X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W 2016 r. w Polsce jest ponad 2 670 startupów

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 10:13
W 2016 r. w Polsce jest ponad 2 670 startupów, a większość z nich produkuje oprogramowanie. Polskie startupy są bardzo młode - ich średni wiek nie przekracza 2 lat. Ich założyciele i prezesi mają między 20 a 30 lat. - wynika z raportu "Polskie Startupy 2016".
Startupy to przedsiębiorstwa. które oferują nowe produkty i usługi i działają na rynku nie dłużej niż 10 lat
Startupy to przedsiębiorstwa. które oferują nowe produkty i usługi i działają na rynku nie dłużej niż 10 latFoto: Glow Images/East News

W środę w Sejmie odbyła się konferencja zorganizowana przez Parlamentarny Zespół na Rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pt. "Startuj w Polsce, Start in Poland".

Z raportu dotyczącego polskich startupów, jaki opracowała Fundacja Startup Poland wynika, że co piąty z nich deklarował, że jego produkt ma związki z hardwearem. Połowa badanych ujawniła, że finansuje się ze środków własnych, a najczęściej wybierane źródła finansowania zewnętrznego to dotacje z UE (24 proc. ), fundusze venture capital (22 proc.), tzw. aniołowie biznesu - 17 proc.
Trzy czwarte startupów ma jednak w planach aplikowanie o kapitał zewnętrzny. Większość (59 proc.) badanych to mikroprzedsiębiorstwa, 80 proc. z nich zwiększyło w tym półroczu zatrudnienie. Założyciele i prezesi polskich startupów to osoby przeważnie w wieku 20 - 30 lat.

Co to jest startup?

Według zastosowanej w raporcie definicji startup to przedsięwzięcie, które spełnia przynajmniej jeden z dwóch warunków - należy do sektora gospodarki cyfrowej, co oznacza, że przetwarzanie informacji lub pochodne technologie stanowią przynajmniej jeden kluczowy element jego modelu biznesowego lub tworzy rozwiązania w obszarze IT/ICT.
Ponad połowa startupów, które wzięły udział w badaniu zarejestrowana jest w jednej z czterech lokalizacji - Warszawie, Krakowie, Trójmieście czy Poznaniu. Ostatnio jednak zwiększa się liczba startupów, powstających poza tymi ośrodkami; pojawiają się w Katowicach, Białymstoku Łodzi czy Lublinie.
W tym roku kilka polskich startupów odniosło międzynarodowy sukces. Np Doc Planner, właściciel Znanego Lekarza przejął konkurenta z Hiszpanii i pozyskał 20 mln dol. Dzięki tej transakcji wejdzie na rynki Brazylii i Meksyku. Inny polski startup Estimote otrzymał od inwestorów z Doliny Krzemowej 10,7 mln dol. Pieniądze w polski startup Brainy.com (znany w Polsce jako Zadane. pl) - 15 mln dol. - zainwestowała firma Naspers z Południowej Afryki.
Jak mówiła obecna na spotkaniu wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, żeby polscy przedsiębiorcy mogli podbić świat, muszą "pierwszy, mocny krok zrobić w Polsce". Ma im w tym pomóc ogłoszony w czerwcu program Start in Poland, który ma dysponować blisko 3 mld zł ze środków publicznych pochodzących z funduszy europejskich, tj. Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020. Drugie tyle mają dać fundusze venture capital z całego świata, inwestujące w obiecujące przedsięwzięcia biznesowe na wczesnym etapie ich rozwoju. W ramach programu firmy otrzymają pomoc nie tylko w fazie inkubacji i akceleracji, ale również na etapie dalszego rozwoju oraz ekspansji międzynarodowej. Adresowany jest on również do podmiotów zagranicznych. Kluczową rolę w realizacji programu odegra Polski Fundusz Rozwoju, który pozwoli skonsolidować środki na instrumenty kapitałowe skierowane do start-upów.
- Program ma służyć temu, by powstał dobry, przyjazny ekosystem; współzależności zarówno prawne, organizacyjne jak i szeroko rozumiane polityki publiczne, polityki wsparcia finansowego, które pozwolą nie tylko na powstawanie firm, ale na ich rozwój - mówiła Emilewicz. Jak dodała, chodzi przede wszystkim o wsparcie "w sytuacjach trudnych" np. w przypadku "technologii ryzykownych", dzięki czemu przedsiębiorca będzie mógł się podzielić ryzykiem jego wdrożenia.
Jak podkreśliła wiceszefowa resortu rozwoju, Polsce zależy, by naszymi towarami eksportowymi były jak najbardziej zaawansowane technologicznie produkty, bo wtedy nasza marża eksportowa będzie "zdecydowanie wyższa niż 2 czy 5 proc." Jednak - mówiła - trzeba unikać sytuacji, kiedy owe bardzo zaawansowane technologicznie produkty otrzymają wsparcie na najbardziej ryzykownym etapie wdrażania, ale beneficjentami ich ewentualnego sukcesu nie będzie np. polski fiskus, bo firma - po osiągnięciu sukcesu - przeniesie się za granicę.

