Świętokrzyskie: ponad 1,3 mld euro z RPO. Priorytetem inwestycje infrastrukturalne

2016-11-07, 12:45

Świętokrzyskie: ponad 1,3 mld euro z RPO. Priorytetem inwestycje infrastrukturalne
Wartość projektów można na razie określić szacunkowo, ponieważ znajdują się w trakcie opracowania. Foto: Pixabay.com

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwo świętokrzyskie dysponuje budżetem w wysokości ponad miliarda trzystu sześćdziesięciu milionów euro. Czerpiąc z tej puli, samorządy przeznaczają pieniądze między innymi na podnoszenie poziomu infrastruktury cywilizacyjnej, a więc na budowę: wodociągów, kanalizacji i oczyszczalni ścieków.

Posłuchaj

O wykorzystywaniu funduszy unijnych mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki: Cezary Błach, burmistrz miasta i gminy Suchedniów (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Tak jest w Suchedniowie, podkreśla Cezary Błach, burmistrz miasta i gminy.

- Przede wszystkim w planie Gminy Suchedniów jest modernizacja oczyszczalni ścieków oraz skanalizowanie aglomeracji suchedniowskiej, co pozwoli nam na co najmniej 95-proc. skanalizowanie aglomeracji – mówi gość radiowej Jedynki.

Dotacja prawdopodobnie wyniesie 80 proc. wartości projektów

Wartość projektów można na razie określić szacunkowo, ponieważ znajdują się w trakcie opracowania.

- Obaczymy, jaka będzie wartość dofinansowania. Wnioski składamy o dotacje w wartościach netto, zakładamy, że podatek VAT będziemy w stanie odzyskać. Jeżeli chodzi o projekty kanalizacyjne, jest tutaj wliczana tzw. luka w finansowaniu, ale można powiedzieć, że uda się pozyskać co najmniej 80 proc. do wartości netto – przewiduje Cezary Błach.

Zobowiązania wobec UE

Rozbudowa infrastruktury cywilizacyjnej związanej z ochroną środowiska to jeden z priorytetów wykorzystania funduszy unijnych w Świętokrzyskiem.

- Na budowę i rozbudowę sieci kanalizacyjnej są przewidziane środki w RPO. Mamy zobowiązania jako kraj w stosunku do Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o stopień skanalizowania aglomeracji. Nasze propozycje projektów idą właśnie w tym kierunku, żeby w miarę szybko aglomeracje zostały skanalizowane, w takim stopniu, żeby uniknąć płacenia kar jako kraj do UE – mówi Cezary Błach.

Zagospodarowanie terenów poprzemysłowych

Samorząd  miasta i gminy liczy na to, że zostaną zagospodarowane tereny poprzemysłowe. Ma w tym pomóc program rewitalizacji, wyjaśnia  burmistrz Cezary Błach.

- Gmina Suchedniów nie ma do zaoferowania terenów inwestycyjnych. Mamy natomiast tereny poprzemysłowe, które w części znajdują się w rękach prywatnych, w części zaś są to tereny Skarbu Państwa. Chcemy umożliwić właścicielom tych terenów ich przekwalifikowanie i zainwestowanie w nie, w taki sposób, że te tereny obejmujemy planem rewitalizacji. Jesteśmy już na końcowym etapie przygotowywania planu rewitalizacji. Chcemy w naszych gminnych projektach również przeznaczyć część terenów pod działalność gospodarczą. Na chwilę obecną nie ma jeszcze ogłoszonych konkursów na tego typu projekty, ale mamy również swoje przemyślenia i chcemy, żeby część z tych projektów również była składana przez lokalnych przedsiębiorców – zaznacza Cezary Błach.

Gmina przygotowuje między innymi duży projekt rewitalizacyjny obejmujący  zagospodarowanie parku  i odmulenie Zalewu Suchedniowskiego, wokół którego część terenów planuje się przeznaczyć  pod działalność gospodarczą. W połączeniu z rozbudową kanalizacji ma to wpłynąć na poprawę czystości środowiska i tym samym sprzyjać rozwojowi turystyki.

Dariusz Kwiatkowski, awi

Polecane

Wróć do strony głównej