X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kto skorzysta, a kto straci na godzinowej stawce minimalnej?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 17:28
Jak pokazują badania NBP problem umów cywilnoprawnych w Polsce nie jest tak duży, jak się nam wydaje. Stanowią one w całej gospodarce tylko 4 procent. Związki zawodowe są innego zdania, i podkreślają, że pracodawcy nadużywają tzw. umów śmieciowych – by obniżyć koszty. I dlatego związkowcy zabiegają o wprowadzenie godzinowej stawki płacy minimalnej.
Audio
  • Tych nie-pracowników czyli zleceniobiorców należałoby objąć rozwiązaniem minimalnej stawki godzinowej ze względu na obserwowane na rynku próby zaniżania ich stawek – przyznaje gość Czwórki mecenas Piotr Wojciechowski z Kancelarii Prawa Pracy. (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Godzinowa stawka minimalna byłaby korzystna dla osób, które są zatrudnione w handlu, w usługach gastronomicznych czy ochroniarskich
Godzinowa stawka minimalna byłaby korzystna dla osób, które są zatrudnione w handlu, w usługach gastronomicznych czy ochroniarskichFoto: Depositphotos

Minimalna stawka godzinowa obowiązuje od lat m.in. w krajach, do których najchętniej emigrują Polacy w poszukiwaniu pracy, czyli w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy w Niemczech. Od dawna też polskie związki zawodowe zabiegają o wprowadzenie jej i u nas.

Zatrudnieni w handlu i usługach skorzystają

Pomysł popiera Adam Czerniak główny ekonomista Polityki Insight. Jego zdaniem wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej miałoby ogromne znaczenie szczególnie dla osób najmniej zarabiających i zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.
 – Bo właśnie ta godzinowa stawka minimalna byłaby korzystna dla osób, które są zatrudnione np. na umowie o dzieło czy umowę zlecenie, i wykonują swoją pracę w określonych godzinach – w handlu, w usługach gastronomicznych czy ochroniarskich. I to są bardzo często osoby najmniej zarabiające. A tutaj pracodawcy mają w zwyczaju rezygnowanie z umów o pracę i zatrudnianie tych osób na umowach cywilnoprawnych właśnie po to, aby móc im ograniczyć tę stawkę godzinową – podkreśla ekspert.

Równi wobec prawa

To ważne, by prawo chroniło nie tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale też i te na umowach cywilnoprawnych.
– Tych nie-pracowników czyli zleceniobiorców należałoby objąć tym rozwiązaniem ze względu na obserwowane na rynku próby zaniżania ich stawek. Natomiast tutaj pojawia się zazwyczaj kontrargument pracodawców, że te umowy zlecenia czy o dzieło nie mają takiego charakteru, co umowy o pracę. Wydaje się jednak, że te umowy też trwają określoną liczbę godzin, więc to przeliczenie w praktyce pewnie byłoby możliwe – przyznaje mecenas Piotr Wojciechowski z Kancelarii Prawa Pracy.

Nieco powyżej 10 zł/godzinę

Zdaniem związkowców minimalna stawka godzinowa powinna być na poziomie co najmniej 15 zł. Natomiast Adam Czerniak uważa, że wystarczy ją powiązać z płacą minimalną.

– Jestem zwolennikiem powiązania godzinowej płacy minimalnej z normalną płacą minimalną, którą mamy w naszym kraju. I to można w bardzo prosty sposób przeliczyć. Wiedząc, że w miesiącu pracujemy ok. 22–23 dni, codziennie po 8 godzin na zwykłej umowie o pracę, to daje nieco powyżej 10 zł za godzinę. I to uważam obecnie za odpowiedni poziom godzinowej stawki minimalnej. Po to, aby wyrównać warunki i przywileje osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych i umowach o pracę – dodaje ekspert.

Liberałowie są przeciwni

Pomysł krytykuje Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
– Generalnie  jesteśmy sceptyczni co do samej pensji minimalnej, jako mechanizmu który uderza na rynku pracy właśnie w osoby najsłabsze, najgorzej wykształcone, o najmniejszym doświadczeniu zawodowym. Te osoby często na skutek podwyżki płacy minimalnej tracą pracę. I godzinowa płaca minimalna tylko wzmocni to kryterium, dorzuci dodatkowych obowiązków pracodawcom odnośnie dokumentowania jej, a przy tym może też część osób wypychać z legalnego rynku pracy – wylicza ekspert FOR.
I dodaje, że są inne sposoby, by poprawić sytuację osób najmniej zarabiających.
– Jeżeli chcemy pomóc osobom najmniej zarabiającym, to przede wszystkim powinniśmy myśleć o obniżeniu ich opodatkowania. Poprzez m.in. istotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów.

Według szacunków, w Polsce na umowach cywilnoprawnych, które można łatwo przeliczyć na godziny jest zatrudnionych ok. 900 tys. osób.

Elżbieta Szczerbak, mb

Czytaj także

Prekariat - niedoszacowany problem polskiego społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 20:45
Prekariuszy łączą niepewne warunki zatrudnienia. Gdyby wziąć pod uwagę tylko pracujących na umowy śmieciowe, prekariusze stanowią 27 proc. polskiego społeczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każda praca, nawet sezonowa, wymaga umowy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2015 10:00
W wakacje przy pracach sezonowych nieprawidłowości związane z zawieraniem umów lub ich brakiem zdarzają się częściej. Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że każda praca, nawet na próbę, wymaga sporządzenia umowy na piśmie. Umowy cywilno-prawne powinny zawierać podstawowe informacje o pracodawcy i warunkach zatrudnienia. Tylko na podstawie podpisanego dokumentu będzie można dochodzić swoich praw czy wyegzekwować wynagrodzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umowy na czas określony maksymalnie na 33 miesiące. Ustawa w Senacie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 09:14
W drugim dniu posiedzenia Senat zajmuje się ustawą ograniczającą do 33 miesięcy stosowanie czasowych umów o pracę.
rozwiń zwiń