Rządu nie stać na wyższą kwotę wolną od podatku

2016-11-02, 13:34

Rządu nie stać na wyższą kwotę wolną od podatku
Od lewej: Cezary Kaźmierczak prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Rafał Sadoch analityk Domu Maklerskiego mBank, Adam Ruciński prezes firmy doradczej BTFG. Foto: PR24

Skierowanie do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projektu ustawy, która przewiduje zamrożenie w przyszłym roku wysokości kwoty wolnej od podatku na dotychczasowym poziomie 3091 złotych jest całkowicie zrozumiała.

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi Polskiego Radia 24 byli Cezary Kaźmierczak prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Rafał Sadoch analityk Domu Maklerskiego mBank, Adam Ruciński prezes firmy doradczej BTFG (Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Tak uważa Cezary Kaźmierczak prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, gość audycji Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24.

"

Cezary Kaźmierczak Kwota wolna od podatku jest w Polsce rażąco niska i rażąco niesprawiedliwa

- Kwota wolna od podatku jest rażąco niska i rażąco niesprawiedliwa. Jednak decyzja jest dobra, bo bez kompleksowej reformy podatków i skutecznego opodatkowania korporacji, nas na to nie stać – uważa gość.

Posłuchaj

Cezary Kaźmierczak prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców: o tym, że nie na wiele nas stać 0:21
+
Dodaj do playlisty

Kwota wolna powinna rosnąć

Adam Ruciński prezes firmy doradczej BTFG uważa jednak, że kwota wolna od podatku powinna rosnąć, aby osoby najbiedniejsze nie płaciły daniny, jeśli ich dochody wystarczają tylko na przeżycie na tzw. poziomie minimum egzystencji.

"

Adam Ruciński Biednej osoby nie powinno się opodatkowywać

- Wolałbym, żeby kwota wolna od podatku rosła, bo chodzi o przejrzystość systemu. Kwota wolna to dochód, który zarabiamy i nie płacimy od niego podatku, bo uznajemy, że jest to kwota, która pozawala tylko przeżyć i tak biednej osoby nie ma co opodatkowywać – przekonuje ekspert.


Posłuchaj

Adam Ruciński prezes firmy doradczej BTFG: o filozofii kwoty wolnej 0:39
+
Dodaj do playlisty

W wyroku z 2015 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustanawiający wysokość kwoty wolnej od podatku jest niekonstytucyjny, ponieważ "nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji”. To oznacza, że kwota wolna od podatku powinna wzrosnąć do 6 tysięcy złotych. Z kolei PiS w swojej kampanii wyborczej zapowiadał podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych.

Wysokie koszty zmian

"

Rafał Sadoch Koszt podwyższenia kwoty wolnej od podatku byłby wyższy od kosztów programu Rodzina 500 plus

Rafał Sadoch analityk Domu Maklerskiego mBank zauważa, że wprowadzenie kwoty wolnej od podatku zgodnie z obietnicami PiS to koszt porównywalny z programem rodzina 500 plus.

- Trybunał Konstytucyjny powiedział, że państwo nie powinno opodatkowywać dochodów ludności poniżej minimum egzystencji. Przedwyborcze obietnicy wskazywały na wzrost kwoty wolnej od podatku z 3 do 8 tys. zł. Mówimy o koszcie dla budżetu rzędu 30 mld zł. To oznacza, że koszt podwyższenia kwoty wolnej od podatku byłby wyższy od kosztów programu Rodzina 500 plus – dodaje ekspert.


Posłuchaj

Rafał Sadoch analityk Domu Maklerskiego mBank: o kosztach podwyższenia kwoty wolnej 0:42
+
Dodaj do playlisty

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego miał wejść w życie 30 listopada tego roku. Rząd deklaruje, że kwestia kwoty wolnej od podatku będzie rozwiązania wraz z wprowadzeniem tzw. jednolitego podatku w 2018 roku.

Robert Lidke, abo

Polecane

Wróć do strony głównej