X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

ESIL: unijny program pomoże rozwinąć rynek aniołów biznesu

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 19:00
W Polsce brakuje prywatnych inwestorów, którzy wspierają start-upy. Podobnie jest w Rumunii i na Słowacji. W tych trzech krajach realizowany jest pilotaż unijnego programu Early Stage Investing Launchpad (ESIL), którego celem jest rozwój rynku aniołów biznesu.
Audio
  • O pilotażu programu ESIL mówiła w Polskim Radiu 24: Ewa Krawiec z Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Badawczych UE (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
W Europie skala inwestycji finansowanych przez aniołów biznesu jest ogromna
W Europie skala inwestycji finansowanych przez aniołów biznesu jest ogromnaFoto: Glow Images/East News

Anioł biznesu to osoba zamożna, która ma wiedzę, którą chce się podzielić i kapitał, który chce z zyskiem inwestować w nowe, obiecujące firmy.

Ten rynek dopiero się u nas rozwija i dlatego potrzebuje wsparcia, mówi Ewa Krawiec z Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Badawczych UE.

- Po to, żeby trafić do jak największej liczby osób, które są potencjalnymi aniołami biznesu, są skłonne zainwestować swoje pieniądze w ciekawe przedsięwzięcia, ale nie wiedzą, jak to robić. ESIL, czyli ten program wspierany przez Komisję Europejską, ma temu służyć. Jest to program ukierunkowany na edukację i rozwój środowisk inwestorów prywatnych poprzez m.in. dzielenie się doświadczeniami inwestorów tego typu z krajów europejskich. Mieliśmy ciekawe warsztaty, które właśnie wpisywały się w program ESIL, adresowane były do aniołów biznesu czy też potencjalnych aniołów biznesu. Na nich aniołowie biznesu z krajów europejskich, gdzie ten rynek jest już dobrze ukształtowany, posiada swoje narzędzia, jest to rynek sprofesjonalizowany, dzielili się swoją wiedzą, warsztatem inwestycyjnym, informacjami o narzędziach, które stosują. Po to, żeby tę wiedzą trochę bardziej u nas rozpropagować – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.

 Ogromna skala inwestycji

W Europie skala inwestycji finansowanych przez aniołów biznesu jest ogromna.

Ewa Krawiec W Europie w 2013 roku dokonano 7,5 mld inwestycji w przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju.

- W Europie w 2013 roku dokonano 7,5 mld inwestycji w przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju. Z tego 5,5 mld, czyli ponad 70 proc., zostało dokonanych właśnie przez anioły biznesu. To pokazuje jak ogromna jest skala działania aniołów biznesu w Europie i jak duży jest potencjał w tym segmencie rynku. Programy takie jak ESIL mają pomóc ten potencjał rozwinąć także w Polsce – mówi Ewa Krawiec.

Aniołowie biznesu inwestują przede wszystkim w branże nowych technologii, w dalszej kolejności w life science i technologie komunikacyjne.

Kolejne spotkanie dla aniołów biznesu będzie zorganizowane w grudniu.

Pilotaż programu ESIL, jeśli przyniesie zadowalające efekty, będzie kontynuowany w kolejnych latach we wszystkich państwach Unii.

Szczegóły na stronie instrumentyfinansoweue.gov.pl

Karolina Mózgowiec, awi

Czytaj także

W 2016 r. w Polsce jest ponad 2 670 startupów

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 10:13
W 2016 r. w Polsce jest ponad 2 670 startupów, a większość z nich produkuje oprogramowanie. Polskie startupy są bardzo młode - ich średni wiek nie przekracza 2 lat. Ich założyciele i prezesi mają między 20 a 30 lat. - wynika z raportu "Polskie Startupy 2016".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcelerator dla start-up-ów - gdzie i jak szukać pomysłów biznesowych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 19:38
Choć jednym z ważniejszych czynników przesądzających o sukcesie młodych firm jest zdobycie pierwszego dużego klienta, to o ich sukcesie decydują przede wszystkim innowacje. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Jakub Kot (start-up Deelavo), Jerzy Kurgan (Aviva) i Katarzyna Kołakowska (manager programu).  
rozwiń zwiń