X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polskie firmy coraz mniej liczą na GPW? Szukają pieniędzy na innych parkietach

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 16:07
Polskie spółki szukają szczęścia na zagranicznych giełdach – pisze dzisiaj Parkiet.
Audio
  • Puls Gospodarki, cz.1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Paweł Pelc, radca prawny, Wiceprezes Ratingu Społecznego; Maciej Stańczuk, Wiceprezydent Pracodawców RP; oraz Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i SGH./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Puls Gospodarki, cz. 2, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Paweł Pelc, radca prawny, Wiceprezes Ratingu Społecznego; Maciej Stańczuk, Wiceprezydent Pracodawców RP; oraz Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i SGH./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Gośćmi Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24 byli, od lewej: Paweł Pelc, radca prawny, Wiceprezes Ratingu Społecznego; Maciej Stańczuk, Wiceprezydent Pracodawców RP; oraz Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i SGH.
Gośćmi Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24 byli, od lewej: Paweł Pelc, radca prawny, Wiceprezes Ratingu Społecznego; Maciej Stańczuk, Wiceprezydent Pracodawców RP; oraz Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i SGH.Foto: PR24

Ciech niedawno poinformował, że wchodzi na giełdę we Frankfurcie, GTC w Johannesburgu, LiveChat chce na Nasdaq, a Work Service już spija śmietankę po debiucie w Londynie.

Paweł Pelc, radca prawny, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego obawia się, że takich spółek będzie coraz więcej, a przyczyniły się do tego zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Wysycha największe źródło finansowania na GPW

Jak zaznacza, to powoduje, że wysycha, a właściwie już wyschło jedno z istotnych krajowych źródeł finansowania dla polskich emitentów.

Czy programy emerytalne zastąpią OFE na giełdzie?

Przypomniał jednocześnie, że zmiany proponowane przez wicepremiera Morawieckiego, dotyczące pozostałych środków w OFE sprawią, że na giełdę przestaną napływać środki z tego źródła.

̶  Jest pytanie na ile będą one w stanie być zastąpione przez składki w ramach Pracowniczych Programów Emerytalnych czy Indywidualnych Kont Emerytalnych – pyta ekonomista.

Poprzednio zagraniczni emitenci szukali pieniędzy na GPW

Stąd jak podkreśla, naturalną jest próba szukania środków za granicą, i jak przypomina, poprzednio tendencja była odwrotna, to zagraniczni emitenci szukali pieniędzy na warszawskiej giełdzie.


Posłuchaj
01:38 Pelc o spółkach giełdowych _12425499_2016-08-16T14-41-18.000.mp3 Paweł Pelc: zmiany w systemie emerytalnym w Polsce mają bardzo istotne znaczenie dla emitentów.

 

Tych zmian nie obawia się z kolei Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i SGH.

Akcje firmy nie uciekają, ale są notowane równolegle na dwóch parkietach

I przypomina, że większość tych debiutów odbywa się w ramach dual listingu, czyli, upraszczając, wystawianiu tych samych akcji na drugim parkiecie.

̶ To oznacza, że notujemy te same akcje na dwóch parkietach równolegle i to jest dopiero takie otwarcie drzwi do jakiegoś większego pozyskiwania kapitału za granicą, przy wykorzystaniu lepszej koniunktury panującej na zagranicznych parkietach – mówi ekonomista.

Firmy wykorzystują dual listing do komunikacji z inwestorami na GPW

̶  Drugą przyczyną wchodzenia na zagraniczne parkiety polskich firm jest komunikacja – mówi gość PR24.


Posłuchaj
01:08 Czerniak o spółkach giełdowych _12425503_2016-08-16T14-41-18.000.mp3 Adam Czerniak: gdy polskie firmy spełniają standardy zagranicznych giełd to jest to okazja do pochwalenia się tym przed emitentami krajowymi.

 

̶  Firmy pokazują, że wychodzą za granicę, spełniają standardy np. giełdy londyńskiej, frankfurckiej, więc nam warto zaufać i w nas zainwestować – mówi Czerniak.

Argument o większej przejrzystości spółek na zagranicznych parkietach to mit

Z tym drugim argumentem nie zgadza się Paweł Pelc.

Jak podkreśla, mitem jest, że notowanie na zagranicznym ryku wiążę się z większą przejrzystością.

̶  Obowiązki informacyjne spółek, tak w Polsce jak i w całej Unii są takie same – mówi.

Przypomina, że często obowiązki informacyjne w Polsce są większe niż w UE.

GPW traci na znaczeniu?

Maciej Stańczuk wiceprezydent Pracodawców RP ma duże obawy, że nasza giełda coraz bardziej traci na znaczeniu.

Przypomina, że w pierwszej wersji Planu Morawieckiemu nie poświęcono ani jednego zdania o rozwoju polskiego rynku kapitałowego

̶  Obecnie jest trochę z tym lepiej, ale deklaracje nie wyszły poza ogólniki – mówi ekonomista.


Posłuchaj
01:19 Stańczuk o spółkach giełdowych _12425506_2016-08-16T14-41-18.000.mp3 Maciej Stańczuk: silny rynek kapitałowy powinien dla Planu Morawieckiego pełnić kluczowa rolę.

 

̶  Wydaje mi się, że giełda nie jest przez obecny rząd traktowana jako coś istotnego, a przecież przez ostatnie 25 lat to było jedno z najbardziej udanych przedsięwzięć rynku w Polsce – mówi gość PR24.

Jego zdaniem, wejście na rynek zagraniczny wiąże się przede wszystkim z lepszym dostępem do kapitału. Co ciekawe, giełdą londyńską nie zachwiał Brexit. Obecnie ponad 400 spółek notowanych w Londynie to podmioty z zagranicy - informuje Parkiet. 

Sylwia Zadrożna, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak