X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nie chcesz żałować? Czytaj umowy przed podpisaniem i sprawdź bank

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 16:07
Posłowie zaproponowali powołanie Rzecznika Finansowego, który miałby służyć pomocą klientom instytucji finansowych, m.in. banków, SKOK-ów czy towarzystw ubezpieczeniowych. Czy to dobry pomysł? Czy nowy rzecznik jest rzeczywiście potrzebny?
Audio
  • Dobrze byłoby, gdyby banki ze swojej strony też edukowały klientów i starały się wychodzić naprzeciw ich potrzebom, bo przecież bez nich nie mogą funkcjonować – podkreślają eksperci na antenie radiowej Czwórki. (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Niezbędne jest czytanie ze zrozumieniem umów, które klient podpisuje oraz elementarna edukacja, jeśli chodzi o wiedzę finansową
Niezbędne jest czytanie ze zrozumieniem umów, które klient podpisuje oraz elementarna edukacja, jeśli chodzi o wiedzę finansowąFoto: Depositphotos

Rzecznik finansowy nie rozwiąże wszystkich problemów klientów instytucji finansowych – przekonują eksperci.

– Trzeba zacząć od tego, że klienci powinni chronić się sami. Niezbędne jest czytanie ze zrozumieniem umów, które klient podpisuje oraz elementarna edukacja, jeśli chodzi o wiedzę finansową, przede wszystkim o produktach które nabywają. To jest więcej niż 50 proc. sukcesu i coś, czego nie zastąpi żaden rzecznik finansowy –uważa Michał Burek, ekonomista Raiffeisen Polbank.

Kolejny rzecznik niewiele zmieni

Sceptycznie do instytucji rzecznika finansowego podchodzi również Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej.

– Tworzenie tego typu instytucji to powielanie: mamy rzecznika praw ubezpieczonych, praw pacjenta, ale czy te instytucje faktycznie mają jakiś wpływ, to nie jestem do końca przekonana. Dobrze byłoby, gdyby banki ze swojej strony też edukowały klientów i starały się wychodzić naprzeciw ich potrzebom, bo przecież bez nich nie mogą funkcjonować – dodaje ekspertka.

Jeśli bowiem klienci są w złej sytuacji, to także bank w jakimś stopniu jest w złej sytuacji.

Portal informacyjny rzecznika

Z kolei Kamil Maliszewski, analityk domu maklerskiego mBanku, widzi jednak dla rzecznika pewne zadanie.

– Można zastanowić się, jak edukować szczególnie młode osoby, ale myślę że w obecnej sytuacji, kiedy niemal wszyscy mają dostęp do Internetu i mogą sami bardzo dobrze zbadać, jaki produkt kupują oraz zdobyć szereg bardzo kompetentnych porad, to w tę stronę powinniśmy się kierować. Rzecznik finansowy powinien stworzyć odpowiedni portal, gdzie każdy mógłby znaleźć potrzebne informacje na temat produktów bankowych, oszczędnościowych, lokat, bardziej zaawansowanych produktów, w tym również inwestycyjnych czy kredytowych. I to może być jak najbardziej zasadne – podkreśla analityk.

Najlepszy sposób: samokształcenie

To, co w komentarzach ekspertów dotyczących pomysłu powołania rzecznika finansowego pojawia się najczęściej, to słowo edukacja. W szkole ona kuleje, dlatego warto się kształcić samemu:

  Na początku trzeba właściwie rozpoznać swoje potrzeby. Czego tak naprawdę się chce. Czy to ma być np. pożyczka na pierwszy biznes. Jeżeli tak, to są nie tylko pożyczki, ale także dofinansowania z Unii, dotacje, są również inkubatory przedsiębiorczości. A może ma to być pożyczka na zakup nowego telewizora albo nowej konsoli. Jeśli zostanie zdefiniowany cel i klient zdecyduje się iść do banku, to też do tego, który da mu najlepsze warunki, a to trzeba sprawdzić  – wyjaśnia Łukasz Nowak ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Internet wspiera klientów

Pomogą w tym wyszukiwarki internetowe, są też takie rankingi oprocentowania, są różne kalkulatory finansowe, które to wyliczają. Trzeba tylko wprowadzić swoje dane oraz informację na ile ma być pożyczka, w jakie kwocie, a resztę wyliczy kalkulator.

– Koniecznie jednak trzeba czytać umowy i sprawdzać, czy nie ma tam jakiś „kruczków” – przypomina Łukasz Nowak.

Zanim zaczniemy aktywnie działać na rynku finansowym, warto się do tego dobrze przygotować – żeby później nie żałować.

Dominik Olędzki, mb

Czytaj także

Weź pożyczkę tylko wtedy, gdy zrozumiesz zapisy umowy

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 23:30
Nierozważne podpisanie umowy pożyczkowej może prowadzić nawet do utraty dorobku całego życia i rodzinnych dramatów. Dlatego też instytucje publiczne, związane z rynkiem finansowym zorganizowały akcję informacyjną dla konsumentów: „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP: będzie łatwiej wziąć kredyt. Banki łagodzą swoją politykę

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 14:41
Będzie łatwiej o kredyt hipoteczny lub konsumpcyjny czy o finansowanie dla firm. Narodowy Bank Polski, jak co kwartał, zapytał banki o politykę kredytową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po kredyt do banku czy firmy pożyczkowej?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2015 08:44
Niska rata, brak prowizji oraz jak najmniej formalności – to kluczowe kryteria dla osób zapożyczających się. Ci, którzy wybierają firmy pozabankowe, wskazują na szybkość udzielenia pożyczki i jej łatwą dostępność. Banki są wybierane częściej przez tych, którzy szukają kredytu z niską ratą i rozłożonego na wiele lat. Klienci firm pożyczkowych nie zwracają szczególnej uwagi na koszty zadłużenia.
rozwiń zwiń