Adam Glapiński nowym szefem NBP. Ekonomiści oceniają, że to może być trudna kadencja

2016-06-21, 17:23

Adam Glapiński nowym szefem NBP. Ekonomiści oceniają, że to może być trudna kadencja
Witold Michałek z Business Center Club, Przemysław Kwiecień z X-Trade Brokres i Marcin Izdebski z Fundacja Republikańskiej. Foto: PR24

To może być trudna kadencja - tak goście "Pulsu gospodarki" w Polskim Radiu 24 komentowali objęcie we wtorek przez prof. Adama Glapińskiego stanowiska Prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Witold Michałek z Business Center Club, Przemysław Kwiecień z X-Trade Brokres i Marcin Izdebski z Fundacja Republikańskiej (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Tuż po zaprzysiężeniu nowy szef banku centralnego mówił, że będzie bronił niezależności NBP, wartości pieniądza, a także nie zapomni o obowiązku wspierania polityki gospodarczej rządu, o ile nie będzie to kolidowało z zachowaniem stabilnego poziomu cen. Nowy prezes NBP podkreślił też konieczność utrzymania stabilności systemu finansowego.

Pierwszym sprawdzianem dla prof. Glapińskiego może być Brexit, mówił Przemysław Kwiecień z X-Trade Brokers.

- Gdyby doszło do Brexitu, to niewątpliwie te pierwsze dni urzędowania prezesa Glapińskiego byłyby bardzo dynamiczne, z tego względu, że złoty jest walutą, poza funtem, w Europie najbardziej narażoną na przeceny w wyniku takiego rozstrzygnięcia, głównie ze względu na problem „frankowy”. Frank z kolei spośród walut europejskich zyskałby najwięcej, więc im droższy frank, tym większy problem, z którym próbujemy się borykać. Tendencje, które obserwujemy w sondażach, wskazują na to, że takiego scenariusza nie będzie i prawdopodobnie ta „nerwówka” prezesa ominie. Natomiast na pewno będzie musiał być Narodowy Bank Polski do takiego scenariusza przygotowany, bo sprawy mogłyby przyjąć bardzo dynamiczny obrót. To może być trochę taka zapowiedź tego, co może czekać prezesa Glapińskiego w czasie jego kadencji. Może się bowiem zmierzyć z poważnym kryzysem finansowym, który będzie prawdziwym testem dla NBP – mówił Przemysław Kwiecień.


Posłuchaj

Przemysław Kwiecień: gdyby doszło do Brexitu, to niewątpliwie te pierwsze dni urzędowania prezesa Glapińskiego byłyby bardzo dynamiczne 0:55
+
Dodaj do playlisty

 

Z kolei Witold Michałek z Business Center Club zwracał uwagę na wyzwania wewnętrzne, jakie czekają nowego prezesa NBP. Chodzi m.in. o realizację pomysłu Adama Glapińskiego, aby nadzór nad bankami powrócił z KNF do banku centralnego.

- Nowy prezes, oprócz tego, że będzie musiał zmierzyć się z nadchodzącymi wydarzeniami, też będzie chciał się zrealizować pewne swoje pomysły. Była mowa o restrukturyzacji Komisji Nadzoru Finansowego, odłączeniu nadzoru nad sektorem bankowym, przyłączeniu tego pod nadzór NBP. To jest pomysł, który powraca do struktury, jaka była przed laty. Pamiętam ówczesną dyskusję, to połączenie różnych sektorów pod jednym nadzorem było bardzo kontrowersyjne. Okazało się, że w jakiejś mierze się to sprawdzało, ale są też zarzuty oczywiście. Nowa struktura, nowe otwarcie, nowi ludzie, a tutaj na czele nowy prezes NBP – mówił Witold Michałek.


Posłuchaj

Witold Michałek: nowy prezes będzie chciał się zrealizować pewne swoje pomysły 0:41
+
Dodaj do playlisty

 

Innym wyzwaniem, z jakim będzie musiał zmierzyć się nowy prezes NBP, jest rozwiązanie problemu kredytów walutowych, dodawał Marcin Izdebski z Fundacji Republikańskiej.

- Presja społeczna jest chyba coraz większa i wydaje się, że będzie narastać. Tym bardziej, że rząd realizuje kolejne postulaty. Frankowicze też będą zatem domagali się realizacji obietnicy z kampanii wyborczej, licząc że kolejny krok zostanie wykonany. To będzie kolejne wyzwanie, z którym będzie się musiał zmierzyć prezes Glapiński. Przede wszystkim jednak stale obserwujemy w ostatnim czasie wzrost niepewności na rynkach, i też polityczny. To głównie te czynniki zewnętrzne, destabilizacja na Bliskim Wschodzie, niepewność związana z Rosją, będą miały ogromny wpływ na polską politykę pieniężną i będzie to głównie polityka reaktywna, ponieważ są to rzeczy, które jest bardzo ciężko przewidzieć. Nawet jeżeli przewidujemy, że coś może się wydarzyć, to nigdy nie wiemy, w którym momencie – mówił Marcin Izdebski.


Posłuchaj

Marcin Izdebski: presja społeczna jest chyba coraz większa i wydaje się, że będzie narastać 0:47
+
Dodaj do playlisty

 

Kadencja prezesa NBP trwa 6 lat.

Błażej Prośniewski, awi

Polecane

Wróć do strony głównej