Osiągnięto porozumienie z Iranem, Teheran już zapowiada powrót na rynek ropy. Czy spadną ceny paliw?

2015-07-14, 14:09

Osiągnięto porozumienie z Iranem, Teheran już zapowiada powrót na rynek ropy. Czy spadną ceny paliw?
Robert Łaniewski prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, Piotr Kuczyński główny analityk domu inwestycyjnego Xelion, Paweł Majtkowski, główny analityk centrum finansów Aviva. Foto: Polskie Radio

Osiągnięto historyczne porozumienie w sprawie przyszłości irańskiego programu atomowego. Po trzech tygodniach w Wiedniu zakończono negocjacje, które zamykają niemal dwuletnie rozmowy pomiędzy sześcioma mocarstwami a Iranem. To świetna wiadomość dla polskiej gospodarki, ja również dla kierowców.

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego; Piotr Kuczyński, główny analityk domu inwestycyjnego Xelion; Paweł Majtkowski, główny analityk centrum finansów Aviva /Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

O wpływie porozumienia z Iranem na ceny ropy na światowych rynkach, a także na stacjach benzynowych mówili goście "Pulsu gospodarki" w Polskim Radiu 24.

Paweł Majtkowski, główny analityk centrum finansów Aviva, uważa, że w najbliższym czasie, kierowcy odczują to porozumienie w swoich kieszeniach.

- To dobra informacja dla kierowców. Z punktu widzenia politycznego, jest to na pewno krok w dobrym kierunku. Ale co najważniejsze, odczujemy to również w naszych portfelach już za jakiś czas, ponieważ ropa z Iranu zacznie płynąć na rynek i powinna obniżać ceny ropy na świecie. Przełoży się to na to, co płacimy na stacjach benzynowych - mówi.

Korelacja cen ropy i cen na stacjach jest bardzo skomplikowana

Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, przypomina, że istnieją też inne bodźce wywierające presję na cenę ropy.

- Należy przypomnieć, że inne kraje Bliskiego Wschodu pompują w twej chwili rekordową ilość ropy, dodatkowo w USA obserwujemy dosyć istotną przemianę, węgiel nie będzie głównym surowcem, z którego będzie wytwarzana energia elektryczna i to wszystko będzie się nakładało. W niedalekiej przyszłości to wszystko może powodować presję obniżającą cenę ropy na światowych rynkach, a finalnie może się to przełożyć na niższe ceny paliw na stacjach benzynowych - tłumaczy.

Cena paliwa na stacji może zaskoczyć

- Pamiętajmy jednak, że ten cały łańcuch wydobycia, poprzez przetwórstwo, handel hurtowy do stacji, które rządzą się własnymi prawami rynkowymi, jest bardzo długi. Nie zawsze jest tak, że istnieje korelacja pomiędzy spadkiem cen ropy a cenami na stacjach benzynowych - dodaje.

Piotr Kuczyński, główny analityk domu inwestycyjnego Xelion, zaznacza, że cena ropy potrafi zaskakiwać.

- Rynek ropy rządzi się swoimi prawami, nie zawsze jest to popyt i podaż. Nie musi tak być, że więcej ropy spowoduje niższą cenę - podkreśla.

Teheran już mówi o powrocie na europejski rynek ropy

Po złagodzeniu sankcji Iran wróci na światowy rynek ropy naftowej i zwiększy maksymalnie swój potencjał eksportowy, zapowiedział we wtorek wiceminister ds. ropy naftowej Mohsen Kamsari. Podkreślił, że Teheran chce odzyskać dużą część europejskiego rynku.

Ceny ropy już spadają, niecałe 57 dolarów za baryłkę

Ceny ropy w dół. Na światowych rynkach pojawił się optymizm po zawarciu porozumienia atomowego między Iranem a światowymi mocarstwami. Europejska ropa Brent potaniała o ponad trzy procent. Za baryłkę płacono niecałe 57 dolarów. Wyraźne, bo dwuprocentowe spadki cen odnotowała też ropa amerykańska.

Krzysztof Rzyman, IAR, fko

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej