X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Firmy: przy transakcjach powyżej 3 tys. euro będą obowiązkowe przelewy?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 15:45
Transakcje od 3 tys. euro wzwyż być może będą musiały być wykonywane przelewem bankowym. Obecnie ten limit wynosi 15 tys. euro. Poniżej tej kwoty można rozliczać się w gotówce. Taką zmianę chcą wprowadzić politycy. Ma to według nich przyczynić się do ograniczenia szarej strefy w Polsce.
Audio
  • Szara strefa jest tam, gdzie przedsiębiorca nie wystawia tej faktury. Tak czy inaczej – on żadnych pieniędzy przelewem nie dostanie. I to jest problem – podkreślają eksperci na antenie radiowej Czwórki. (Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Powyżej 3 tys. euro każda operacja miałaby odbywać się przez przelew bankowy
Powyżej 3 tys. euro każda operacja miałaby odbywać się przez przelew bankowyFoto: GlowImages

Przedsiębiorcy nie są jednak zachwyceni. Szczególnie ci działający w skali mikro, wśród których nie brakuje młodych początkujących biznesmenów.

Problemem jest brak faktur

Obniżenie limitu transakcji gotówkowych pomiędzy firmami z 15 tys. euro do 3 tys. euro to pomysł polityków na zlikwidowanie szarej strefy w Polsce. Powyżej 3 tys. euro każda operacja miałaby odbywać się przez przelew bankowy. Czy to się może udać?

– Dla przedsiębiorcy, przy wystawionej już fakturze, nie ma znaczenia to czy dostanie te pieniądze np. w walizce, choćby to był milion, czy też nie dostanie ich w ogóle, ponieważ i tak podatek zapłaci od kwoty, jaką uwidocznił na fakturze. Tu natomiast problemem będzie co innego. Szara strefa jest tam, gdzie przedsiębiorca nie wystawia tej faktury. Tak czy inaczej – on żadnych pieniędzy przelewem nie dostanie. Jest to więc pewne działanie, które być może nieznacznie wpłynie na zmniejszenie szarej strefy. Natomiast nie widziałbym tego jako narzędzia walki z tym zjawiskiem – podkreśla Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej.

Szara strefa to skutek wysokich kosztów pracy

Zgadza się z tym Robert Łaniewski z Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. Na szarą strefę w Polsce większy wpływ mają inne czynniki.

– To nadmierne obowiązki administracyjne, zbyt wysokie podatki bezpośrednie i parapodatki, takie jak koszt pracy. Poza tym brak zaufania do państwa, czy też poczucie bezkarności są tymi czynnikami, które sprawiają, że szara strefa w Polsce ma się dobrze – uważa Robert Łaniewski.

Oczywiście nie brakuje oponentów wprowadzenia limitów transakcyjnych.

Odejście od gotówki jest nieuniknione

Według przeciwników nowych limitów rozwiązanie tego typu zabije wolną konkurencję na rynku. Nie zgadza się z tym jednak Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej.

– W niektórych regionach dalej to przywiązanie do gotówki jest o wiele większe, a obrót elektroniczny nie jest aż tak popularny. W dużych miastach wygląda to już inaczej, w przypadku średnich firm. Natomiast najmniejsi przedsiębiorcy, w mniejszych regionach, jednak tam to przywiązanie do gotówki mają i siłą rzeczy te branże, gdzie szara strefa jest duża to ich przedstawiciele będą protestować. Natomiast wydaje się, że odejście od gotówki jest nieuniknione – zaznacza ekspert z KIG.

Likwidacja szarej strefy wymaga też zmiany mentalności

Podobne limity zostały wprowadzone w krajach skandynawskich, gdzie dziś szarej strefy prawie w ogóle nie ma. Ale jak zauważa Robert Łaniewski z Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, nie można się oszukiwać, że to samo stanie się w Polsce.

– Każdy kraj charakteryzuje się zupełnie innymi przyczynami funkcjonowania szarej strefy. W krajach skandynawskich, gdzie jest zupełnie inna kultura społeczna i gospodarcza, to tam nie istnieje praktycznie szara strefa. Dlatego porównywanie Polski do innych krajów jest i trudne, i pewnie niepoprawne merytorycznie – komentuje.

Dlatego przede wszystkim powinniśmy brać głównie pod uwagę polskie uwarunkowania, w których funkcjonuje nasza szara strefa.

Kamil Piechowski, mb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Limit transakcji gotówkowych pomiędzy firmami będzie zmniejszony?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 14:00
Ministerstwo Finansów chce, by limit płatności gotówkowych pomiędzy firmami wynosił 3 tys. euro. Taki pułap obowiązywał już 11 lat temu, jednak został zwiększony i obecnie wynosi 15 tys. euro.
rozwiń zwiń