Program "parasolowy"

Emilianowicz dodała, że Start in Poland jest programem "parasolowym", w którym skupione są rozproszone dotąd instrumenty finansowe i organizacyjne wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorstw i przedsiębiorców.
Wiceminister zapowiedziała też, że do końca listopada zostaną wyłonione tzw. akceleratory, w ramach pilotażowego konkursu Scale UP. Chodzi o połączenie potencjału początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji, w tym spółek skarbu państwa.
Wybór akceleratorów, które posiadają zespół doświadczony w realizacji działań o charakterze akceleracyjnym, jest pierwszym etapem realizacji pilotażu. Następnie we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami (preferowane będą spółki z udziałem skarbu państwa), akceleratorami korporacyjnymi i np. funduszami seed/venture capital czy jednostkami naukowymi, realizowane będą autorskie kompleksowe programy akceleracji. Każdy program obejmie wsparciem minimum 20 startupów.
Otwarcie dużych przedsiębiorstw, w tym spółek skarbu państwa na źródło innowacji, jakie stanowią startupy, jest elementem budowania ich przewagi konkurencyjnej, ułatwia dostęp do innowacyjnych rozwiązań, natomiast dla startupów współpraca z dużymi firmami oznacza wymierne korzyści i zwiększa szanse na sukces. Młode firmy otrzymają pomoc finansową (do 250 000 zł), możliwość skorzystania z zasobów niezbędnych do opracowania i testowania własnych rozwiązań, dostęp do wysokiej klasy mentorów, a także szansę na zdobycie doświadczenia oraz zbudowanie sieci kontaktów, partnerów biznesowych i potencjalnych inwestorów. Scale Up to dla startupów również szansa na zwiększenie wiarygodności oraz promocję własnej marki wśród szerokiej grupy klientów korporacji.

PAP, abo  

Czytaj także

35 mln zł z pieniędzy UE na konkurs, który umożliwi rozwój start-upów

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 21:39
35 mln zł z pieniędzy UE trafi na konkurs "Scale UP", dzięki któremu startupy będą mogły rozwijać się we współpracy z dużymi firmami, w tym spółkami Skarbu Państwa - podało MR. Instytucje i eksperci, którzy chcą wesprzeć tego typu projekty, mogą wziąć udział w konkursie do 15 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BGK: rusza kolejna edycja kredytów na innowacje technologiczne

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 07:28
W czwartek rusza kolejna edycja naboru wniosków w konkursie na dofinansowanie w ramach kredytów na innowacje technologiczne - poinformowało PAP biuro prasowe BGK. W drugiej edycji konkursu dostępna na dofinansowanie kredytów pula wyniesie 500 mln zł.
rozwiń zwiń