

Konkurs „Konto dla klienta ZUS" ‒ czyli emerytury na konto

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 19:30
Celem kampanii, której dotyczy konkurs na opracowanie strategii i przeprowadzenie kampanii marketingowej, jest zachęcanie klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do zakładania kont bankowych, i tym samym odbieranie świadczeń w formie bezgotówkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS namawia emerytów do korzystania z banków, a nie poczty

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 08:03
ZUS, chcąc zaoszczędzić, namawia emerytów do rezygnacji z usług listonoszy i odbierania pieniędzy w banku, informuje "Gazeta Wyborcza". Ale emeryci są oporni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co to jest Platforma Usług Elektronicznych ZUS?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 14:52
Sprawy związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych można załatwić bez wychodzenia z domu. Wszystko to dzięki Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jest to pierwszy kompleksowy e-urząd w Polsce, z którego można korzystać w szybki, wygodny i bezpieczny sposób 24 godziny / dobę.
rozwiń zwiń